Oracle, Kurumsal Seviyede Blockchain Bulut Hizmetini Başlatıyor

 Oracle, müşterilerinin günümüzdeki en farklı gelişmekte olan teknolojilerinden birinden faydalanmalarını sağlamak üzere Oracle Blockchain Bulut Hizmeti’ni kullanıma sunduğunu duyurdu.

Bu gelişmiş ve kurumsal seviyedeki dağıtık hesap defteri bulut platformu, müşterilerin işlerinin süratini artırmalarına, yeni gelir akışları oluşturmalarına ve ERP, tedarik zinciri ve diğer kurumsal SaaS ve tesis bünyesindeki uygulamaları güvenilir bir kurumsal ağ üzerinden işlemleri yönlendirecek şekilde güvenli bir biçimde genişleterek maliyetleri ve riskleri azaltmalarına yardımcı oluyor.

Oracle Bulut Platformu’nun bir parçası olan Oracle Blockchain Bulut Hizmeti, sektörde lider esneklik, ölçeklenebilirlik ve güvenliğe sahip, kurumsal seviyede bir blok zinciri platformu sunuyor. Tamamen Oracle tarafından yönetilen bu platform, bütünleşik takip, kesintisiz yedekleme ve zamanında geri kurtarma özellikleri ile müşterilere hızlı konfigürasyon ve basitleştirilmiş işlem imkanı sağlıyor.

“Blockchain, işletmeden işletmeye yapılan işlemleri daha güvenli, şeffaf ve verimli kılarak işlerin yapılma şeklini temelden dönüştürme vaadi sunuyor” diyor Oracle Bulut Platformu Kıdemli Başkan Yardımcısı Amit Zavery. “Oracle Blockchain Bulut Hizmeti ise kurumsal seviyede Blockchain fonksiyonlarını sağlarken tesis bünyesindeki ERP ve bulut tabanlı SaaS ve PaaS müşterileri için yenilik imkanlarını da hızlandırabiliyor. İşletmeler artık ekosistemlerindeki işlemleri daha basitleştirebilecek ve yeni gelir akışlarıyla pazara daha geniş çaplı erişebilirken verileri ve işlemlerini de Oracle Bulutu içinde ve dışında paylaşabilecek.”

Kurumsal müşterilerinin Blockchain avantajlarından faydalanmalarına yardımcı olma yönündeki taahhüdü çerçevesinde Oracle kısa bir süre önce Hyperledger girişimine katıldı. Linux Vakfı’nın üstlendiği Hyperledger girişimi, sektörler arası Blockchain teknolojilerini daha da ileri seviyeye taşımak amacıyla oluşturulmuş bir açık kaynak işbirliği çalışmasıdır. Açık kaynaklardan faydalanarak ve açık standartlar ile birlikte çalışabilirliği sürdürerek Oracle, müşterilerinin tüm açık kaynak yeniliklerinden faydalanmalarını sağlarken belirli bir tedarikçiye bağımlı kalmalarını da önlemiş oluyor.

Dünyanın en çok ölçeklenebilir, dağıtık işlem platformu sağlayıcısı tarafından sunulan Oracle Blockchain Bulut Hizmeti sayesinde müşteriler:

·         Bir yandan işlemlerin esneklikle, yüksek kullanılabilirlik oranıyla ve kendi kendine düzeltilebilir şekilde kesintisiz olarak yürütülmesini sağlarken öbür yandan da ağ katılımcılarını küresel çapta hızlıca sürece katarak ve kolayca ölçeklendirebilerek iş sonuçları elde edebilecek.

·         Mevcut iş süreçlerindeki sıkıntıları azaltmak ve ulaşılmamış gelir olanaklarına erişmek için yeni iş modellerini ve fırsatlarını etkinleştirmek amacıyla işletme sınırlarını genişleterek Oracle Bulut Uygulama Yazılımları ile yenilikleri hızlandırabilecek. Uygulama Yazılımları Entegrasyonu araç kiti, Blockchain uygulamalarının Oracle SaaS’a ve tesis bünyesindeki uygulama yazılımları paketlerine entegrasyonunu hızlandırmak amacıyla entegre uygulamalar, örnek kodlar, şablonlar ve tasarım düzenleri ile sunuluyor.

·         Var olan Oracle ERP Bulutu, Oracle SCM Bulutu, Netsuite SuiteCloud Platformu veya özel blok zinciri uygulama entegrasyonları çapında gerçek zamanlı güvenilir bilgi paylaşımı ile iş süreçlerini hızlandırabilecek.

  • Kuruluşlar arasındaki işlemleri güvenli bir şekilde otomatik hale getirerek ve işletmenin hem içinde hem de dışında güvenilir bilgi paylaşımı imkanı sunarak riski ve karmaşıklığı azaltabilecek ve verimliliği artırabilecek.  Tüm bunlar birlikte gerçekleştirildiğinde de işlem maliyetlerinin azaltılmasına, işletmelere yönelik güvenlik ve gizlilik risklerinin azaltılmasına ve uyum ve denetim süreçlerinin basitleştirilmesine yardımcı olabilecektir. Önceden hazırlanmış bir yönetilen bulut platformu ile müşteriler ayrıca operasyonel karmaşıklığı basitleştirebilecek, ağ konfigürasyonlarını dinamik olarak değiştirebilecek ve gerçek zamanlı takip kontrol panelleriyle de sorunları hızlıca belirleyebilecek ve çözebilecektir. Ayrıca Blockchain teknolojisi hızla geliştikçe Oracle da en yeni fonksiyonları sunmaya devam etmeyi ve müşterilerinin teknolojik çalkantılarla karşı karşıya kalma riskini önlemeye yardımcı olmayı planlıyor.
  • REST API odaklı platform ve Oracle Bulut Platformu’ndaki zengin entegrasyon seçenekleri ile pazara çıkışlarını hızlandırabilecek.

Oracle ayrıca Oracle Blockchain Bulut Hizmeti’ni, Açık Bankacılık için Oracle Platformu’nun bir parçası olarak sunmayı ve iletilen bilgiler için daha fazla güvenlik, ölçeklenebilirlik ve şeffaflık sağlayabilmek amacıyla da Oracle FLEXCUBE ile diğer bankalara arasında sorunsuz bir bağlantı imkanı sunmayı planlıyor.

Kullanıma Hazır Bağlantı ve Sorunsuz Entegrasyonun Doğrulanması

Accenture Küresel Blok Zinciri Uygulamaları Genel Müdürü David Treat, “Accenture, Blockchain ilk liderlerinden biri olmaktan ve müşterilerine yeni ve yenilikçi çözümler için bu teknolojiyi kullanma konusunda yardımcı olmaktan gurur duyuyor” diyor. “Oracle’ın entegrasyon özellikleri ve Hyperledger Fabric gibi açık  kaynak teknolojilerinin üzerine değer de katabiliyor olması, Oracle Blockchain Bulut Hizmeti’ni işletmeler için ön plana çıkartıyor. Kendi bünyemizde yaptığımız testlerde kullanıma hazır olma konusundaki yaklaşımından, REST API’ler aracılığıyla sağladığı entegrasyon kolaylığından ve kurumsal ihtiyaçlara güçlü bir şekilde odaklanmasından çok etkilendik. Müşterilerimizi yeni yenilikçi özellikler sunabilmek için bu teknolojiden faydalanmayı bekliyoruz.”