Gaziantep’ten Çıkan Teknoloji Sürprizi

ABD’de katıldığımız 3DExperience World’de ana sahne de Türk şirketi Argex ve ürünleri WatchX’i görmek bizim için büyük sürpriz oldu.

Türk teknoloji şirketleri göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. ABD’nin Nashville kentinde gerçekleştirilen 3DExperience World‘de ürünlerini tanıtan Argex yöneticileri ile ile görüştük. Argex kurucuları Mustafa Tülü ve Enes Çaldır üniversiteden iki arkadaş. WatchX fikri akıllarına geldiğinde çalıştıkları işlerinden istifa ederek ellerindeki tüm olanakları bu projeye harcıyorlar. Aslında sürekli yabancılardan duyduğumuz “girişimcilik” hikayelerinin bir benzerini de bu iki genç yazmış. Tek fark, ABD’te kadar gidip ürünlerini dev bir teknoloji etkinliğinin ana sahnesinde anlatacak kadar bilinen bu projenin Türkiye’de hak ettiği değeri yeterince görmemesi.

Kodlanabilen akıllı saat

WatchX kodlanabilen akıllı bir saat. Saatin ana kart ve elektrronik üretimi şu an Çin’de yapılıyor. Ancak Mustafa Tülü ve Enes Çaldır’ın verdiği bilgiye göre üretimi Türkiye’de yapmak için girişimler başlamış. Müşterilerinin yarısını Japonların oluşturduğu WatchX’in 3DExperience World’de sergilenmesinin sebebi de çok ilginç. Zira saatin ana kartı dışındaki ekipmanlarının tasarım dosyaları açık kaynak kodla üretilmiş. Kullanıcılar da bu kodları kullanarak saat tasarımlarını diledikleri gibi özelleştirerek 3D yazıcılarda basabiliyor.

Çok önemli bir başarıya imza atan Argex kurucularını biz de kutluyoruz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?