Hedef Türkiye’nin Küresel Markalarından Biri Olmak

2005 yılında İstanbul’da kurulan ve bulut, streaming gibi çözümler sunan Medianova’da hedef Türkiye’nin küresel markalarında biri olabilmek.

Serkan Sevim

Geçtiğimiz haftalarda Medianova CEO’su Serkan Sevim ile Mecidiyeköy’deki ofislerinde bir araya geldik. Son derece ince dekore edilmiş odasında eski teknolojik cihazları, pikapları ve fotoğraf makinelerini sergileyen Serkan Sevim ile şirketin; dünü, bugünü ve yarını üzerine sohbet ettik.

Bağımsız ölçümlere göre “Türkiye’nin en hızlısı” olan CDN platformu ile Avrupa ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de ilk üçte yer alan Medianova, ürünlerini kendi Ar-Ge merkezinde geliştiriyor. Bu ürün ve çözümleri sıfır hata ile çalışan altyapısı ile birleştiren Medianova, Riot Games, eBay, Turkcell, Coca-Cola, Netmarble ve BNP Paribas gibi müşterileri için günde 5 milyar işlem gerçekleştiriyor. Ayrıca Medianova, e-öğrenmeye yönelik streaming hizmetleri de sunuyor ve farklı sektörlerdeki kurumların ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş katma değerli çözümler de geliştiriyor. Medianova ABD ve Türkiye’de yürüttüğü faaliyetlerini hem B2B hem de B2C’yi kapsayan bir anlayış ve inovatif bakış açısıyla sürdürüyor.

Ar-Ge bir adım önde

Medianova olarak gerçekleştirdikleri Ar-Ge çalışmaları ile de Türkiye’de internete yenilik ve değer kattıklarını belirten Serkan Sevim, “Bu kapsamda desteklenen servislerden biri olan HTTP/2 teknolojisi web sitelerinin veri aktarım hızında yüzde 50’den fazla performans artışı sağlıyor. Yüksek sıkıştırma özelliği, öncelik verme ve işlem sayısını yarı yarıya düşürme gibi özellikler sayesinde web ve mobile kullanıcıları, EDGE hızında bile servislere çok daha hızlı şekilde ulaşabiliyor. Medianova olarak geliştirdiğimiz site hızlandırma platformu Aksela, web sitelerinin ve web uygulamalarının yüklenme hızını artırıyor. Aksela, siteleri ve uygulamaları farklı tarayıcı ve cihazlara göre optimize ederek, yüzde 43’e kadar daha hızlı yüklenmelerini sağlıyor. Bu artış, web sitelerinin SEO değerini yükselterek, arama motorlarında daha üst sıralarda gösterilmelerine yardımcı olurken, organik trafiği de yüzde 37’ye kadar yükseltiyor” dedi.

Medianova’dan MENA bölgesinde dev işbirliği

Avrupa ve Ortadoğu’nun en hızlı CDN platformlarından birini sunan Medianova, ABD’li dijital medya ve eğlence şirketi Starz ile MENA (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) bölgesine yönelik bir anlaşma imzaladı. Serkan Sevim, Starz Play’in HD ve 4K kalitesindeki film, dizi ve belgesel gibi video içerikleri MENA bölgesindeki 19 ülkede yaşayan milyonlarca abonesine sunduğunu söyledi. Üyelik modeli ile çalışan ücretli servislerde son kullanıcı memnuniyetinin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Sevim, “Kesintisiz ve yüksek kaliteli bir izleme deneyimi sunabilmesinde CDN platformunun performansı direkt rol oynuyor. Bu nedenle, Starz Play için mevcut bulut CDN tedarikçilerine ek olarak, özel bir CDN altyapısı kuruyoruz. Böylece hibrit bir altyapı kullanarak hem maliyetlerini optimize edecek hem de son kullanıcı memnuniyetini artıracaklar” şeklinde görüş belirtti.

