SES’in Beş ve Altıncı O3b mPOWER Uyduları Fırlatıldı

SES’in ikinci nesil orta dünya yörünge sistemi, altı uyduyla 2024’ün ikinci çeyreğinin başlarından itibaren dünya çapında yüksek performanslı bağlantı hizmetleri sağlamaya hazır olacak.

SES, iki ilave O3b mPOWER uydusunun, yerel saatle 16:08’de Florida, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan SpaceX Falcon 9 roketiyle başarıyla uzaya fırlatıldığını duyurdu. Beşinci ve altıncı O3b mPOWER uydularının fırlatılmasıyla sistem, yüksek verim, öngörülebilir düşük gecikme süresi, benzersiz esneklik ve hizmet kullanılabilirliği sağlayan yüksek performanslı ağ hizmetleri sunmak için gereken altı orta yörünge (MEO) uydusunu tamamlıyor.

Geçtiğimiz ay SES, Boeing tarafından inşa edilen iki uyduyu daha takımyıldızına ekleyeceğini ve böylece toplam O3b mPOWER uydu sayısını 13’e çıkaracağını duyurdu. Ek yatırımın, SES’in mevcut taahhütlü Sermaye Harcaması kapsamında karşılanması bekleniyor. Geçen yıl fırlatılan ilk dört O3b mPOWER uydusu, hedef yörünge konumuna ulaştı ve hem uzay hem de yer bileşenlerini kapsayan bir dizi sistem doğrulama testi de dahil olmak üzere yörünge içi kontrollerden geçiyor.

Yalnızca 2023 yılında SES, mobilite, telekom, kamu ve kurumsal müşterilere hizmet vermek üzere mevcut O3b takımyıldızı üzerinde 160’tan fazla O3b mPOWER terminalini devreye aldı ve test etti.

“Beşinci ve altıncı O3b mPOWER uydularının önümüzdeki birkaç ay içinde fırlatılıp faaliyete geçmesiyle, müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu yüksek performanslı bağlantı hizmetlerini sunmaya hazırlanıyoruz. SES CEO’su Ruy Pinto, “Ağa dayanıklılık kazandırarak, müşterilerimizin operasyonlarını yürütmek için gereken güvenilir ve emniyetli bağlantıyı sağlama konusunda bize güvenebileceklerinden eminiz” dedi.

Etiketler: , ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?