Securitas Güvenlik ve Teknolojiyi Buluşturuyor

Securitas CIO’su Aykut Yılmaz Enterprise Next röportajlarında konuğumuz oldu.

Teknoloji yatırımlarına pandemi öncesinde başlayan Securitas’ın pandemi döneminde dijitalleşme anlamında hiç zorlanmadığına vurgu yapan Securitas CIO’su Aykut Yılmaz, “Ciromuzdaki elektronik çözümler olarak adlandırdığımız teknoloji çözümleri oranı her geçen gün artıyor. 2019 yılında elektronik çözümler toplam ciromuzdaki oranı yüzde 10 iken, 2021’de ise yüzde 17,9 düzeyine kadar çıktı. 2022’de bu oranı yüzde 21,2 oranına çıkartmayı hedefliyoruz. Buna paralel teknoloji yatırımlarımızı her geçen yıl artırıyoruz. 2021’de teknolojiye 12,5 Milyon TL yatırım yaptık. 2022 için hedefimiz 20 Milyon TL. ‘Securitas çalışanlarıdır’ mottomuzdan yola çıkarak teknolojiye paralel insan kaynağı da yatırım yapmaya devam edeceğiz. Sistemler onları kullanan insanlar olmadıkça çalışamazlar” dedi.

Yapay zeka yaygınlaşıyor, kullanım alanları genişliyor

Securitas olarak yapay zekadan pek çok farklı alanda yararlandıklarını ifade eden Yılmaz, “Risk Analizi, Risk Tespiti, Ekip Yönetimi ve IK uygulamaları en aktif kullandığımız alanlar. Elimizdeki büyük datayı analiz ederek yapay zeka yardımıyla riskleri öngörebiliyoruz. İç denetimlerimizde çalışanlarımızın değerlendirmelerine göre eksiklerini giderecek eğitimleri önerebiliyoruz. Doğru projeye doğru personeli yönlendirmekte de yapay zekadan yararlanıyoruz. Resmi Gazete’yi her gün otomatik okuyup, bizi ilgilendiren maddeleri ilgili birimlere yine yapay zeka yardımıyla iletiyoruz” şeklinde görüş belirtti.

Securitas olarak hem küreselde hem de Türkiye’den uzun süredir büyük bir değişim sürecinden geçirdiklerini belirten Aykut Yılmaz, sözlerini şu şekilde bitirdi:
“Teknoloji ile desteklediğimiz bu değişim bize veri analizinin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Müşterilerimize ölçülebilir güvenlik hizmeti sunuyor olmamız bizi rakiplerimizden farklılaştırıyor’. Teknoloji yatırımlarını daha da artırarak hızlı bir dönüşüme giren şirketimiz önümüzdeki yıl için “veri odaklı, verimli ve değişim” konularına odaklanmayı hedefliyor.”

Securitas CIO’su Aykut Yılmaz ile yaptığımız söyleşiyi aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?