Intel’in Gelecek Vizyonunda Fotonik Araştırmalar Var

Son dönemde Intel Laboratuvarlarının gündeminde fotonik araştırmalar var. Konuyla ilgili sorularımızı Intel Labs Baş Mühendisi Dr. Haisheng Rong cevapladı.

Haisheng Rong

Enterprise Next: S: Intel’in entegre fotonik vizyonunu ve bunun veri merkezi ağları için önemini bizim için açıklayabilir misiniz?
Haisheng Rong: Tam entegre fotonik ara bağlantı çözümlerini pazara sunma vizyonumuz, veri merkezi operasyonları için, bilgi işlem, bellek ve çevre birimi gibi birden fazla işlevsel kilidin tüm sisteme yayıldığı ve yüksek hızlı ağlarda yazılım ve ışık yoluyla birbirine bağlandığı daha ayrıştırılmış gelecek mimarilerin entegrasyonu da dahil olmak üzere birçok yeni olasılığın önünü açacak. Ayrıca bu teknoloji, maliyetleri ve gecikmeyi azaltma potansiyeli taşıyan ağ katmanlarının kaldırılmasıyla da sonuçlanabilir. Buna ilave olarak, şu anda anahtarlarda bulunan işlevsellik, bilgi işlem sunucularına entegre edilebilir.

Enterprise Next: Intel’in fotonik araştırması neden önemli?
Haisheng Rong:  Intel olarak, 20 yıldan uzun bir süredir bağlanabilirliği geliştirme misyonunu benimsiyoruz ve yıllar içinde elektriksel I/O performansında birçok nesil iyileştirme sağladık. Intel Laboratuvarları, veri aktarımının güç verimliliğini artırırken uzun mesafeler arasındaki veri aktarım hızını artırmak amacıyla 2004 yılında silikon fotonik ve optik ara bağlantıları araştırmaya başladı. Bu alanda uzun bir yol kat ettik… Şu anda müşterilerimiz, ağa bağlanan sıra anahtarlar ve yönetici sınıfı omurga anahtarlar da dahil olmak üzere, raftan rafa bağlantı için entegre lazerleri bulunan 6 milyondan fazla Intel 100G alıcı-verici kullanıyor.

Silikon Fotonik yolculuğumuzdaki bir sonraki adım ise Entegre Fotoniktir. Elektriksel I/O, bilgi işlem bant genişliğine yönelik artan taleple aynı oranda ölçeklenmiyor ve bu da bilgi işlem operasyonları için mevcut güç miktarını azaltan bir “I/O güç duvarı” ile sonuçlanıyor. Optik I/O’nun doğrudan Intel sunucu paketlerine getirilmesi (yani entegre fotonik), “I/O güç duvarı” bariyerini yıkarak verilerin daha verimli bir şekilde hareket etmesini sağlıyor. Bilgi işlem, bellek, hızlandırıcılar ve çevre birimleri gibi birden fazla işlevsel bloğun tüm ağa yayıldığı ve yüksek hızlı ve düşük gecikmeli bağlantılarda optik ve yazılım yoluyla birbirine bağlandığı daha ayrıştırılmış gelecek mimarileri, Intel’in bu alandaki yeni araştırmalarının mümkün kıldığı olasılıklardan biridir.

Enterprise Next: Intel Laboratuvarları’nın fotonik araştırmaları için gelecek planlarınız nelerdir?
Haisheng Rong: Işık üretimi, amplifikasyon, algılama, modülasyon, CMOS arabirim devreleri ve paket entegrasyon teknolojileri şu anda geliştirilmekte olan temel teknoloji yapı taşları arasındadır. Lazer teknolojisi, veri merkezleri içerisinde devamlı artan iletişim ve performans taleplerini ve makine öğrenmesi ve yapay zeka tarafından yönlendirilen gelecekteki yeni iş yüklerini desteklemek için iyi kontrol edilen dalga boyu ayrımı ve tek tip çıkış gücü ile sonuçlanan cihaz tasarımı ve üretimindeki gelişmeleri içeriyor. Buna ilave olarak, burada açıklanana benzeyen sekiz dalga boylu entegre lazer dizisi teknolojisi, Intel’in Silikon Fotonik Ürünleri Birimi tarafından CPU’lar, GPU’lar ve bellek dahil olmak üzere bilgi işlem kaynakları arasındaki güç verimliliği ve yüksek performansla çoklu Tb/s ara bağlantı sunan geleceğin Optik Bilgi İşlem ara bağlantı chiplet’i ürününün bir parçası olarak uygulanıyor.
Silikon Fotonik alanında öncü olan Intel, altı yıldan uzun bir süre önce bu teknolojiyi veri merkezi işlerimiz için ürün tasarımı ve üretiminde etkili bir şekilde uyguladı. Intel’in ticari 300mm hibrit Silikon Fotonik platformu şu anda 100G CWDM4, 100G PSM4, 100G LR4, 100G DR1/FR1, 200G FR4, 400G DR4 ve 400G FR4 da dahil olmak üzere çeşitli optik alıcı-vericilerimizin içinde yüksek miktarlarda sunuluyor. Bu alıcı-vericiler, datacom ve telekom uygulamalarını 500 m’den 10 km’ye kadar destekliyor. Günümüzde, müşterilerimiz raftan rafa bağlantı için entegre lazerleri bulunan 6 milyondan fazla Intel 100G alıcı-verici kullanıyor – diğer uygulamaların yanında, veri merkezi ağlarındaki sıra anahtarlar ve omurga anahtarlar.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?