“Bizim Gibi Şirketlerle Türkiye’nin Verisi Türkiye’de Kalacak”

Geçtiğimiz günlerde keyifli bir sohbette bir araya geldiğimiz Equinix Türkiye Ülke Müdürü Mehmethan Şişik, Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı söylemini desteklediğini ve bunun Equinix gibi şirketler sayesinde gerçekleşeceğinin altını çizdi.

Küresel ara bağlantı ve veri merkezi şirketi Equinix, Türkiye’de 2017 sonlarında 373 milyon TL’ye satın aldığı IL2 (IstanbuL2) veri merkeziyle Türkiye’de bu alandaki en önemli yatırımlardan bir tanesine imza atmış oldu. IL2 veri merkezi, yeni ve yüksek teknolojik altyapıya sahip Uluslararası İşletme Borsası (International Business Exchange- IBX) olan veri merkezlerini Avrupa ve Asya arasında stratejik bir köprü rolünde olması nedeniyle ekonomik ve jeopolitik anlamda kritik öneme ve Türkiye’deki en geniş metro ağına sahip İstanbul’da hizmete sunacak.

“Çok uluslu şirketlerin gerçek potansiyellerine ulaşmalarına yardım edeceğiz”

Yakın zamanda ara bağlantı trafiğinin internet trafiğinin üzerine çıkacağı ön görülüyor. Burada hareketle de Türkiye’nin gerek coğrafi yapısı gerek çok uluslu şirketlerini yatırımları çerçevesinde bir cazibe merkezine dönüştüğünü belirten Equinix Türkiye Ülke Müdürü Mehmethan Şişik, “Hızlı ekonomik büyümeyle birlikte Türkiye’deki yerli ve uluslararası işletmeler, küresel piyasada rekabetçiliklerini sürdürebilmek için hızla artan oranda yeni dijital dönüşüm çözümlerine yöneliyorlar. İstanbul’daki IL2 veri merkezimiz, Asya ve Avrupa arasında stratejik bir köprü rolü üstlenmesi sayesinde Türkiye’deki işletmelerin ara bağlantı yolculuğunu desteklemenin yanı sıra çok uluslu şirketlerin Türkiye’deki gerçek potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olacak” dedi.

Ara bağlantının önemini kavrayan kurumlar rekabette öne çıkacak

Mehmethan Şişik

Ara bağlantının her sektörden tüm işletmelerin bağlanabilirliği açısından çok önemli bir konu olduğuna vurgu yapan Mehmethan Şişik, “Küresel, özel ve güvenilir bir ara bağlantı platformunun sunduğu avantajlardan yararlanan kurumlar ve hizmet sağlayıcılar, bulut hizmeti ve ağ sağlayıcılarının veriyi, müşterileri ve kullanıcılarıyla daha hızla buluşturmasına olanak sağlayan bir dijital ortam yaratabilirler. Bu sayede daha hızlı ve etkin iş birlikleri yaparak, yenilikçi çözümlerinin test ve piyasaya ulaşım sürelerini azaltabilirler. Veri, içerik ve iş birliği uygulamalarının dijitalleşmesi aynı zamanda gecikme sürelerinin azaltılarak kullanıcı deneyimini ve verimlilik artışını sağlayabilir. Biz de Equinix olarak finansal, kurumsal ve bulut ağları için en geniş ara bağlantı seçenekleri ile en büyük dijital ekosistemlerini sunuyoruz” şeklinde görüş belirtti.

Bir Bakışta Equinix

  • Sunduğu ortak yerleşim veri merkeziyle daha esnek ve daha ekonomik hizmet sunuyor.
  • İşletmelerin ölçeklenebilir, yüksek derecede kullanışlı, dayanıklı, düşük maliyetli ve güvenli ara bağlantılı çoklu bulut ortamları yaratmasını sağlayacak uçtan uca kabiliyetler sağlıyor.
  • Eşi benzeri görülmemiş altı dokuzluk hizmet sürekliliği sunuyor. Bu sayede Equinix’in tüm dünyadaki 200 veri merkezinin hizmet sürekliliği ortalaması yüzde 99.9999’lara ulaşıyor.
  • Güvenlik ve süreklilik çekincelerini gidermek için kapsamlı güvenlik hizmetleri sunuyor. (fiziki alan güvenliği, şifre hizmetleri için Equinix SmartKey çözümü, çevresel sorunlara yönelik çözümler, enerjiye erişim, uyum standartları, küresel erişim vb. konularda)
  • Dünyanın farklı bölgelerinde ödül almış teknik destek kalitesini sunarak çok uluslu şirketlere tutarlı bir deneyim sağlıyor.
  • En son teknolojiyi sunarak dijitalleşmenin en gelişmiş olduğu ve işletmelerin birbirleriyle bağlantı kurduğu bir faaliyet ortamı sunuyor.
  • 52 ülkede 9.800 müşteri, 2.900 bulut ve BT hizmet sağlayıcısı, 1.700 ağ sağlayıcısı ve 270.000 ara bağlantıya sahip küresel ekosisteminin kanıtladığı üzere hizmette küresel mükemmeliyeti temsil ediyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?