Veri İhlallerinden 25 Milyondan Fazla Kişi Etkilendi

Yazılım sektörü hızla büyüyüp, dünya dijitalleşmeye devam ederken casus yazılımlar ve veri güvenliği işletmeleri en çok zor zorlayan konuların başında yer alıyor. Uzmanlar, 2021 yılında veri ihlali sayısının bir önceki yıla göre yüzde 78 arttığını ve bu durumun önüne sadece veri güvenliğini yüzde yüz sağlayan firmalarla çalışarak geçilebileceğine vurgu yapıyor.

2021 yılında Türkiye’de Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na (KVKK) bildirimi yapılan veri ihlali sayısının, bir önceki yıla göre yüzde 78 arttığını açıklayan DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay, “Geçen yıl eğitim, teknoloji, sağlık, bankacılık, kozmetik ve e-ticaret sektörlerinin öne çıktığı veri ihlallerinden 25 milyondan fazla kişi etkilendi. Bunun nedeni ise veri güvenliği konusunda KOBİ’lerin büyük kuruluşlara kıyasla halen yetersiz kalması. DİA Yazılım olarak mobil, e-ticaret ve e-dönüşüm ihtiyaçlarına uygun olarak sunduğumuz çözümlerle; bütün sektörlere verimlilik, maliyet avantajı ve veri güvenliği sağlıyor; yerden, zamandan, mekandan ve cihazdan bağımsız olarak kullanıcılarımızın firmalarını yönetebilmelerine olanak sağlıyoruz. Müşteri verilerini günlük olarak yedekliyor ve bu yedekleri de ayrıca şifreleyerek tutuyoruz ki güvenlik daha yüksek seviyeye çıksın. 18 yıldır bu konuda en ufak bir problem yaşamadık” dedi.

Bulut bilişimin, sektörleri hızlı ve yoğun bir şekilde değiştireceğinin de altını çizen Onay, “Ticari işletmelerde kullanımı giderek artan bulut yazılımlar, iş hayatında veri güvenliğini ve birçok kolaylığı bir arada sunuyor. İşletmeler mutlaka yüzde 100 veri güvenliği sağlayan markalarla çalışmalı” şeklinde konuştu.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?