Intel Mobil, Masaüstü ve Uçta Yeni Üst Düzey Çözümler Sunuyor

Yeni Intel Core HX ve U serisi mobil işlemciler, güçlü Intel Core platformunu teknoloji tutkunlarına yönelik ve ana akım mobil sistemlere ilave olarak ana akım ve uç noktalara ulaşan genişletilmiş masaüstü yığınına da getiriyor.

Intel CES’te, güçlü yeni HX serisi mobil işlemciler ve ana akım 65 watt ve 35 watt masaüstü işlemcileri de içeren Intel Core 14. Nesil tam mobil ve masaüstü işlemci serisini duyurdu. Ayrıca Intel, yüksek performanslı ana akım ince ve hafif mobil sistemler için Intel Core 7 işlemci 150U’nun başını çektiği yeni Intel Core mobil işlemci Serisi 1 ailesini tanıttı.

“Intel Core 14. Nesil işlemci ailemiz, hem teknoloji tutkunu hem de ana akım PC kullanıcılarına birinci sınıf performans ve platform özellikleri sunmak üzere tasarlandı” diye belirten Intel Başkan Yardımcısı ve Teknoloji Tutkunu PC ve İş İstasyonları, İstemci Bilgi İşlem Grubu Genel Müdürü Roger Chandler sözlerine şöyle devam ediyor: “Teknoloji tutkunları artık HX serisi işlemcilerimizle bugün mevcut olan en iyi mobil deneyimin keyfini hareket halindeyken de çıkarabilirler. Genel masaüstü kullanıcılarıysa artık en yeni nesil 65 watt ve 35 watt masaüstü işlemcilerimizde bulunan verimli performanstan ve sağlam platform özelliklerinden yararlanabilirler.”

Bu yeni mobil ve masaüstü işlemcilerin CES’teki lansmanı, Intel’in iş ortaklarının yeni Intel Core Ultra destekli sistemlerinin geçit töreniyle birlikte gerçekleşiyor ve yapay zekâyı her yere getirerek yapay zekâlı bilgisayar çağını başlatıyor. Bilgisayar kullanıcıları ister Intel Core 14. Nesil ile güçlendirilmiş güçlü teknoloji tutkunu ve ana akım mobil ve masaüstü bilgisayarlar, ister Intel Core Ultra ile güçlendirilmiş yeni yapay zekâlı bilgisayarlar arıyor olsun, doğru bilişim çözümünü Intel sunuyor.

Intel Core 14. Nesil HX serisi Mobil Teknoloji Tutkunları İçin Dünyanın En İyi Deneyimini Sunuyor

Yeni Intel Core 14. Nesil HX serisi mobil işlemciler, hem daha yüksek seviyede bilişim performansına ihtiyaç duyan hem de bir dizüstü bilgisayarın sağladığı mobiliteye ihtiyaç duyan oyuncular, içerik oluşturucular ve profesyoneller için tasarlandı. Sekiz Performance çekirdek (P-çekirdek) ve 16 Efficient çekirdek (E-çekirdek) içeren Intel Core i9-14900HX’in başını çektiği yeni HX serisi, sınıfının en iyisi bağlantıyı inanılmaz bir tek ve çok iş parçacıklı performansla bir arada sunuyor. Ayrıca HX serisi, Intel Core i7-14700HX işlemcilerdeki yüzde 50 daha fazla E-çekirdek sayesinde içerik oluşturucu performansında büyük bir sıçrama yaratıyor.

Yeni işlemci ailesi şunları içeriyor:
• 5.8 GHz’e kadar turbo frekansı, yüzde 17’ye kadar daha iyi oyun performansı ve önceki nesle kıyasla yüzde 51’e kadar daha hızlı çoklu görev performansı2.
• i9-14900HX işlemcilerinde 24’e kadar çekirdek (sekiz P-çekirdek, 16 E-çekirdek) ve 32 iş parçacığı.
• i7-14700HX işlemcilerinde yüzde 50 daha fazla E-çekirdek ile 20 çekirdek (sekiz P-çekirdek, 12 E-çekirdek) ve 28 iş parçacığı.
• 192 gigabayta (GB) kadar toplam DDR5-5600 megatransfer/saniye (MT/S) bellek desteği.
• Intel® Extreme Utility (XTU) ve Intel® Extreme Memory Profile (XMP) desteği de dahil olmak üzere HX serisi işlemcilerde hız aşırtma özellikleri3.
• Ekim 2023’teki ilk Intel Core 14. Nesil masaüstü lansmanından bu yana desteklenen altı yeni oyun (toplam sekiz) ile HX serisinde yeni Intel® Application Optimization (Uygulama Optimizasyonu – APO) desteği4.
• Birden fazla 4K monitör ve aksesuvara bilgisayar bağlantısı için 40 Gbps bant genişliği sunan Thunderbolt 4’e ilave olarak, saniyede 80 gigabit (Gbps) çift yönlü bant genişliği sunan ve en iyi görüntü ve veri deneyimleri için günümüzün en hızlı çözümlerinin 3 katı kapasiteyle 120 Gbps’ye kadar bant genişliği artışı sağlayan Thunderbolt.
• Daha fazla konumda çoklu gigabit hızları, kabloluya benzer tepki süresi ve olağanüstü güvenilirlik sağlayan entegre Intel Wi-Fi 6E (Gig+) ve yeni ayrık Intel Wi-Fi 7 (5 Gig) dahil olmak üzere öncü kablosuz özellikler.
• Birden fazla eşzamanlı Bluetooth özellikli cihaz bağlantısı için olağanüstü performans sağlayan, Bluetooth bağlantısındaki hem Bluetooth 5.4 hem de Bluetooth 5.3 destekli en son yenilikler.

