TP-Link Deco E4 İncelemesi: Sinyali Güçlü, Fiyatı Güzel

TP-Link’in Wi-Fi sinyallerini geniş mekanlara dağıtmak için piyasaya sürdüğü uygun fiyatlı Deco E4 Mesh ürünü, Enterprise Next’in konuğuydu.

Bugüne dek evdeki ana bilgisayar gibi önem verdiğim birkaç cihaza interneti Powerline çözümleriyle ulaştırırken, uzak odadaki televizyonun arkasında  takılmış Chromecast gibi cihazları Wi-Fi sinyaliyle beslemek için doğrudan fişe takılan Wi-Fi sinyal aktarıcıları kullanıyordum. Lakin bunların bağlantı kalitesinden istediğim verimi oldum olası alamadım. Örneğin çalışabilmek için aynı ağ üzerinde olduğunu anlamaya ihtiyaç duyan iki cihaz bir araya geldiğinde aradaki bu atlama noktaları sürekli problem çıkarıyordu. Bağlantı kesilince yeniden bağlanamamalar, modemden uzaklaştıkça daha iyi olan sinyale atlayayım derken arada yaşanan birkaç saniyelik donmalar…

Bu tarz kablosuz erişim sorunlarının çözümü için daha önce hiç Mesh sistemi deneme fırsatım olmamıştı. TP-Link’in ikili kutuda satılan uygun fiyatlı TP-Link Deco E4 Mesh ürünü, benim açımdan da yeni bir tecrübe oldu. Mesh sistemleri kısaca evdeki kablosuz internet bağlantısının dağıtımını kendi üzerine alarak, birbiriyle uyumlu istasyonlar aracılığıyla istediğiniz yere ulaştıran sistemlere deniyor. Bu sistemler birbiriyle uyum sağlamak üzere üretildiği için evinize veya işyerinize bunlardan kurduğunuzda, mobil operatörlerin ülke genelinde yaptığını evinizde yaparak cihazlarınızı size fark ettirmeden sinyalden sinyale atlatıp sizi sürekli bağlı tuttuğu bir sisteme sahip oluyorsunuz.

Bu Termosun İçi İnternet Dolu

Bendeki kutunun içinde iki adet Deco E4 Mesh cihazı yer alıyordu. Eviniz genişse veya çok katlıysa piyasada üçlü paketleri de mevcut. Daha fazla Mesh cihazı alarak, hatta Mesh uyumlu farklı cihazları birbirine bağlayarak kapsamı daha da genişletebiliyorsunuz. Silindir şeklinde tasarlanmış beyaz renk aletin boyu yaklaşık orta boy bir termos kadar. Gözüm anten aradı ama göremedim. Kılavuzunu okuyunca anteni cihazın içine gömdüklerini öğrendim. Böylesi daha iyi olmuş, koyduğunuz yerde daha derli toplu duruyor. Kutudan cihazların yanı sıra birer adet adaptör ve LAN bağlantı kabloları çıkıyor. Adaptörler laptoplarda gördüğümüz silindir uçlu, kendine özgü tipte bağlantılara sahip.

Bu cihazlar modemden çıkan mevcut Wi-Fi bağlantısını doğrudan yakalayıp yansıtmak için tasarlanmamış. Uğraşsanız yaparsınız ama TP-Link zaten böyle kullanılmalarını tavsiye etmiyor. Onun yerine Deco’lardan birini modemin yanına yerleştiriyorsunuz. Fişini takıyorsunuz, LAN kablosunu modemin boş LAN portlarından birine bağlıyorsunuz, ardından modemin kendi Wi-Fi sinyalini kapatıyorsunuz. Telefonunuzu açıp TP-Link Deco uygulamasını indiriyorsunuz. Uygulama ilk Deco cihazının varlığını algılayıp kurulum için sizi adım adım yönlendiriyor. Ardından sinyal ayarlarını yapıyor ve sizi internete bağlıyor. Bu aşamada kablosuz bağlantı adınızı ve şifrenizi modemle aynı olacak şekilde belirlerseniz, evdeki tüm cihazlara yeni Wi-Fi bağlantısının adını ve şifresini öğretmek zorunda kalmadan otomatik olarak yeni ağa bağlanmalarını sağlayabilirsiniz.

İlk Deco kurulumunu yaptıktan sonra eğer ihtiyaç duyarsanız ikinci Deco’yu farklı bir noktada fişe takarak, yine uygulama yardımıyla ilk cihaza bağlanıp sinyali genişletmesini sağlayabiliyorsunuz. İlk cihazın kurulumuna kıyasla genişletme işlemi daha da kolay. 2.4GHz ve 5GHz ağ bağlantı sinyallerini destekleyen cihaz, ikili pakette kapsama alanını 260 metreye kadar çıkarırken 100 farklı cihaza toplam 1200 Mbps’ye yakın bağlantı hızı sunabiliyor. Üzerindeki ek LAN bağlantıları sayesinde, Deco’nun yakınındaki cihazlara interneti doğrudan kabloyla da aktarabiliyorsunuz.

Güzel Fiyata Güçlü Performans

Ürünü kullanmaya başladığımda açıkçası oldukça şaşırdım, çünkü daha ikinci cihazı kurmama bile gerek kalmadan evde hiçbir bağlantı sorunu kalmadı. En uzaktaki cihazlar bile 4 çubuk internet çekmeye başladı. Bunun anteni nerede diye sorarken, üzerinde kirpi dikeni gibi anten taşıyan cihazlara kıyasla daha bile iyi sinyal performansına imza atması son derece şaşırtıcı.

Beraberinde gelen uygulama da modemlerin kontrol arayüzlerine kıyasla çok daha yalın bir görünüme ve faydalı fonksiyonlara sahip. Birkaç dokunuşla ağınıza hangi cihazların bağlı olduğunu görebiliyor, misafir ağı açabiliyor, bağlanmasını istemediğiniz cihazları kara listeye alabiliyor, ağ optimizasyonu yapabiliyorsunuz. Mesela modemi açtığım anda 7-8 cihazın Wi-Fi sinyali diye sıraya dizildiğini, evdeki Wi-Fi bağlantılı cihaz sayısının 30’u geçtiğini bu sayede öğrendim.

Şu aralar TP-Link Deco E4 Mesh cihazının ikili paketini 750 liranın altına bulmak mümkün. Birçok kişinin halen ev ofis çalıştığı veya yazlığındaki çok katlı evlerinde vakit geçirdiği koşullarda, Wi-Fi bağlantı kapsamını genişletmek isteyenler için ürün bulunmaz nimet. Wi-Fi 6 gibi son teknolojilere sahip olmaması bir dezavantaj gibi görünse de, fiyatına ve sunduklarına bakıldığında bu kolayca göz ardı edilebilecek bir durum. Zaten bu tarz özelliklere ihtiyacınız varsa daha yüksek fiyata bunları sunan modeller de var.

Özetle ben ürünü çok beğendim. Amazon’da 2 binden fazla yorum almasına rağmen 4,5 yıldızın altına düşmemesi de çoğu kişinin aynı fikirde olduğunu gösteriyor. İhtiyacı olan herkese hararetle tavsiye ederim.