Türk Telekom Hatları Nasıl İptal Edilir?

Bölgemde daha iyi alternatifler olduğunu fark etmemle birlikte Türk Telekom’a ait internet, ev telefonu ve Tivibu abonelik hizmetlerimi sonlandırmaya karar verdim. Bu süreçte yaşadıklarımı sizlerle de paylaşayım istedim. Böyle bir durumda sizi nelerin beklediğini bu yazıda bulabilirsiniz.

Hatırlarsanız daha önce sitede telekom operatörlerinin teklif sunma biçimleriyle ilgili olarak yaşadığım tatsız bir deneyimi paylaşmıştım. Yazının sonunda da yapılan bu aramanın aldığım hizmetin daha iyisini daha iyi koşullarda sunabilecek alternatiflerin varlığı konusunda gözümün açılmasına yardımcı olduğundan bahsetmiştim. Türk Telekom’u aradığımda internet bağlantım için Aralık ayına kadar taahhüdüm olduğunu söylemişlerdi.

Bu dönemde ben de alternatiflere bakmaya başladım. Açıkçası şu noktadan sonra iş bir yere gidecekse bari fiber olsun mantığıyla Turkcell Superonline mahallemize gelir mi diye bekleyenlerdendim ben de. Gelmedi. Yıllarca Türk Telekom’un 16 megabite kadar diye söz verip 10 megabitin üzerine çıkamadığı, üstelik 75 GB kota yüzünden ayın en az üçte birini 3 megabite düşerek geçirdiğim internet bağlantısına maruz kaldım.

Dedim o zaman TurkNet’e geçeyim. 150 GB adil kullanımı olan, sınırsız hız ve ücretsiz ev telefonu içeren kampanyaları oldukça cazip. Hatta taahhüt bile istemiyorlar. Son derece mantıklı, ama bu sefer Tivibu’nun yerine bir şey koyamıyoruz. Acaba başka bir alternatif mümkün olur mu?

Düşünürken aklıma ne zaman bisikleti bodrumdan çıkarmaya çalışsam sırtımı çarpmamak için yanından dikkatli geçmek zorunda kaldığım Turksat kutusu geldi. 10 yıldır bu evdeyim ama bir kez bile akıl etmemiştim, meğer aradığım şey bugüne kadar hep dizimin dibindeymiş. Açtım kampanya sayfalarını, güzel bir kampanya buldum. Vizyon sinema paketli bol belgeselli HD televizyon, 50 megabite kadar 250 GB AKN’li internet ve yanına da 100 dakikaya kadar bedava ev telefonu. Hepsi birden 24 ay taahhüt verirsem aylığı 83 lira civarına geliyor.

Gerçi Turksat altyapısı da her yerde yok ama nasıl olduysa piyango bize vurmuş bu sefer.

Oturdum bir hesap yaptım. İnternet hızım 5 katına yükseliyor, aylık kotam 3,5 katına çıkıyor, televizyonum HD ve bol belgeselli oluyor (kullandığım Tivibu paketinde ikisi de yoktu, futbol umurumda değil). Üstelik ev telefonunu bedavaya getiriyorum.

Paketin upload hızı da 4 megabitmiş. Demek ki artık ben odada bir şey indirirken içeride oyun oynayan oğlum “BABA LAG GİRİYOR! BABA LAG VAR” diye bağırmayacak. Nefis.

Bu arada yanlış anlamayın derdim Turksat övmek değil. Bu koşulları bana mahalle bakkalı sağlasa şu an size övdüğüm şirket Adem Kuruyemiş olurdu.

Mevcut durumda internet ve Tivibu için zaten 77 lira para ödüyordum. Üzerine ayda 30 lira da telefon parası, toplam 107 lira. Meğer bunun daha azına kaç katını veren varmış. Onayladım taahhüdü, geldiler eve kurulumu yaptılar kullanmaya başladık.

Sıra geldi elimdeki servisleri elden çıkarmaya.

Türkiye’de aboneliğe bağlı hizmetlerden çıkmanın ne kadar zor olduğunu deneyen bilir. Geçenlerde bir arkadaş Digiturk bağlantısını iptal ettirmeyi başarana kadar 3 arkadaşının evlendiğine dair bir tweet atmıştı, abartmamış olabilir.