Dünyada bulut CDN’lere olan talebin yanında hibrit CDN adı ile yeni bir trend oluştuğunu kaydeden Sevim, “Bazı medya kuruluşları bulut CDN yanında kendi oluşturdukları çözümler ile birkaç noktada kendi CDN yatırımlarını yapıyor. Biz Medianova olarak bu trendi gördük ve kendi geliştirdiğimiz teknolojiyi kullanarak CDN POP (Point of Presence) kurma ve yönetme hizmetleri vermeye başladık. Bu kapsamda bugüne dek yaptığımız en büyük işbirliğini Starz Play ile gerçekleştirmiş olduk. Starz Play’in kullandığı global CDN’lerin yanında ana kaynak olarak “Origin” sistemleri ve veri depolama sistemleri Medianova tarafından kurulacak ve yönetilecek. Bunun yanında Starz’ın çok seyredildiği operatörlerin network’lerine Medianova/Starz POP’ları kurarak yayın kalitesini en üst seviyede tutacağız” diye konuştu.

Medianova, Gartner’ın CDN raporunda

Medianova, dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinden Gartner’ın hazırladığı küresel CDN raporunda yer alma başarısı gösterdi. Bölgeden sadece Medianova’nın yer aldığı “İçerik dağıtım ağı (CDN) servisleri için pazar rehberi” başlıklı raporda, şirketin geleneksel CDN hizmetlerinden daha fazlasını sunduğuna dikkat çekildi. Serkan Sevim, bir dünya markası olma hedefi ile 2005 yılında yola çıktıklarını anımsattı. “Gartner raporunda yer almamızı, genç bir Türk şirketinin devler ligine kabul edilmesi olarak değerlendiriyoruz ve büyük bir gurur duyuyoruz” diye konuşan Sevim sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sadece kendi geliştirdiği teknolojileri kullanan bir şirket olarak, Avrupa ve MENA bölgesinde her gün 2 milyar görselin internet sitelerinde gösterilmesini, 9 milyon şarkının dinlenmesini ve 6 milyon videonun izlenmesini sağlıyoruz. Ar-Ge merkezimiz faaliyete girdikten sonra bir yıl içinde istihdamımızı yüzde 50 artırdık. Türkiye’nin en hızlısı olan CDN platformumuz Avrupa’da da ilk üçte yer alıyor. Farklı ülkelerden müşterilerimize son olarak Romanya devlet televizyonunu da ekledik. Küresel operasyonlarımızı genişletme hedeflerimiz doğrultusunda, şubat ayında Londra’da gerçekleştirilecek Streaming Forum 2018’in Platin Sponsoru olduk. Sağlıklı büyümemizi sürdürüyoruz.”

CDN platformu dünya devlerini geride bıraktı

Bağımsız ölçümleme şirketi Cedexis’in verilerine göre, Medianova’nın CDN platformu Türkiye’nin en hızlısı konumunda bulunuyor.  Serkan Sevim, “Aralarında dünya devlerinin de bulunduğu rakiplerimizi geride bırakmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Medianova’nın CDN platformu ile Türkiye’nin en hızlısı unvanını alarak küresel rakiplerinin önüne geçtiğini söyleyen CEO Serkan Sevim, “Aralarında dünya devlerinin de bulunduğu tüm rakiplerimizi geride bırakmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bağımsız ölçümleme şirketi Cedexis’in bulut servislerinin son kullanıcı gözünden anlık olarak ölçümlenmesine dayanan ‘Real User Monitoring’ (RUM) verilerine göre, Medianova Türkiye’de en hızlı CDN konumunda bulunuyor. Aynı verilere göre, Avrupa ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de ilk üç şirket arasında yer alıyoruz” dedi.

Artık globalde müşterilerin birebir kullanıcı gözünden yapılan ölçümlere göre üstün performans talep ettiklerini belirten Sevim, “RUM trendi ile birlikte dijital performanslar gerçek kullanıcı gözünden ölçülmeye başlandı. Bu trendle doğal olarak kendini RUM ile kontrol eden ve geliştiren CDN’ler öne çıkıyor. Buna göre şu an Türkiye’nin en hızlı CDN’i olarak hizmet veriyoruz. Bir Türk şirketi olarak geldiğimiz nokta gerçekten gurur verici” diye konuştu.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?