2024’te piyasaya sunulacak olan 60’tan fazla Intel Core 14. Nesil HX destekli iş ortağı sistemiyle, mobil teknoloji tutkunlarının oyun, içerik oluşturma ve çalışma deneyimleri hareket halindeyken de eskisinden daha iyi olacak.

Yeni Intel Core 14. Nesil Ana Akım Masaüstü İşlemciler, Masaüstünden Uç Noktaya Güçlü Gerçek Dünya Performansı Getiriyor

Intel’in Intel Core 14. Nesil masaüstü yığınını genişletmesi, ana akım bilgisayar kullanıcılarına ve çeşitli dikey pazarlardaki işletmelere Intel’in en yeni nesil masaüstü işlemcilerinin performansından yararlanmanın yeni yollarını sunuyor. Yığındaki 18 yeni işlemci, kullanıcıların Intel’den bekledikleri platform özelliklerinin keyfini çıkarırken, her gün talep ettikleri seviyelerde oyun oynamalarına, içerik oluşturmalarına ve çalışmalarına yardımcı oluyor.

En yeni Intel masaüstü işlemcileri şunları içeriyor:
• Yüzde 37’ye kadar daha hızlı çoklu iş parçacığı performansı ve yüzde 7’ye kadar daha iyi Microsoft Office performansı sunan 5,8 GHz’e kadar turbo frekansı5.
• i9-14900 işlemcilerinde 24’e kadar çekirdek (sekiz P-çekirdek, 16 E-çekirdek) ve 32 iş parçacığı.
• i7-14700 için, toplam 20 çekirdek (sekiz P-çekirdek, 12 E-çekirdek) ve 28 iş parçacığı için dört E-çekirdek ilavesi.
• Mevcut Intel 600 ve 700 serisi tabanlı ana kartlarla geriye dönük bağdaşırlık sağlayan 192 GB’a kadar toplam DDR5-5600/DDR4-3200 MT/S bellek desteği.
• Intel Laminar RH1 ve RM1 soğutucular da dahil olmak üzere termal çözümler için devam eden destek.
• Intel Killer Wi-Fi 7 (5 Gig) ve Intel Killer Wi-Fi 6E (Gig+) destekli yeni nesil kablosuz bağlantı.
• 20 Gbps’a kadar aktarım bant genişliği sağlayan entegre USB 3.2 bağlantı desteğine ilave olarak, hem PCIe Gen 5.0, Gen 4.0 hem de 40 Gbps bant genişliği sağlayan Thunderbolt 4 için devam eden destek.

Intel Core 14. Nesil masaüstü işlemci serisinin tamamı artık çevrimiçi olarak ve mağazalarda mevcut olduğundan, bilgisayar kullanıcıları günlük oyun, içerik oluşturma ve üretkenlik ihtiyaçları için her fiyat noktasında doğru işlemciyi bulabilirler.

Bu işlemciler, LGA soketli paketlerde daha fazla çekirdekle, güçlü yapay zekâ ve yoğun işlem gerektiren iş yüklerini mümkün kılıyor. Intel Core 14. Nesil işlemciler, okullardaki interaktif beyaz tahtalardan ayrıntı açısından zengin tıbbi görüntüleme ekranlarına ve fabrika seviyesindeki kontrollü otomasyon ve robotik cihazlarına kadar dikey pazarların inovatif sonuçları daha verimli, daha güvenli ve daha etkili bir şekilde sunmasına olanak tanıyor.

Intel Core U İşlemci Serisi 1, Verimli Performans ve Sağlam Özellikleri Ana Akım İnce ve Hafif Sistemlere Getiriyor

Yeni tanıtılan Intel Core U mobil işlemci ailesi, ana akım mobil PC kullanıcılarının ince ve hafif cihazlarda arzu ettikleri verimli ve dengeli performansı piyasaya sunuyor. Yeni mobil işlemci serisi, bilgisayar kullanıcılarının Intel mobil işlemcilerden beklediği platform özelliklerini de koruyor.

Intel Core U İşlemci Serisi 1 şunları içeriyor:
• Intel Core 7 işlemci 150U’da 10’a kadar çekirdek (iki P-çekirdek, sekiz E-çekirdek) ve 12 iş parçacığıyla 5.4 GHz’e kadar turbo frekansı.
• 96 GB’a kadar toplam DDR5-5200/DDR4-3200 MT/S bellek.
• Birden fazla 4K monitöre ve aksesuara bağlantı için 40 Gbps bant genişliği sağlayan, iş ve oyun için Thunderbolt 4 üniversal bağlantı.
• En yeni katı hal sürücüsü (SSD) depolama için sekiz PCIe Gen 4.0 ve 12 PCIe Gen 3.0 şerit desteği.
• Düşük güç tüketimli, sürükleyici, yüksek sadakatli PC ses deneyimleri için Bluetooth Low Energy (BLE) ses ve yayın ses ayarı, kişisel ses paylaşımı ve işitme cihazları ve yeni yardımlı dinleme hizmetleri için geliştirilmiş erişilebilirlik için yeni Bluetooth Auracast™ yetenekleri de dahil olmak üzere hem Bluetooth 5.4 hem de Bluetooth 5.3 desteğiyle Bluetooth bağlantısında en son yenilikler.
• Intel Killer Wi-Fi 7 (5 Gig) ve Intel Killer Wi-Fi 6E (Gig+) destekli yeni nesil kablosuz bağlantı.

Intel Core U İşlemci Serisi 1’in güçlendirdiği mobil sistemler, 2024 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülecek ve Intel iş ortakları diğer ayrıntıları açıklayacaklar.

Etiketler: ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?