Samsung Galaxy Note9: Doğu Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

Samsung’un Galaxy S9 serisinin ardından duyurduğu yeni ürünü Note9, şirketin kendi inovasyonu altında ezildiğine dair ipuçları taşıyor.

Geçtiğimiz gün Enterprise Next olarak Samsung’un davetiyle yeni ürünlerinin tanıtılacağı New York’taki etkinliğin İstanbul ayağına katıldık. Samsung Electronics Türkiye Başkanı DH Kim’in ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte, Galaxy Note9 başta olmak üzere birkaç yeni ürünü tanıtacaklardı. Aslında çoğunun detayları zaten öyle veya böyle ortaya çıkmıştı ama dedik bir de yerinde görelim.

New York’taki salonun görüntüsü ekrana yansıdı. Birkaç tanesi Türkiye’den olmak üzere 3 bin kadar gazeteci, analist ve iş ortağı salonu doldurmuş, ellerinde cep telefonlarının ışığıyla adeta konserde çakmak sallar gibi yeniliklerin açıklanmasını bekliyorlardı.

Önce birkaç tane video gösterdiler. İnternete bağlanmakta zorlanan, uygulama çalıştırırken çöken, gün ortasında pili biten, 150 MB’lık dosyayı almaya çalışırken bellek doldu uyarısı veren telefonlar… Kısacası yeni ürünün, akıllı telefon kullanımında ortaya çıkan bu gibi problemlerin hepsini çözmek için geldiği vaadiyle yaptılar açılışı.

Samsung’un size yanmaz yapışmaz teflon tava veya kollu battaniye satmak isteyen telemarket pazarlamacıları gibi durumu abartması bana biraz garip geldi. Teknoloji yazarı olduğumuz için test ürünü gönderenler sağ olsun, son dönemde 1.000 ila 5.000 civarı fiyat aralığına sahip pek çok Android telefon bir şekilde elimizden geçti (dikkat ederseniz Apple yazmadım, zira o şirket seçtiği birkaç kişi hariç iletişim anlamında kimsenin yüzüne bakmaz).

Sonuç olarak gözlemimiz şu ki, ister performans olsun, ister kapasite veya pil ömrü, özel hayata dair ve iş odaklı günlük temel ihtiyaçların karşılanması konusunda giriş seviyesi bir akıllı telefonla üst uç arasında artık fazla bir fark kalmadı. Fazladan parayı fotoğraf kalitesi, cam malzeme, kıvrımlı ekran, OLED paneller, kablosuz şarj ve iş arkadaşınıza mail yazıp Facebook’a fotoğraf yüklerken sizi ne kadar hızlandırdığını hayatınız boyunca fark edemeyeceğiniz 8 çekirdekli teraflop işlemcilere veriyorsunuz. Neticede 500 liralık telefon alıp bu sorunları yaşayanlar 6.500 lira verip Note9 ile bu sorunu çözmeyeceklerine göre, mesaj Samsung’un kendi eski ürünlerine gidiyormuş gibi bir algı oluşuyor.

Neyse ki Samsung’u tanıyoruz biliyoruz… Hakkını vermek lazım özellikle son yıllarda çok güzel ürünler yapıyorlar. En son satın alıp kullanma fırsatı bulduğum telefonları olan Galaxy S8+ harika bir aletti. Arkadaşımda görüp bir süre kurcaladığım Note8 de öyle. El kadar cihazda dizüstü bilgisayarlarda dahi rastlayamayacağınız ölçekte yüksek çözünürlük, tüm yüzeyi kaplayan ekranın sunduğu muazzam görüntü, kıvrımlardan gelen ergonomi, malzemenin bıraktığı kalite hissi ve tüm bunların sığdığı kasanın şaşırtan inceliği. 80’li yıllardan itibaren küresel gerçeklerle daha uyumlu milli politikalar izlemiş olsaydık, bugün belki de kutusunda Türk Malı yazacaktı.

