Fujitsu’nun Yeni Süper Bilgisayarı Evrenin Sırlarını Keşfedecek

Fujitsu, evrenin kökenini keşfetmek için çalışacak dünyanın en hızlı süper bilgisayar teknolojisini Alman Regensburg Üniversitesi’nde kuruyor.

Almanya Regensburg Üniversitesi araştırmacıları, Arm tabanlı yeni Fujitsu A64FX işlemci tarafından desteklenen Fujitsu süper bilgisayarı PRIMEHPC FX700 ile evrenin kökenini araştıracaklar. Üniversitenin QPACE4 (QCD Paralel Hesaplama Motoru 4) projesi, yakın zamanda dünya çapında süper bilgisayarları değerlendiren TOP500 listesinde birinci sırada yer alan, Fujitsu tarafından geliştirilen teknolojiye dayalı süper bilgisayarı Fugaku ile yeni iç görülere ulaşabileceklerini düşünüyorlar.

QPACE4’ün kurulumu ile Regensburg Üniversitesi, Fujitsu’nun, uzun yıllara dayanan süper bilgisayar serisindeki en son bilgisayarı olan A64FX işlemcili PRIMEHPC FX700’ünü kullanan ilk kullanıcısı oldu. Bu işlemciler, yüksek performanslı sunucular için üretilen yeni Arm mimarisi Armv8.2-A SVE ile uyumlu ve performanslarının yanı sıra enerji tasarruflarıyla da öne çıkıyorlar.

Regensburg Üniversitesi bilim insanları, kuantum kromodinamiği (QCD) araştırmasının bir parçası olarak sayısal simülasyonlar için hesaplama kabiliyetindeki önemli artıştan yararlanıyor. Bu çalışma, protonun iç yapısı da dahil olmak üzere temel parçacıkları daha iyi anlamayı ve nihayetinde Büyük Patlama’dan hemen sonra evrenin durumunu belirlemeyi amaçlıyor. Süper bilgisayar ayrıca, Regensburg Üniversitesi tarafından biyo-informatik alanında kanser araştırması ve immünolojide de kullanılacak.

QPACE4, Alman Araştırma Vakfı (DFG) tarafından finanse edilen, SFB/TRR-55³ çerçevesinde inşa edilen dördüncü süper bilgisayar. QPACE4, Japonya’nın Kobe kentindeki dünyaca ünlü RIKEN Bilişim Bilimi Merkezi ve Fujitsu ile ortaklaşa geliştirilen süper bilgisayar Fugaku ile aynı işlemciyi kullanıyor.