Benim durumuma gelince. Türk Telekom sabit hattım en az 15 yıllık olsa gerek. İnternet hattım Türkiye’ye ADSL’in ilk geldiği 2002-2003 yıllarından kalma. Tivibu deseniz o bile 6 yıl olmuş. Sizin anlayacağınız eski müşteriyim, bugüne dek şirkete az param gitmemiş. Tahmin ediyorum çıkışım da zor olacak. İkna çabaları, son dakika teklifleri, bizzat başvuru için bölge müdürlüğüne yönlendirmeler… İnatçı ikna timlerinin tsunami dalgası gibi üzerime gelmesini önlemek için konuya kesin nokta koyacak sağlam bir bahaneye ihtiyacım vardı.

Bunun üzerine sorarlarsa yurtdışına taşınıyorum demeye karar verdim.

İlk görüşmeyi Tivibu iptali için yaptım. İlk anda karşıma çıkan çağrı merkezi yetkilisinin niyetimi anladıktan sonra beni müşteri tutma konusunda daha deneyimli olan ikna timine yönlendirmesinin ardından görevliyle kısa bir diyalog sonrası ummadığım kadar hızlı bir şekilde ön iptal talebimi aldılar. Elimdeki cihazları da 10 gün içinde Türk Telekom bölge müdürlüğü veya cihaz teslim alma yetkisi olan bir Türk Telekom mağazasına bırakmam gerektiğini söylediler.

Taşınma bahanesinin bu kadar iyi çalışacağını düşünmemiştim.

Birkaç gün sonra evime yakın ve cihazı almaya yetkili Türk Telekom mağazasına gittim. Mağaza kalabalıktı, adam baktı kendisine para kazandıracak bir iş için de gelmemişim, hemen ekranlarının bozuk olduğu, o nedenle cihaz teslim alamayacakları bahanesini öne sürdü.

Bu ekran bozuk bahanesinin oldum olası hastasıyımdır. Üstelemedim, 3-4 sokak ötedeki Türk Telekom bölge müdürlüğüne gittim. Öğle arası olmasına rağmen bir görevli nöbeti başındaydı. Sırada bekleyenlerin ekserisi 60 yaş üzeri. İçeri giren teyze bir yandan işini yapıyor, bir yandan görevli kıza hayırlı kısmet nasıl bulunur oğlu nasıl güzel bir insan onları anlatıyor. Kızcağız teyzenin işini yapıp sözlüm var diyerek nazikçe yolladı. Sıram geldi, cihazlarımı teslim ederek tutanağımı aldım. Etti bir.

Ev telefonu daha kolay oldu. Evde zaten 3 tane mobil hat var, içlerinde toplasanız 3 bin dakikaya yakın her yöne görüşme yatıyor ve en az üçte ikisi yanıp gidiyor. Ben ise sadece damacana su istemek ve bakkala sipariş vermek için kullandığım bir sabit hattı ayda 30 liraya evde tutuyorum. Ha bir de oğlum 3 kat aşağıda oturan arkadaşını çağırmak için ev telefonunu kullanıyor, hepsi bu. Evin çevresine 1 kilometrelik çember çizin, ötesini evden aramıyoruz. Çok ilginç.

Evde ev telefonuna bağlılığı olan kişi sadece bizim hanım. Kapatmayalım dedi, dedim numarayı taşıyalım o zaman. Onu da 24 ay taahhüt karşılığı aylık 100 dakikaya kadar sıfır lira kullanım bedeliyle Turksat’a aldık. Ayda 100 dakika suya da yeter bakkala da. Kimliğimle gidip bir form doldurdum, 1 hafta sonra numaram taşındı. Türk Telekom’dan kimseye bir şey anlatmak zorunda kalmadım. Aksi halde sanırım en çok bu hizmeti kapatırken zorlanırdım. Etti iki.

Sıra geldi 1 Aralık sabahı internetimi kapattırmaya. Bu kez telefonla hiç uğraşmayıp doğrudan Türk Telekom bölge müdürlüğüne gittim. Sebebini sordular, dedim taşınıyorum. Yine ilgili cihazları iade ettim, bir form doldurup altına imza attım ve hattımın kapandığı söylendi. Hepsi sadece birkaç dakika sürdü. Bu arada ben sıra beklerken eşinin dostunun telefonunu kapatmak için gelen herkesi kibarca geriye püskürttüler. Bu tür başvuruları bizzat hat sahibinin yapması gerekiyormuş.

Her neyse, formu verince ardından cep telefonuma bir mesaj geldi “internet hattınızın iptal talebiyle ilgili olarak aranacak bilgilendirileceksiniz” diye.

