İsviçre Federal Demiryolları Bulut Taşıma Sürecini Red Hat ile Gerçekleştiriyor

Red Hat Consulting, demiryolu şirketinin işleri için kritik öneme sahip olan uygulamalarını Red Hat AMQ Streams ile yeni bulut ortamına taşımasına yardımcı oluyor.

Açık kaynak çözümlerinde dünya lideri Red Hat, İsviçre Federal Demiryolları (Swiss Federal Railways, SBB) ile geniş kapsamlı bir BT taşıma projesi için birlikte çalıştığını duyurdu. Red Hat Consulting, Red Hat AMQ Streams’i kullanarak SBB’nin Apache Kafka hizmetlerini yeni bulut ortamına en düşük kullanım dışı kalma süresiyle taşımasına yardımcı oldu.

Artan maliyetlerin baskısı, COVID-19 pandemisi sırasında önemli seviyelere ulaştı. Bunun sonucunda SBB’nin BT ekibi de esnekliklerini artırmak ve maliyetlerini azaltmak için iş yüklerini farklı bir bulut ortamına taşımaya karar verdi.

SBB’nin BT departmana bu projeyi kısa sürede tamamlama görevi verildi. Uygulama hizmetlerinin büyük bir kısmı planlandığı şekilde başarıyla taşınsa da Apache Kafka gibi altyapının taşınmasında gecikmeler oldu. SBB de taşıma sırasındaki teknik karmaşıklıkları aşmalarına yardımcı olması için Red Hat ile iletişime geçti.

Sıkışık takvime, ekiplerin öğrenimi için ayrılan kısa zamana ve SBB’nin Kafka veri platformuna dair bilgi birikiminin taşıma sırasında istikrarlı şekilde artmasıyla SBB Kafka ve Red Hat Consulting ekipleri 57 uygulamayı zamanında taşımayı başardı. Taşınan uygulamalar arasında müşteri hizmetleri için araçlar, kurumsal arka yüz (backend) sistemleri ve kapasite planlama çözümleri bulunuyordu. SBB’nin işleri için kritik öneme sahip olan hizmetleri gibi veri açısından büyük uygulamalar bile bu süreçte en düşük kullanım dışı kalma süresiyle çalışmaya devam etti.

SBB ve Red Hat ekipleri, ekipler arası iş birliğiyle sürekli iyileştirilen DevOps prensiplerine bağlı olarak daha dayanıklı ve adım adım bir taşıma süreci yürütmeyi hedefledi. Platform mühendisleri BT operasyonlarını kolaylaştırmaya ek olarak geliştirme ekipleri için yeni hizmetlerin devreye alınmasını ve çalıştırılmasını hızlandırmaya yardımcı olmak için otomatikleştirilmiş altyapı operasyonlarıyla self servis imkanlar sağlamaya yardımcı oldu.

Red Hat İsviçre Ülke Müdürü Richard Zobrist, konuyla ilgili şunları söylüyor:
“Pandemiden beri demiryollarının hissettiği artan maliyetler göz önünde bulundurulduğunda çevik ve başka sistemlerle birlikte çalışabilen bulut platformları oluşturmak, demiryolu şirketlerinin teknoloji yatırımlarından en yüksek değeri elde etmeleri için hayati önem taşıyor. Red Hat’in açık iletişim, çeviklik ve DevOps çalışmalarındaki uzmanlığı, SBB’nin daha esnek bir bulut ortamına verimli bir şekilde geçmesine yardımcı oldu.”

SBB Ürün Müdürü Thierry Peng ise “Red Hat’in uzman ekibiyle birlikte çalışmak çok güzeldi. Birlikte karmaşık bir projeyi belirlenen zamanda bitirmeyi başardık. Buluta geçiş yapmak BT modernizasyonumuzda önemli bir kilometre taşıydı ve SBB’nin müşterilerinin ilerleyen duyacağı ihtiyaçları şimdiden gidermesini sağladı” diyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?