İnovasyonda Yolculuğun Sonuna mı Geliyoruz?

Hepsi güzel de, acaba yolculuk buraya kadar mıydı? Samsung kendi inovasyonunun sonuna gelmiş olabilir mi?

Bu hissi ilk kez aylar önce Galaxy S9 serisini gördüğümde yaşamıştım. Parmak izi okuyucusunun yerinin değiştirilmesi, üst modelde ikiz kameranın gelmesi ve biraz performans artışı dışında tasarım ve fonksiyon olarak S9 serisi, S8 serisinin üzerine pek de bir şey koymamıştı.

Note9 bu düşüncelerimi daha da pekiştirdi. Telefonla gelen yeniliklere baktım. Biraz daha iyi kamera, uzaktan kumanda olarak kullanılabilen (ve bunca yıllık deneyimim eşliğinde pratikte hiç kimsenin kullanmayacağına inandığım) Bluetooth bağlantılı yeni S-Pen, biraz daha yüksek performans ve 0,1 inç büyüyen ekran boyutu. Bu 0,1 inç aslında cihazın ergonomik olarak üst sınıra dayandığına ve kullanıma dair vaatlerinden vazgeçmeden daha fazla büyüyemeyeceğine dair önemli bir ipucu veriyor. Zaten büyüyüp 7 olsa telefon değil tablet diyeceksiniz.

Özetle Note serisinin en az üç nesil gerisinden gelmediğiniz sürece yeni Note9’a geçmeniz için bir sebep göremedim. En azından Samsung beni bu konuda ikna edemedi.

Ama belli ki Koreli şirketin de yapabileceği fazla bir şey yok. Telefon artık içindeki bileşenlerin izin verebileceği kadar inceldi (bu işi zorladığınızda neler olduğunu Note7 patlamalarıyla görmüştük). Ekranın ön yüzde kapladığı alan yüzde 90’a ulaştı, biraz daha büyüse telefonu tutacak veya ön kamerayı koyacak yeriniz kalmıyor (bakınız diğer telefonlardaki çentik sorunu). Görüntü alanı artsın diye kenarını bile büktünüz, daha ne yapabilirsiniz ki?

İşinizi iyi yapmanın da böyle ilginç sonuçları var işte. Yeter denilenin üzerine çıktığınızda attığınız küçük adımlar görünmez oluyor. Kendi mükemmelliğinizin altında eziliyorsunuz.

Note9, bana artık yeni bir tür yıkıcı teknolojinin zamanının geldiğini hatırlatıyor. Akıllı saatler tutmadı. VR ve AR için yeterli teknolojik olgunluğa sahip değiliz (zaten ilginç bir şekilde etkinlikte bu kez VR’ın adı bile geçmedi). Sırada ne olduğunu kimse bilmiyor. Kıvrılabilir ekranlar mı? Hologramlar mı? Sevecek miyiz? Kullanacak mıyız? Kişisel bilgisayarlardan akıllı telefonlara atlamamızı sağlayan teknolojilerin olgunlaşması 26 yıl sürmüştü. Sanmıyorum ama, yine de o kadar bekleyecek miyiz?

Samsung Galaxy Note9, Türkiye’de cazip hediyeler ve güzel bir takas kampanyası eşliğinde 6.499 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Dünden bugüne artan döviz kuru eşliğinde fiyat Avrupa’dan, hatta Amerika’dan daha uygun.

Note serisiyle ilk kez tanışmak istiyorsanız ve bu parayı gözden çıkaracaksanız, Apple ürünlerinden çok daha mantıklı ve bence çok daha güzel görünen bir seçenek sizleri bekliyor.

Son olarak sizleri konuya dair paylaşılan basın bülteninin tam metniyle baş başa bırakalım.

