Altoros, 2023 NoSQL DBaaS Performans Raporunu Yayınladı

Altoros’un en son karşılaştırması, popüler hizmet olarak veritabanlarını (DBaaS) hız, işlevsellik ve toplam sahip olma maliyeti (TCO) açısından değerlendiriyor.

Global 2000 şirketleri için araştırma ve geliştirmeye odaklı bir danışmanlık firması olan Altoros, bulut veritabanı platformu şirketi Couchbase tarafından yaptırılan en son performans karşılaştırma raporunun sonuçlarını açıkladı. Rapor, dört NoSQL bulut veritabanının performanslarının karşılaştırmalı bir analizini sunuyor: Couchbase Capella, Amazon DynamoDB, MongoDB Atlas ve Redis Enterprise Cloud. Yapılan karşılaştırma, bu dört popüler veritabanının verimini ve gecikme süresini dört farklı iş senaryosu ve dört farklı kümede karşılaştırıyor.

Altoros Veri Mühendisi Ivan Shyrma; “Önceki yıllara benzer bir şekilde Couchbase Capella sık güncelleme yapılan ve diğer benzer veri yoğun kullanım durumlarında, özellikle de büyük ölçekli işlere ihtiyaç arttıkça oldukça verimli çalıştığını kanıtladı. Couchbase Capella, çoğu iş yükünde performans, hız, işlevsellik ve toplam sahip olma maliyeti açısından Amazon DynamoDB, MongoDB Atlas ve Redis Enterprise Cloud’u geride bıraktı.” dedi.
Değerlendirme yaparken tutarlılığı sağlamak için YCSB (Yahoo! Cloud Serving Benchmark) kullanıldı. Açık kaynaklı bir araç olan YCSB, bulut tabanlı veritabanı sistemlerinin performansını değerlendirmek için çeşitli iş yükü testlerini içeriyor.

İş Yükü Tanımlamaları

Birinci iş yükü, veri tabanı sisteminin okuma işlemlerini ara sıra yapılan güncellemelerle birlikte gerçekleştirdiği, %50’si okuma ve %50’sini yazma ağırlıklı bir iş yükünü simüle ediyor.

İkinci iş yükü, veritabanı sisteminin öncelikli olarak okuma işlemlerini gerçekleştirdiği bir senaryo oluşturuyor ve yoğun okuma iş yükü durumlarında sistemin performansı ve ölçeklenebilirliği ile ilgili öngörü sağlıyor.

Üçüncü iş yükü, sayfalandırma sorgusunu temsil ediyor. Burada veritabanı sistemi, tipik olarak okuma ve arama işlemlerinin birlikte kullanılması yoluyla daha büyük bir veri kümesinden bir veri alt kümesini etkin bir şekilde kullanıcıya sunma becerisine göre değerlendiriliyor.

Dördüncü iş yükü, işlemlerin çoğunluğunun okuma (yüzde 95) ve küçük bir kısmının güncelleme (yüzde 5) olduğu bir iş yükü altındaki bir veritabanı sisteminin performansını ve ölçeklenebilirliğini değerlendiriyor.

Altoros raporda, temel işlemleri gerçekleştirme hızına bağlı olarak veritabanı performansının belirlendiğini belirtiyor. Bu işlemler, birden çok istemci talebinin karşılanmasını sağlayan bir iş yükü yürütücüsü tarafından gerçekleştiriliyor. Her bir talep, veritabanında bir dizi işlemin sırayla gerçekleşmesini sağlıyor.

Veritabanına yüklenen böylesine bir yük üzerinde kontrolü sürdürmek için iş yükü yürütücüsü istemlerin üretilme hızını düzenliyor. Ek olarak, işlemlerin gecikme süresi ve verimi ölçülerek sonuçlar istatistik modülüne iletiliyor.

Shyrma, görüşlerine şöyle devam etti:
“Couchbase Capella’nın sorgu motoru, büyük veri kümeleri için toplama, filtreleme ve diğer işlemleri destekliyor. Couchbase Capella, veri kümeleri büyüdükçe yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik sağlayabiliyor. Capella genel olarak oldukça iyi bir performans göstererek her türlü sorgulamayı gerçekleştirebileceğini gösterdi.”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?