Çevik Uygulamalar Yüksel Kaliteli Yazılımlar Sağlıyor

Bilgi teknolojileri pazarının, 2023 yılı sonuna kadar yüzde 8,2 büyümeyle 8 trilyon dolara yükselmesi, yeni teknolojilerin durmadan geliştiğinin ve her geçen gün önem kazandığının bir göstergesi niteliğinde.

Bilgi teknolojileri, bugün farkında olmadan her sektörde, her bireyin günlük hayatında aktif olarak kendini gösteriyor. Bu endüstrinin yüzde 8,2 büyümeyle 2023 yılının sonunda ulaşacağı 8 trilyon dolar pazar payı, özellikle yeni teknolojilerin gelişiminde ufuk açıcı olsa da aynı zamanda birçok problemi ve karşılaşılabilecek olumsuzlukları göz önüne seriyor. Gelişen teknolojilerle adından sıkça bahsettiren dijital dönüşüm kavramı ve Agile uygulamaları, kuruluşların kendi içinde ve çevresinde yaşanan gelişmelere daha duyarlı olup hızlıca değerlendirmesini sağlıyor. Bu çok da yeni olmayan ancak yeni popülerleşen kavramlarla ilgili TesterYou Kurucusu Barış Sarıalioğlu, “Bugünkü teknolojilere ve gelişmelerine ayak uydurmak için aktif, hızlı sorgulayan, değerlendiren ve uyum sağlayan bir zihniyete hem yöneticiler hem de çalışanlar sahip olmalı. Agile uygulamaları kuruluşların dijital dönüşüm yolculuklarında süreçlere adapte olma kapasitelerini geliştirmek için çalışıyor” sözleriyle Agile uygulamalarının önemini anlatıyor.

Yazılımda İleriye Giden Yol Çeviklikten Geçiyor

Değişime sürekli uyum sağlamak, kuruluşların başarısını belirleyen temel faktörlerden biridir. Değişen koşullara hızlı adapte olma becerisi olarak da bilinen çevik yazılım geliştirme (Agile), kısa zamanda maksimum verim elde etme amacıyla bilginin hızlı ve pratik bir şekilde işlenmesini sağlayarak birçok farklı sektöre ve kuruluşa uyarlanabiliyor. Merkezine insanı almasıyla dikkat çeken Agile uygulamaları, yüksek müşteri memnuniyeti çıktısı, iş birliği yeteneği, etkili çözümleri ve hizmetleri sorunsuz devam ettirme özelliği sayesinde gün geçtikçe yaygınlaşmaya devam ediyor. Agile uygulamalarının, modern süreçlerin birçoğunda olduğu gibi çalışanları güncel gelişmeleri sorgulamaya ve devamlı gelişme aramaya yönlendirdiğini belirten Sarıalioğlu, “Çevik uygulamaları benimseyebilen kuruluşlar, değişimi kucaklayarak, güncel gelişme ve trendlere ayak uydurarak ekip üretkenliğini artıracaktır. Böylece çevik ekipler süreklilik halinde maksimum kalitedeki yazılımları elde etmek için verimli çalışacaktır.” yorumlarında bulunuyor.

Değişen Tüketiciye Çevik Uygulamalar Gerekiyor

Birbirlerine ve başka sistemlere internet aracılığıyla bağlanabilen nesnelerin interneti yani IoT, yazılım ve ürünlerin geliştirilmesinde de önemli bir rol oynuyor. Tüketiciler, sıkça yenilenen taleplerinin hem en hızlı hem de en karşılayıcı şekilde giderilmesini bekliyor. Bağlı cihazların dünyasına çok da eski olmayan bir dönemde akıllı telefonlarla giriş yapan tüketici, bugün tüm cihazların benzer deneyimler ve hizmetler sunmasını talep ediyor. Teknoloji sektörüne inovatif bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen TesterYou’nun Kurucusu Barış Sarıalioğlu, bu taleplerin elbette sık güncellemeler, yeni yazılım geliştirmeleri ve değişken UX tasarımları anlamına geldiğini belirtiyor. Yazılım geliştirme sürecinde, tüketiciden hızlı geri dönüş alma ve isteklerini en doğru şekilde karşılamayı da kolaylaştırarak kendini gösteren Agile uygulamaları, IoT teknolojisinde de tüketicilerin ürünlerden beklediği talepleri karşılamak adına uygun bir yöntem olarak kullanılıyor. Sarıalioğlu, “Dolayısıyla Agile, gelişen teknoloji, artan tüketici talepleri, kuruluşların pratiklik anlayışı, müşteri memnuniyeti sağlama ve gelişime hep ayak uydurma gereksinimleri için her zaman ihtiyaç duyulacak bir metod olma konumunu sürdürmeye devam edecek gibi duruyor.” sözlerini kullanıyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?