Yeni, Süper Güçlü Galaxy Note9: Her Şeyi Aynı Anda İsteyenler İçin

Galaxy Note9, uzun saatler yetecek pil gücü, yeni yetenekler kazanmış S Pen’i ve akıllı kamerasıyla hayatınıza eşlik etmek için geliyor

NEW YORK – 9 Ağustos 2018 – Samsung Electronics bugün üst segment Note serisinin yeni üyesi Galaxy Note9’un duyurusunu yaptı. Note serisi, Samsung’un devrimsel inovasyonlarını kullanıcıyla buluşturmasıyla biliniyor. Galaxy Note9 da üstün performansı sunması, ilk kez uzaktan kontrol özelliğiyle gelen yeni S Pen’i ve Samsung’un bugüne kadar geliştirmiş olduğu en akıllı kamerasıyla bu geleneği devam ettiriyor.

Samsung Electronics Türkiye Başkanı DH Kim, New York ile aynı anda gerçekleştirilen Türkiye lansmanı sırasında yeni Galaxy Note9 için şunları söyledi; “Galaxy Note9, akıllı telefonlarından yüksek beklentileri olan kullanıcılarının istediği ve ihtiyaç duyduğu üst düzey performans ve karşılamak üzere tasarlandı. Biliyoruz ki Note’u tercih edenler, çalışırken ve eğlenirken en fazlasını almak için tüm özellikleri bir arada istiyor. Galaxy Note9 da bu kullanıcılarımızın yoğun iş temposuna ayak uydurabilecek süper güçlü telefon.”

Günlük hayatınıza ayak uyduracak performans

İnsanlar gün boyunca yaptıkları hemen her işte akıllı telefonlarına güveniyor. Priz arama ihtiyacı hissetmeden uzun süre kullanım sunacak, yeni çekilen bir videonun kaydedilmesi için eski videoları silmek zorunda bırakmayacak, yolculuğa çıkmadan önce izlenmek istenen filmin yüklenmesini uzun süre bekletmeyecek ve oyunlarda takılmayacak bir telefon istiyorlar.*

Kısacası beklentilerini boşa çıkarmayacak bir telefona ihtiyaç duyuyorlar ve Galaxy Note9 da tam olarak bunu sağlıyor.

  • Uzun Saatler Yetecek Pil: Galaxy Note9 uzun saatler yetecek pil performansıyla uzun saatler boyunca konuşmak, yazmak, oyun oynamak ve film izlemek mümkün[1]. Galaxy Note9, 4.000 mAh bataryası ile Samsung’un amiral gemisi Galaxy telefonlarında şimdiye kadar kullanılanlar en büyük pil kapasitesine sahip.
  • Daha Çok Sakla, Daha Az Sil: Galaxy Note9 128GB ve 512GB olmak üzere iki farklı dahili depolama alanı seçeneğiyle geliyor. Ayrıca microSD kart takılarak 1TB’a arttırılabilen depolama kapasitesi sayesinde Galaxy Note9 [2], kullanıcılarına sevdikleri fotoğraflar, videolar ve uygulamalar için yeterli depolama alanı sunuyor.
  • Hız ve Güç: Galaxy Note9 son teknoloji ürünü 10nm işlemcisi ve yerel şebekenin sunduğu kapasite çerçevesinde, dünya üzerindeki en hızlı şebekelere (saniyede 1.2 Gigabit’e kadar)[3], uygun olması sayesinde hiçbir yavaşlama olmadan istenilen canlı yayını izleme ve yüklemeyi yapma imkanı veriyor. Galaxy Note9 ayrıca daha güçlü ve aynı zamanda istikrarlı bir performans sağlamak için Samsung tarafından geliştirilen, sektörün öncüsü konumundaki Su-Karbon Soğutma sistemini ve cihazla tümleşik Yapay Zekâ temelli performans ayarlama algoritmasını da içeriyor.

S Pen’in Evrimi

Note serisinin farklılaştırıcı özelliği haline gelen S Pen bir yazma ve çizme aracı olmanın ötesine geçip; kullanıcısına yeni güç ve kontrol, telefona ise yeni yetenekler kazandıran bir niteliğe bürünüyor.

