HP SSD EX950 İncelemesi: Bilgisayarınızın Gerçek Potansiyelini Keşfedin

BIWIN tarafından üretilen bellek yongalarını temel alan HP SSD EX950 M2 SSD, saniyede 3 GB’ın üzerine çıkan okuma ve yazma hızlarıyla bilgisayarınızın gerçek potansiyelini açığa çıkarmanıza yardımcı olacak depolama performansını sunuyor.

BIWIN. Açıkçası birkaç ay öncesine kadar bu ismi hiç duymamıştım. Hatta sorsanız herhalde Aliexpress üzerinde hemen her şeyi yapıp satan genel geçer markalardan biri derdim. Hiç de öyle değilmiş. 1995’ten beri depolama, gömülü sistem ve test altyapıları üzerine uzmanlaşmış, kendi Ar-Ge altyapısına sahip bir yarıiletken şirketiymiş BIWIN. Ürettiği bellek yongaları performansı ve dayanıklılığıyla kendini kanıtlayınca dünyanın önde gelen markaları ürünlerini kendi platformlarında kullanmaya başlamışlar. İlk kullanan da HP olmuş.

HP dünya PC pazarında çok büyük paya sahip olan dev bir marka. İşini şansa bırakmayan, üzerine kendi markasını basacağı ürünler ortaya koyarken birlikte çalıştığı tedarikçileri sayısız testten geçiren bir şirket. Böylesine bir güveni kazanmak kolay olmasa gerek. BIWIN bununla da yetinmemiş, Acer’in performansla bütünleşen alt markası Predator’un kendi marka şemsiyesi altında sunduğu bellek ve SSD çözümlerinin de sağlayıcısı olmuş.

Geçtiğimiz günlerde bu markanın hayat verdiği modellerden biri olan HP SSD EX950, Enterprise Next test merkezini ziyaret etti. Merakla kutuyu açtık ve incelemeye başladık.

Genel Görünüm

HP SSD EX950 M.2, 2280 standardında 3D NAND teknolojisiyle üretilmiş yüksek performanslı bir SSD sabit disk. Bilgisayarınız 5 yıldan daha eski değilse muhtemelen üzerinde bunu kabul edecek bir slot yer alıyordur.

İşin güzel tarafı yanına SSD’yi yuvasına sabitlemek için ihtiyaç duyacağınız küçük vidayı da eklemişler. Bu vida bazen anakart üzerinde yer almadığı için yeri geldiğinde gerçekten hayat kurtarıyor. Diğer yandan vidayı pakete sabitleyen bir şey yok, diski paketinden çıkarırken düşürüp kaybetmemeye dikkat edin.

Disk performans üzerine kurgulanmış. Hatta doğrudan oyunculara hitap edecek ölçüde hızlı. Çoğu oyuncunun sistemlerini siyah PCB’ler üzerine kurduğunu ve camekanlı kasa kullandığını düşünürseniz üründe siyah PCB’nin tercih edilmesi güzel bir ayrıntı. Diğer yandan nedendir bilmem, HP bu güzelliğin üzerini beyaz renkli kocaman bir etiketle örtmeyi tercih etmiş. Üzerine de etiketi sökerseniz cihazınız garanti dışı kalır diye kocaman yazmışlar.

Diskin üzerinde BIWIN 3D-NAND bellek modüllerini ve seri numaralarını görebilirsiniz. Bize örnek olarak gönderilen 500 GB’lık modelde 4×125 GB konfigürasyonu tercih edilmiş (bellek modüllerin diğer ikisi diskin diğer tarafında, beyaz etiketin altında yer alıyor). Seçtiğiniz kapasiteye göre bellek tipi ve yoğunluğu değişebilir.

Performans

Diski evdeki performans açısından en parlak cihaz olan oğlumun masaüstü bilgisayarına yerleştirdim ve CrystalDiskMark test programını çalıştırdım. Sıralı okuma performansı saniyede 3,5GB’ın, sıralı yazma 2 GB’ın üzerinde. Sonuçlar gerçekten olağanüstü.

HP EX950 M.2 SSD CrystalDiskMark Test Sonuçları

Tabii bu rakamların ne anlama geldiğini de biraz açmak lazım. İşi kolaylaştırmak için testi aynı bilgisayarda takılı olan ve genel depolama amaçlı kullandığımız Crucial BX500 SSD ve Seagate Barracuda 7200RPM diskler üzerinde de tekrarladım.

Crucial şu ara piyasada bulabileceğiniz performans açısından ortalama bir ürünü temsil ediyor. Seagate ise SSD’ler yaygınlaşmadan önce dönen disklerin kralı olarak nitelendirebileceğiniz performans odaklı modellerden biriydi. HP SSD EX950 sıralı okuma ve yazma testlerde Crucial’i yaklaşık 6’ya, Seagate’i 30’a katladı. Gelişigüzel okuma ve yazma testlerinde ise 100 katın üzerine varan inanılmaz farklar söz konusu.

Crucial BX500 SSD CrystalDiskMark Test Sonuçları

Seagate Barracuda 7200RPM CrystalDiskMark Test Sonuçları

Tabi bunlar sentetik testler. Gerçek kullanımda alacağınız sonuçlar bu kadar ideal olmayabilir. Ama bu ideal olmayan sonuçlar tüm disklere eşit oranda yansıyacağı için en azından bu rakamları performans kıyas katsayısı olarak temel alabilirsiniz.

Peki tüm bunlar ne anlama geliyor? Elde edeceğiniz hız farkı bilgisayarınızın düğmesine bastığınızda çok daha hızlı açılması, herhangi bir programı veya oyunu çalıştırdığınızda çok daha hızlı yüklenmesi, dosya açarken ve kaydederken sizi çok daha az bekletmesi anlamına geliyor.

Sonuç

BIWIN benim için sürpriz bir markaydı. Arkasında durduğu, güç verdiği markaların yanı sıra gösterdiği performans da ayrıca sürpriz oldu. Bundan böyle güvendiğim ve takip ettiğim markalar arasında yer alacak.

Sizler de kolay yoldan bilgisayarınızın yeteneklerini ve performansını artıracak bir terfi peşindeyseniz, HP SSD EX950’yi tavsiye ederim.