ETİD’in Yeni Başkanı Hakan Çevikoğlu

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği’nin (ETİD) yeni yönetim kurulu yapılan olağan genel kurul toplantısı sonunda belli oldu. Buna göre Emre Ekmekçi başkanlığındaki yedinci yönetim kurulu, görevi Hakan Çevikoğlu başkanlığındaki sekizinci yönetim kuruluna devretti.

15 yıldan beri Türkiye’de e-ticaretin sağlıklı gelişmesi için çalışmalar yürüten ve e-Ticaret’in Türkiye ekonomisinin itici gücü olması için çalışan Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği’nin (ETİD) yeni yönetim kurulu belirlendi. ETİD’in Olağan Genel Kurul’unda yapılan toplantı sonucunda, son 3 dönemden beri başkanlık yapan Emre Ekmekçi başkanlık görevini PttAVM.com’un CEO’su Hakan Çevikoğlu’na devretti.

119 üye firması ile Türkiye’nin en hızlı büyüyen sektörünün oyuncularını içinde barındıran Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD)’in yeni yönetim kurulunda iş dünyasının, perakende ve e-Ticaret sektörünün öncü isimleri yer aldı. Hakan Çevikoğlu’nun (PttAvm) başkanlığındaki yeni yönetim kurulunda Başkan Yardımcısı Emre Ekmekçi (Rubibrands) oldu. E-Ticaret’in öncü firmalarından oluşan 8. dönem yönetim kurulunda; Cem Tanır (Hepsiburada), Senem Ö. Uysal (N11), Mehmet Türkel (Penti), Yasin Canki (Trendyol), Nazım Erdoğan (Sahibinden), Reyhan Mertek (Paycell), Senem Yavaş (Yemeksepeti), Erkan Dalyan (MarkaMakina), Aziz Ülkü (Ereyon), Levent Karaçam (Metrics34), Ramazan Altınay (Aras Kargo), Yaman Alpata (MegaMerchant), Emre İlban (ClickmeLive), Alper Güçer (Poligon Interactive) yer alıyor. Aynı zamanda ETİD’in Genel Koordinatörlüğünü Ziya Kızıltan, Genel Sekreterliğini ise Ömer Gürkan yürütecek.

E-ihracat alanındaki fırsatları değerlendireceğiz

Yeni yönetim kuruluna ilişkin bilgiler veren ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çevikoğlu, “ETİD olarak üyelerimizin aracı olarak hizmet verdiği 550 bin KOBİ ile sektör hacminin yüzde 90’ından fazlasını temsil ediyoruz. Yeni döneme güçlü yönetim kadromuz ile hazırız ve gerek e-ihracatın artırılması gerekse KOBİ’lerin e-Ticaret’e kazandırılması konusundaki çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre her beş üründen bir tanesi e-ticaret kanallarından alınıyor. Dünyada çevrimiçi satılan her dört paketten biri başka bir ülkeye giderken ülkemizde bu oran yirmi pakette bir oluyor. Bu nedenle e-ihracat alanında ülkemizin önünde büyük bir fırsat bulunuyor. Biz de ETİD olarak e-ihracatımızı arttıracak iş modellerini desteklemeye dernek olarak devam edeceğiz” diye konuştu.

Hakan Çevikoğlu Kimdir?

Yükseköğrenimini Gazi ve Bilkent Üniversitelerinde tamamlayan Çevikoğlu, 1993-2000 yılları arasında ABD’de sektörle ilgili çeşitli eğitim programlarına katılmıştır. Almış olduğu eğitimlerin dışında sürekli gelişim amacını taşıyan Çevikoğlu, aile şirketlerinde çalışmak üzere Türkiye’ye dönmüştür. Distribütörlüğünü yaptığı Sony ürünlerini online ortamda satarak 2007 yılında e-Ticaret sektörüne adım atmıştır. Çevikoğlu; 2011 yılında ise PTT ile yaptığı anlaşma üzerine, PttAVM.com’un kuruculuğunu üstlenmiştir. Bireysel katılım yatırımcısı lisansı ile yurt içi ve yurt dışında çeşitli firmalarda ortaklık ve yatırımları bulunmaktadır. Halihazırda PttAVM.com’un CEO’luğunu yürütmekle birlikte, kamu ve özel sektörün çeşitli dernek ve organizasyonlarında görev almaktadır. PTT ile birlikte Türkiye’nin e-ihracat platformu olan Ready2Sale.com ve TurkishSouq.com platformlarının kurucu ortağı olarak 100’den fazla ülkeye e-ihracat yapan Çevikoğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının, kooperatiflerin ve yerel üreticilerin ürünlerinin yurt içinde ve yurt dışında tüketiciler ile buluşturulmasını sağlamıştır. Çevikoğlu, “Yılın Son Pazarı, Türkiye’nin Pazarı” sloganıyla her yılın son pazar gününe denk gelen haftayı indirim günleri ilan ederek, Türkiye’nin kendine özgü indirim kampanyasını başlatmasına öncülük etmiştir.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?