Yeni S Pen şimdi Düşük Enerjili Bluetooth (BLE) desteğiyle Note’u kullanmak için tamamen yeni bir yöntem sunuyor. Şimdi S Pen ile selfie veya grup fotoğrafı çekmek, sunum yapmak, videoları durdurup oynatmak ve yalnızca bir tıklamayla daha fazlasını yapmak mümkün. Önümüzdeki dönemde yazılım geliştiriciler S Pen’in gelişmiş BLE fonksiyonlarını kendi uygulamalarına entegre ederek, S Pen’e yeni yetenekler kazandırabilecekler.

Fotoğrafı Mükemmelleştiren Akıllı Kamera

Galaxy Note9, Samsung’un mükemmel fotoğrafı oluşturmak için gerekli olan yeni yeteneklere sahip sektörün öncüsü kamera teknolojilerinin üstüne inşa edildi.

  • Görsel Zeka: Galaxy Note9’un kamerası Samsung’un şimdiye kadarki en akıllı kamerası. Galaxy Note9 yapay zeka’dan yararlanarak bir fotoğrafın manzara veya nesne olup olmadığını tespit ediyor, bunları önceden tanımlanmış 20 kategori arasından otomatik olarak sınıflandırıyor ve fotoğrafı bu kategoriye göre anında ideal hale getiriyor. Sonuçta belirgin renkler ve dinamik çözünürlüğe sahip büyüleyici, gerçeğe yakın görüntüler ortaya çıkıyor.
  • Hata Tespiti: Galaxy Note9, fotoğrafı çeken kullanıcının yolunda gitmeyen bir şey olduğunu anlamasına ve o anın büyüsü kaybolmadan hemen yeni bir fotoğraf çekmelerine imkân sağlıyor.Eğer fotoğraf bulanıksa, nesne titreşmişse, gözler kapalı çıkmışsa, merceklerde bir leke varsa veya fotoğrafın kalitesini bozan bir fon ışığı varsa anında kullanıcıyı uyarıyor.
  • Üstün Kaliteli Kamera: Gelişmiş akıllı özellikleri ve sektörün öncüsü üstün kaliteli donanımın benzersiz bileşimi Galaxy Note9 kamerasını piyasada öne çıkarıyor. Yeni kamera, gelişmiş gren azaltma teknolojisi ve ışığa doğal bir uyum sağlayan Çift Diyaframlı mercekle[4] geliyor. Ortamdaki ışık koşullarına bağlı olarak, Galaxy Note9’un üst sınıf kamerası berrak çekimler yapıyor.

İşte, Oyunda Üstün Kalite Deneyimi

Sonsuz Ekran, Samsung’un tasarım mirasında bir köşe taşını simgeliyor. Galaxy Note9, bir Note ürününde bugüne kadar kullanılmış en büyük uçtan uca ekrana sahip. 6.4 inçlik Super AMOLED Sonsuz Ekran, kullanıcıyı gerçek anlamda saran bir multimedya deneyimi sağlıyor. Galaxy Note9’un Sonsuz Ekranı, gerçeğe yakın ses kalitesini sunan AKG tarafından tasarlanan, Dolby Atmos® Surround Stereo hoparlörler ile tamamlanıyor. Galaxy Note9, Note serileri arasında mobil video görüntü ve ses kalitesinde şimdiye kadar erişilmiş en yüksek noktayı temsil ediyor.