İptal talebi diye bir şey yok, müdürlüğe gidip ıslak imza verdik iptal ettik işte. Vanasından kapattık, daha ne araması bilgilendirmesi?

Gerçekten de ertesi sabah Türk Telekom çağrı merkezinden aradılar. Dediler niye kapatıyorsunuz? Dedim yurtdışına taşınıyorum. Dediler eski müşterimizsiniz, gelin 24 ay taahhüt verin size aylık 52 lira yapalım (üç aşağı beş yukarı, rakamda yanılıyor olabilirim). Dedim ben diyorum taşınıyorum siz diyorsunuz taahhüt. Dediler donduralım o zaman kapatmayın geri dönünce kullanırsınız. Dedim geri dönmeyeceğim, dondursanız bir işime yaramaz.

Dediler tanıdığınız birine devredin. Teklife bak! Yahu ben senin satış temsilcin miyim kalkıp hattımı devredecek müşteri arayacağım? Öyle biri yok dedim. İlk kez beni böylesine zorluyorlar.

En sonunda “peki, 24 ay taahhüt karşılığı 39 lira yapalım ücreti” dediler.

Bu teklifin üzerine şaşkınlık içinde durakladım. “Vay be” dedim, “demek ki bu fiyata kadar inebildiğin bir hizmeti ses çıkarmadığım için yıllardır bana tam fiyattan veriyorsun?” Resmen 15 yıllık müşteriyi enayi yerine koyan bir teklif. Tepemin tası attı, “lütfen beni ikna etmeye çalışmayın, hiçbir teklifle ilgilenmiyorum sadece hattın iptalini gerçekleştirin” dedim.

Karşılıklı gerildik. Görevli bir türlü ikna edemediği için gergin, ben bu kadar ısrarla ikna etmeye çalıştığı için. Üstüne neredeyse 15 yıldır hizmet aldığım bir şirketin bugüne dek sunmadığı cömertliği gider ayak sunmasından dolayı daha da sinirlendim. İyi niyetli, sessiz sakin olanları cezalandırıp cazgır olanı ödüllendiren sistemlerden oldum olası nefret ederim.

Telefonu kapatırken “bana yaptığınız bu son teklifi asla unutmayacağım” diye geçirdim içimden.

Türk Telekom, bundan bir yıl kadar önce müşterilerine çok daha iyi teklifler sunmak ve çapraz satış olanaklarını artırmak için entegrasyon sürecini tamamladığını duyurmuştu. Ama hala iki hizmeti taşınıyorum diye kapattırırken bir diğerini başka operatöre taşıyan, bu arada iptal süreci devam ederken kullandığı mobil hizmet paketini 12 ay taahhütle farklı bir tarifeye aktaran müşterisinin neden gittiğini anlayamadığı gibi, hizmet beklentisinin sadece fiyata bağlı olduğunu düşünüyor. Gider ayak bir de müşterisinin ayağına sıkıp öyle gönderiyor. Bravo.

Umarım yaşadığım bu tecrübeler çabalarınızda size ışık tutar.

Sadık müşteri olduğumuz için suistimal edilmediğimiz günleri görmek dileğiyle.

Kıssadan Hisse:

  • Hizmet alırken bölgenizde size sunulan alternatiflere bakın. Enfes şeyler çıkabiliyor.
  • Ev telefonu için bedavaya bile alternatifleriniz olduğunu unutmayın. Az bile konuşsanız kullanım ücreti ayda 30 liradan yılda 360 liraya karşılık geliyor. İhtiyacınız yoksa kapatın.
  • Hizmet kapatma başvurularının tamamlanması için hat sahibinin bizzat gitmesi şart. İmkanınız varsa bölge müdürlüğüne gidin, bayilerin ekranı bozuk olabiliyor.
  • Görevlilere dert anlatmak istemiyorsanız kalıcı olarak yurtdışına taşınma bahanesi işe yarıyor. Detayını kimseyle paylaşmak zorunda değilsiniz.
  • Sabitte numaranızı taşırsanız eski hizmetiniz otomatik olarak kapanıyor. Arkasından niye gittiniz diye duygusal bir mektup bile yolluyorlar.
  • Hizmete devam etmeyi düşünseniz bile çağrı merkezini arayıp kapatmak istiyorum deyin. Biraz sıkıştırınca aynı hizmeti ödediğinizin yarısına teklif ediyorlar.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?