Paymes’ten 1 Milyon TL’lik Yapay Zeka Yatırımı

Bankacılık sektöründe yapay zeka yatırımlarının 2030 yılında 300 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor buna paralel olarak fintech şirketlerinin de makine öğrenmesi, yapay zeka ve doğal dil işleme (NLP) gibi teknolojilere ayırdıkları kaynaklar artıyor. 2019 yılında bu teknolojilere 1 milyon TL yatırım yapan yenilikçi ödeme şirketi Paymes’in Kurucu Ortağı Sabrican Zaim özellikle yapay zeka temelli Amazon Alexa, Google Home, Siri gibi sanal asistanlarının kullanımında yaşanan artışın fintech şirketlerini bu alanda geliştirmeler yapmaya yönelttiğini aktarıyor. Paymes olarak yenilikçi teknolojilere odaklandıklarını ve sosyal ticaretin yoğunlaştığı her platformda yer almaya çalıştıklarını aktaran Zaim şunları kaydediyor: “Ödeme altyapımızı sanal asistanlara da entegre ediyoruz. Örneğin; Amazon Alexa üzerinde hayata geçirdiğimiz sistemle arabada seyahat halindeyken Instagram’dan beğendiğiniz bir ürünü sesli komutlarla satın alabiliyor ve 20 saniye gibi kısa bir sürede ödemesini gerçekleştirebiliyorsunuz. Burada NLP’nin de gelişmiş olması büyük önem arz ediyor, ödeme alan botun kullanıcıyı anlayabilmesi ve doğru aksiyon alması çok önemli. Açılmak istediğimiz pazarlar arasında Mena, Azerbaycan ve Doğu Avrupa olduğunu da düşündüğümüzde buralarda konuşulan dili doğru anlayan bir NLP teknolojisi için çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu alanlara daha fazla yatırım yapacağız.”

icon Internet World In the hands of a businessman network technology and communication Space input data

Yapay zeka teknolojilerinin olgunlaştırdığı fintech sektörünün yeni gündemini sanal asistanlar oluşturuyor. Sosyal ticaret için güvenli ödeme hizmeti sunan Paymes, 2019’da yaptığı yapay zeka, makine öğrenmesi ve NLP yatırımlarıyla ödeme altyapısını Amazon Alexa, Google Home ve Siri gibi sesli asistanlara entegre ediyor. Paymes Kurucu Ortağı Sabrican Zaim bu teknolojilerin hesaplama, risk analizi, verilerin işlenmesi noktasında gelişmiş algoritmalarla daha iyi deneyim sunduğunun altını çiziyor. Yakın gelecekte pek çok fintech şirketinin bu alanlara kaynak ayırması gerektiğini aktaran Zaim ödeme alt yapısı ekosisteminin hem sosyal ticaret hem de e- ticaret özelinde bu tür yeniliklerle gelişebileceğinin altını çiziyor.

Bu yıl World Finance Awards’da “Yılın en yenilikçi ödeme çözümü” seçilen Paymes sadece Facebook, Messenger, Instagram, Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarıyla değil Amazon Alexa ve Google Home gibi son dönemde en çok kullanılan sanal asistanlardan da kolaylıkla ödeme alınmasını sağlıyor. Bu sayede sosyal ticaret yapan bireysel satıcılara daha fazla seçenek sunan şirket global bir çözüm olma noktasında ilerliyor. Azerbaycan açılımından sonra Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerine açılmak için çalışmalarını sürdüren Paymes, ödeme hizmetini bu ülkelerde de kullanıma sunarak Türkiye’de olduğu gibi bu bölgelerde de sosyal ticaretin lider ödeme şirketi olarak konumlanmayı hedefliyor.