Galaxy Note9 ayrıca Samsung DeX ile PC benzeri bir deneyim sunuyor. Kullanıcılar telefonları üzerinden sunum dosyalarını, fotoğraflarını düzenleyip sevdikleri dizileri izleyebiliyor. Samsung DeX deneyimini, taşıması kolay HDMI kablo ile yaşayabiliyorsunuz[5]. Galaxy Note9, bir monitöre bağlandığında sanallaştırılmış bir masaüstü gibi, hatta tam fonksiyonlu bir ikinci ekran olarak kullanılabiliyor. Galaxy Note9, DeX ile birlikte video izlerken S Pen ile notlar alınmasına, Galaxy Note9’un dokunmatik fare olarak kullanılmasına, bir monitör üzerinde birden fazla ekranda çalışılmasına imkan veriyor; sağ tıklama ve sürükle-bırak gibi fonksiyonları gerçekleştirebiliyor. Daha yaratıcı ve üretken olmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Galaxy ve Ötesi

Üstün kalite Galaxy teknolojileri Note9’la birlikte standart olarak geliyor: Kablosuz Hızlı Şarj, IP68 suya ve toza dayanıklılık[6], Samsung Health, Galaxy Note9 Samsung’un güvenilir, savunma-sınıfı Knox güvenlik platformu ve önemli bilgileri korumak için hayati öneme sahip parmak izi tarama, göz tarama ve yüz tanıma gibi biyometrik güvenlik özellikleri ile geliyor.

Galaxy Note9 büyük bir olasılıklar dünyasının kapısını aralıyor ve birçok cihazı ve hizmeti içine alan Samsung ekosistemine erişim portalı olarak işlev görüyor. Örneğin, belirli bağlı cihazları Galaxy Note9 ve SmartThings[7] ile kontrol edebiliyor veya kişiselleştirilmiş, akıllı asistan Bixby[8] ile daha fazlasını yapabiliyorsunuz.

Galaxy Note9, Hemen Türkiye’de

Galaxy Note9’un 6 GB RAM / 128 GB dahili hafızalı modeli tavsiye edilen satış fiyatı KDV dahil 6.499 TL olacak şekilde 10 Ağustos 2018’den itibaren piyasaya sunulacak. 8 RAM / 512 GB dahili hafızalı modeli ise tavsiye edilen satış fiyatı KDV dahil 7.499TL olacak şekilde Ağustos sonunda piyasaya sunulacak. Gece Siyahı ve Lavanta Moru renk seçenekleri, bu renklere uygun S Pen ile kullanıcıların beğenisine sunulurken; Okyanus Mavisi renk seçeneğine ise Sarı renkli S Pen eşlik edecek.

Galaxy Note9, tüketicinin farklı alım tercihleri düşünülerek, kanaldan kanala değişiklikler gösteren ödeme seçenekleri, değişim kampanyaları ve özel fırsatlarla kullanıcıların beğenisine sunulacak. Tüm kanallarda 10 Ağustos – 7 Eylül tarihleri arasında geçerli olacak ön satış dönemine özel Samsung Electronics Türkiye tarafında ithal edilmiş[9]Galaxy Note9 alan müşteriler ise kampanya koşullarını yerine getirdiklerinde KDV dahil 759 TL değerindeki Gear IconX (2018) kablosuz kulaklık hediye kazanma fırsatına sahip olacak. Kazanma fırsatı yakalanan Gear IconX (2018), Samsung online mağazası shop.samsung.com/tr üzerinden yapılacak başvuru sonrasında kampanya koşullarının yerine gelmesini takiben doğrudan müşterinin adresine gönderilecek. Samsung mağazalarında ve shop.samsung.com/tr’de geçerli olacak şekilde eski Galaxy Note cihazlarını getirme koşuluyla 3.500 TL’ye varan indirim kazanacaklar.

Galaxy Note9 hakkında daha fazla bilgi için http://www.samsungmobilepress.comnews.samsung.com/galaxy veyawww.samsung.com/tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Samsung Galaxy Note9 Ürün Özellikleri:

Galaxy Note9
Ekran 6.4-inch Quad HD+ Super AMOLED, 2960×1440 (516ppi)

*Ekran ölçümü yuvarlak köşeler hesaba katılmaksızın, tam köşegen ölçümü alınarak yapılmıştır.

