Komtaş Geleceği Veriyle Şekillendirecek

Veri ve analitik alanında uçtan uca teknoloji, yazılım ve çözümler geliştiren Komtaş, yaratıcılık ve inovasyon üzerine inşa ettiği Komtaş Ekosistemi ile büyük veriyi analiz ederek ekonominin lokomotifi olan birçok sektöre katma değer sağlıyor. Detayları Komtaş Strateji ve Ekosistem Direktörü Can Kavanoz ile görüştük.

Gelişen teknolojiyle birlikte veri, en kıymetli varlık olarak görülen toprağı ve makineleri gölgede bıraktı.  Ülkeler ve ağlar kendi “siber toprak” kavramlarını yaratmaya başladılar. Artık toprak sahibi olanlar değil, veri sahibi olanlar ve onu katma değerli şekilde kullanabilenler var olmaya devam edecek.

1989 yılında kurulan Komtaş, veri ve analitik alanında hizmet vererek kurumlara siber topraklarda yeni bir yaşamın yol haritasını sundu. Başta finans, telekomünikasyon, sigorta, perakende, üretim ve kamu sektörleri olmak üzere verinin olduğu her alanda var olan Komtaş, veri ve analitik alanlarında uzmanlaşmış ekosistem firmaları ile birlikte büyümeye devam ediyor.

Komtaş’ın veriye, analitiğe ve bu alandaki insan kaynağına bakışını Komtaş Strateji ve Ekosistem Direktörü Can Kavanoz ile konuştuk. Kavanoz ayrıca geleceğin veri bilimcilerini ve veri mühendislerini yetiştiren İstanbul Data Science Academy’den de bahsetti. Kendisiyle gerçekleştirdiğimiz sohbeti aşağıda bulabilirsiniz.

İstanbul Data Science Academy çatısı altında sunduğu eğitimlerle sektöre yeni insanlar kazandıran Komtaş, tasarladığı eğitim programlarıyla geleceğin en önemli mesleklerinden olan Veri Bilimi ve Veri Mühendisliği alanında öncü olmayı hedefliyor. Kavanoz, “İşi robotlar ve algoritmalar yapıyor desek de, günün sonunda daha fazla yetkin insan kapasitesine ihtiyacımız var. Data Science Academy’de geleceğin veri bilimcilerini ve veri mühendislerini yetiştiriyor, kurumlarda çalışan ekiplerin bu alanda yetkinliklerinin artmasına katkı sağlıyoruz” diyor.

Etiketler: ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?