TÜRKKEP 10. Yılını Kutladı

TÜRKKEP, KEP’in ve BTK tarafından KEP hizmet sağlayıcısı olarak yetkilendirilmesinin 10’uncu yılını düzenlediği lansmanla kutladı. Kamu ve özel sektör temsilcilerinin katıldığı lansmanda TÜRKKEP’in yeni kurumsal kimliği tanıtılırken, bireylere kadar inen KEP’in günümüz sorunlarının pek çoğuna çözüm olacağı da vurgulandı.

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sisteminin Türkiye’deki bilinirliğini ve kullanımını artırmak için çalışan TÜRKKEP, Türkiye’de KEP kullanımının ve Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından KEP hizmet sağlayıcısı olarak yetkilendirilmesinin 10’uncu yılını düzenlediği lansmanla kutladı. Lansmana BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı Pelin Karamış, TÜRKKEP Genel Müdürü Olcay Yıldız, kamu ve özel sektör temsilcileri, üst düzey yöneticiler katıldı.

Lansman kapsamında “Dijital Dönüşüme Yön Verenlerle Bugün ve Yarın KEP” başlığıyla bir de panel düzenlendi. KEP kullanımıyla ilgili dönüşüm hikâyeleri eşliğinde KEP ve e-dönüşümün geleceğinin konuşulduğu panel BTK Bilişim Uzmanı Demet Kabasakal, TÜRKKEP Genel Müdürü Olcay Yıldız, A101 Genel Müdürü Hakan Balabanlı ve Daikin Türkiye Başhukuk Müşaviri Serhat Karakulaç katıldı.

Ömer Abdullah Karagözoğlu: “KEP Güven Sistemidir”

Lansmanın açılış konuşmasını yapan BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, şunları söyledi:

“Ülkemizde elektronik ortamda taraflar arasındaki paylaşımların mevzuata uygun, uluslararası standartlarda ve teknik olarak güvenli bir şekilde yapılmasına imkân sağlayan, kısaca KEP olarak bilinen Kayıtlı Elektronik Posta Sistemi, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve kurumumuz tarafından yapılan ikincil düzenlemelerle yasal dayanağına kavuştu. KEP ile elektronik ortamlarda yapılan iş ve işlemlerin hukuki boyutu sağlandı. Günümüzde kurum içi ve kurumlararası yazışmalar kamu kurumlarıyla özel sektör kuruluşları gerçek ve tüzel kişiler arasındaki her türlü yasal bildirimin yapılması gibi birçok işlem KEP sistemiyle yapılabiliyor. Hizmet sağlayıcıları tarafından kurumumuza bildirilen verilere göre toplam KEP hesap sayısı, 2022 yılı sonunda 1 milyon 897 bin 957 iken 2023 yılı eylül ayı sonunda yaklaşık yüzde 26’lık artışla 2 milyon 392 bin 374’e ulaştı. Bu KEP hesaplarını yaklaşık yüzde 73’ü gerçek kişilere, yüzde 27’si tüzel kişilere aittir. Ülkemizin bilgi toplumuna dönüşümün önemli göstergelerinde biri olarak nitelendiren ve 2005 yılından bu yana kullanılmakta olan güvenli elektronik imza da KEP’in hukuki geçerliliğinin sağlanmasında ayrılmaz bir parçasıdır. KEP elektronik imza, elektronik mühür, zaman damgası, internet sitesi, kimlik doğrulaması sertifikaları gibi hizmetler güven hizmetleri olarak adlandırılmaktadır. TÜRKKEP’in 10’uncu yılını kutluyor, etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Olcay Yıldız: “Kiracı ve Ev Sahibi Arasındaki Anlaşmazlık KEP’le Çözülebilir”

Konuşmasında KEP’in bireysel kullanımı hakkında önemli bilgiler veren TÜRKKEP Genel Müdürü Olcay Yıldız da şu bilgileri kaydetti:

“Son dönemde kiracı ve ev sahipleri arasındaki anlaşmazlıklar gündemi meşgul ediyor. Hem kiracı tarafı hem de ev sahipleri tarafında kötü niyetli yaklaşımlar olabiliyor. Bu kötü niyetli yaklaşımların önüne geçmek için her iki tarafın da KEP kullanması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü KEP’ten giden bildirim, sözleşme gibi evraklar hukuki olarak noterden iletilmiş gibi oluyor. Bu sayede sözleşmedeki ihlal ve yapılan bildirimlerin zamanında yapıldığının ispatlanması adına ciddi anlamda fayda sağlıyor. Hem yurt dışında yaşayan hem de Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımızın bundan çok fayda sağladığını görüyoruz.”

Bu yöntemle yurt dışında olsanız dahi anlaşmazlıkları ve resmi işlemlerdeki aksaklıkları çözüme kavuşturmanın mümkün olduğunun altını çizen Yıldız, “E-Kimlik sayesinde çipli kimlik kartının üzerine elektronik imza yüklenebiliyor. Böylece elektronik imza artık bireylerin cebinde olacak. Ayrıca Kimlik Erişim Cihazları (KEC) adı altında çipli kimlik kartları üzerinden kimlik doğrulamasını sağlayan yapıların yaygınlaşmaya başladığını görüyoruz. Bugün tapu dairelerinde kimlik doğrulaması artık kimliğe bakılarak değil elektronik kimlik ve biyometrik verilerle yapılıyor. Biz bu sistemlerin bazı kamu bankalarında da kullanılmaya başlandığı gördük. Önümüzdeki dönemde KEC’nın yaygınlaşması, çiplik kimlik kartının üzerindeki elektronik imzaların yaygınlaşmasıyla beraber KEP, e-Saklama, e-İmza, e-Kimlik dörtgeni içerisinde büyük bir dijitalleşme dalgası geleceğini öngörüyoruz. Bu teknolojik gelişmelerin bireylere kadar ineceği çok açık. Yapılması gereken birtakım düzenlemeler de olacaktır. Bu konularla ilgili düzenleyici kurumlarla görüşmeye devam ediyoruz. TÜRKKEP olarak geçmişten bugüne gelen çözümlerimizle beraber kâğıtsız Türkiye konusunda liderlik ve önderlik yapmaya devam edeceğiz. Türkiye’de başlattığımız bu ivmeyi kâğıtsız dünyaya doğru taşıyacağız” diye konuştu.

Etiketler:

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?