Varsayılan çözünürlük Full HD+ olup ayarlardan Quad HD+ (WQHD+)olarak değiştirilebilir.

Kamera Arka: Optik Görüntü Sabitleyicili (OIS) Çift Kamera

– Geniş Açı: Süper Hızlı Çift Piksel 12MP AF, F1.5/F2.4, OIS

– Telefoto: 12MP AF, F2.4, OIS

– 2X optik zoom, 10X’e kadar dijital zoom

Ön: 8MP AF, F1.7

Kasa 161.9 x 76.4 x 8.8mm, 201g, IP68 (BLE S Pen: 5.7 x 4.35 x 106.37mm, 3.1g, IP68)

*IP68 toz ve su dayanım ölçümü. 1,5 metre derinliğindeki tatlı suda 30 dakikaya kadar tutularak uygulanan test koşullarına göre.

AP 10nm 64-bit Sekiz Çekirdekli İşlemci (Max. 2.7 GHz + 1.7 GHz)

*Piyasaya ve mobil operatörüne göre farklılık gösterebilir.

Hafıza 6GB RAM (LPDDR4), 128GB + MicroSD slot (512GB’a kadar)

8GB RAM (LPDDR4), 512GB + MicroSD slot (512GB’a kadar)

*Piyasaya ve mobil operatörüne göre farklılık gösterebilir.

* İşletim sisteminin ve cihaz özelliklerini sağlayan yazılımların kapladığı yer nedeniyle kullanıcı tarafından kullanılabilecek hafıza toplam hafızadan azdır.

Kullanıcı tarafından kullanılabilecek gerçek hafıza operatöre göre farklılık gösterebilir ve yazılım güncellemelerinden sonra değişebilir.

SIM Kart Tek: bir Nano SIM ve bir MicroSD slotu (512GB’a kadar)

*Piyasaya ve mobil operatörüne göre farklılık gösterebilir.

Pil 4,000mAh

Kablolu veya kablosuza uygun hızlı şarj

QC2.0 ve AFC’ye uygun kablolu şarj

WPC ve PMA uyumlu kablosuz şarj

*Piyasaya ve mobil operatörüne göre farklılık gösterebilir.

OS Android 8.1 (Oreo)
Gelişmiş 4X4 MIMO / CA, LAA, LTE Cat.18

*Piyasaya ve mobil operatörüne göre farklılık gösterebilir.

Bağlantı Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4/5GHz), VHT80 MU-MIMO, 1024QAM,
Bluetooth® v 5.0 (LE, 2Mbps’e kadar), ANT+, USB Tip-C, NFC, Lokasyon (GPS, Galileo*, Glonass, BeiDou*)* Galileo ve BeiDou kapsamı sınırlı olabilir.
Ödeme NFC, MST

*Piyasaya ve mobil operatörüne göre farklılık gösterebilir.

Sensorlar İvmeölçer, Barometre, Parmak İzi Sensörü, Jiro Sensör, Jeomanyetik Sensör,
Hall Sensörü, Kalp Atış Hızı Sensörü, Yakınlık Sensörü, RGB Işık Sensörü, Göz Sensörü, Basınç Sensörü
Kimlik Doğrulaması Kilit Tipi: Örüntü, Pin, Şifre
Biyometrik Kilit Tipleri: Göz Tarayıcı, Parmak İzi Tarayıcı, Yüz TanımaAkıllı Tarama: Rahat açma için göztarama ve yüz tanıma özelliklerini ve bazı durumlarda belli doğrulama işlemleri için ek gelişmiş güvenlik özelliklerini bir arada kullanır.
Ses MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, DSF, DFF, APE
Video MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM

* Sağlanan yararlar, tasarım, fiyat, bileşenler, kullanılabilirlik, performans ve ürün kapasitesini de içermek, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, bu belgede yer alan tüm fonksiyonlar, özellikler ve diğer ürün bilgileriönceden herhangi bir bilgi verilmeksizin değişebilir.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?