Türkiye’nin En Yeşil Üniversiteleri Belli Oldu

Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) sayesinde gerçekleştirilen otomasyon ile ‘kağıtsız ofis’ konseptine geçen üniversitelerin çevreye sağladığı katkı, enVision tarafından ‘En Yeşil Ofis’ adıyla gerçekleştirilen özel bir araştırma ile açıklandı. Listenin ilk sırasında İstanbul Üniversitesi yer alırken, onu sırasıyla Ege Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi takip etti.

enVision tarafından her yıl farklı sektörlerde gerçekleştirilen ‘En Yeşil Ofis’ araştırmasının bu yılki teması olan yükseköğretim kategorisi sonuçları, 5 Haziran Dünya Çevre Günü öncesinde belli oldu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) listesinde yer alan toplam 206 üniversiteden 105’inin değerlendirmeye alındığı araştırma, Türkiye’deki üniversitelerin çevreci yönünü gözler önüne sermesi açısından önem taşıyor. Söz konusu 105 üniversitede yapılan araştırmada, Elektronik Belge, Form ve Süreç Yönetim Sistemi’ne geçilmesinin ardından, kağıt tüketiminde yaşanan ciddi azalma neticesinde, sağlanan kağıt tasarrufu ve buna bağlı olarak kurtarılan ağaç sayıları dikkat çekti.

64 Bin Ağacın Kesilmesini Önledi

Araştırmaya göre; değerlendirmeye alınan 105 üniversitede EBYS sayesinde genel toplamda 64.021 ağacın kesilmesi önlendi ve 287 milyon litre su tasarrufu sağlandı. Ayrıca, 19.665 ton karbondioksit salınımı ile 1.269 ton katı atık oluşumu da engellendi. Böylelikle, genel toplamda 531 milyon adet A4 kağıdın kullanılması da önlenmiş oldu.

Elektronik Belge Yönetim Sistemi ile kağıt bazlı iş süreçlerini tam entegre bir dijital ortama dönüştürerek ‘En Yeşil Ofis’ listesinde ilk 10 sırada yer alan üniversiteler sırasıyla şöyle oldu: İstanbul Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi.

EBYS ile Çevre Dostu Üniversiteler

Araştırmaya sonuçlarına göre listede ilk 10 sırada yer alan üniversitelerin istatistikleri çevreye sağlanan katkıyı net bir şekilde ortaya koydu:

Araştırmayı gerçekleştiren enVision adına bir açıklama yapan Genel Müdür Salih Kanlı, şunları kaydetti: “Elektronik Belge Yönetim Sistemleri ile bir yandan ofislerde iş süreçleri tam entegre dijital bir ortama dönüşürken, ciddi bir zaman, maliyet ve işgücü tasarrufu sağlanmaktadır. Diğer yandan ise ağaçların kesilmesinin ve doğamıza zarar verilmesinin de önüne geçilmektedir. Yazılım içindeki özel bir algoritma ile EBYS kullanımına ve kağıt tasarrufuna bağlı olarak doğaya verilen katkıyı ölçebiliyoruz. En Yeşil Ofis Araştırmasını geçtiğimiz yıllarda Yerel Yönetimler ve Elektrik sektörlerinde gerçekleştirmiştik. Bu yıl ise Yükseköğretim sektörünü mercek altına aldık. Listede yer alan tüm üniversitelerimize doğaya gösterdikleri duyarlılıktan ötürü teşekkür ederiz.”

Rakamlarla Kağıt Tüketimi

Bir ağaçtan ortalama olarak 8,300 adet A4 kağıt üretilmektedir. 1 ton kağıt üretimi esnasında 26.700 litre su tüketilmekte ve 1,3 ton karbondioksit açığa çıkmaktadır. Dünyada her yıl ormanlarının %1,3’ü kağıt üretiminde kullanılmaktadır. Bu miktar, 40 milyon hektara (İsviçre büyüklüğünde bir alana) denk gelmektedir. Türkiye’de ise bir ofiste kişi başına tüketilen kağıt miktarı ortalama 140-180 sayfaya kadar çıkmaktadır.