Malezya, Türkiye ile Arasında Online Bir Köprü Kuruyor

Malezya Dış Ticaret Geliştirme Kurulu (MATRADE), Malaysia Airports Holding Berhad (Malaysia Airports) işbirliğiyle İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na açılan E-Galeri ile Malezyalı ve Türk firmaların arasında yeni bir köprü daha kuruyor.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bugün açılışı yapılan E-Galeri alanı,Yapı Malzemeleri, Otomotiv ve Yedek Parçaları, Kauçuk, Helal Tüketim ve Sanayi Ürünleri gibi çok farklı sektörlerden Malezyalı firmaların Türk firmalarına tanıtımı ve bağlantısına imkan sağlıyor.

Ziyaretçilerin ilgilendikleri sektörün QR kodunu taratarak Malezyalı firmaların detaylı ürün ve hizmet bilgilerine tek tıkla kolayca ulaşabildikleri, ayrıca anında bağlantı kurabildikleri E-Galeri platformu sayesinde işbirliği fırsatlarının önünde mesafelerin önemi kalmıyor.

Açılışta konuşan Malezya’nın Türkiye Büyük Elçisi Sazali Mustafa Kamal, “Kamu ve özel sektörün gücünden yararlanarak Malezyalı ve Türk firmalar arasındaki ticari faaliyetleri ve stratejik iş birliklerini teşvik etmenin, ekonomik bağlarımızın büyüme ivmesini hızlandıracağına ve her iki taraftan iş dünyası için muazzam etkiler yaratacağına inanıyorum” dedi.

Süreç olarak Malezya tarafından yürütülen ve 2015’te yürürlüğe giren Malezya-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması ile bölgelerinin Avrupa ve ASEAN bölgelerine geçiş kapısı pozisyonundaki iki ülke için de karşılıklı ticaret hacmi büyüyerek devam ediyor.
2015 yılında 1.4 Milyar USD olan karşılıklı ticaret hacmi, 2021 yılı itibariyle 4 milyar USD ye ulaştı. İki ülke arasındaki ticareti güçlendirme çabalarını hız kesmeden devam ettirdiklerini belirten , Malezya Dış Ticaret Geliştirme Kurulu (MATRADE) İstanbul Direktörü Rosmizah Mat Jusoh, ‘‘Pandemi’ye rağmen Malezya’nın Türkiye ile gerçekleştirdiği ticaret 2021’de en yüksek performansa ulaştı ve 2022 için pozitif bir hareketlenme gösteriyor. ,MATRADE, kendini her iki ülke firmalarının pazar hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırmaya ve stratejik ortaklıklar kurarak global fırsatları değerlendirmelerini teşvik etmeye adamıştır.

Yolcu sayısı bakımından dünyanın en büyük havayolu operatörlerinden biri olan Malaysia Airports tarafından işletilen İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Malezya’nın Türkiye’deki en büyük yatırımlarından biri olarak kabul ediliyor.

Malezya Airports Genel Müdürü Iskandar Mizal Mahmood, “Istanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Malezya ve Türkiye arasındaki karşılıklı güçlü ilişkinin bir kanıtıdır. MATRADE ile birlikte gerçekleştirilen ve her ülke iki ticaretine pek çok fayda sağlayacağına inandığımız bu son işbirliğiyle, iki ülke arasındaki ilişkinin daha da güçlendirilmesine katkıda bulunmaktan dolayı çok mutluyuz. Özellikle iş çevrelerinin seyahat için yoğunlukla tercih ettiği ISG, böyle bir girişim için ideal bir platform. Pandemi sürecini çok iyi yöneten ve güvenli seyahat için çok büyük çaba sarf eden Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin değerli çalışmaları sayesinde, ISG 2021 yılında Avrupa’nın en yoğun 6. Havalimanı oldu.”

2021 yılında zirveye ulaşan karşılıklı ticari ilişkilerin yanı sıra, Türkiye’ye yatırım için gelen Malezya firmaların sayısı da gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

En son Türkiye’ye yatırım için giriş yapan firmalardan biri de, Asya Pasifik bölgesindeki Malezya, Tayland, Endonezya, Singapur, Brunei, Kamboçya ve Hindistan gibi ülkelerde 1.700 den fazla mağazası olan geleneksel donanım ve yapı marketi MR. D.I.Y.
Avrupa’daki ilk mağazasını Türkiye’ye açan firma, dinamik büyüyen nüfusu ve perakende sektörünün hareketli yapısı sebebiyle Türkiye’nin büyüme potansiyeline inandıkları için tercih ettiğini belirtiyor.

2021 yılının Kasım ayında Türkiye’deki kapılarını açan MR. D.I.Y., şimdiden Çekmeköy, Esenyurt, Kartal, ve Bakırköy olmak üzere 4 mağaza açmış durumda ve 5. Mağaza açılışına hazırlanıyor. Önümüzdeki yıl İstanbul’un yanısıra diğer büyük şehirlerde de mağazalar açarak çift haneli büyümeyi hedefleyen firma, mağaza başına 10-12 kişiyi de istihdam ederek bu anlamda da Türk ekonomisine katkıda bulunuyor.

Malezya’dan Türkiye’ye gelen yeni yatırımcı firmalardan bir diğeri de LaundryBar, Çapa-Şehremini, Bağcılar, Taksim,Üsküdar ve Kadikoy lokasyonlarında 5 mağazaya ulaştı ve 2022 yılı sonuna kadar da 16 mağaza daha açmayı hedefliyor.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki E-Galeri, Malezya ve Türkiye arasındaki potansiyel iş fırsatlarını barındıran sektörlerle yenilenerek hizmet vermeye devam edecek. MATRADE, bu projenin sonuçlarıyla ilgili oldukça umutlu olarak tüm iş insanlarını bu fırsatları keşfetmeye davet ediyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?