Tatilleri Dijital Uygulamalar Planlıyor

Hayatın her alanında giderek daha yaygın kullanılan dijital uygulamalar, artık tatil planlarının da merkezinde. Cisco’nun EMEA ülkelerinde 4 bin kişiyle yaptığı araştırmaya katılanların yüzde 71’i, seyahat planlamasını dijital uygulamalarla yaptığını söyledi. %55’i ise bundan böyle yolculuklarda kâğıda basılı bilet taşımayacağını ifade etti.

Cisco AppDynamics’in EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) ülkelerinde yürüttüğü yeni bir araştırmaya göre, seyahate çıkanlar tatil planlarını yaparken ve otellerde yer ayırtırken akıllı dijital uygulama ve hizmetlerden gittikçe daha fazla yararlanıyor.

Araştırma kapsamında EMEA bölgesinden 4 bin kişiye sorular yöneltildi ve ankete katılanların çoğunun artık seyahat ihtiyaçlarının büyük kısmı için dijital deneyimi tercih ettiği ortaya çıktı. Olası tatil noktalarının araştırılmasından güzergâh seçimine, rezervasyondan biletlerin alınmasına, Covid aşısı güncellemelerinden hava durumunun kontrol edilmesine hatta valize konulacak kıyafetlere kadar tatile dair tüm detaylar, dijital uygulamalar üzerinden planlanıyor.

Ortalama 25 uygulama kullanılıyor

– Araştırmaya katılanların yüzde 83’ü bu yıl tatil planı yaptığını aktarırken bu kişilerin yüzde 71’i, tatil deneyimlerinde dijital uygulamaların artık kilit bir rol oynadığını vurguladı
– Araştırma bulgularına göre tüketiciler tatillerini planlarken, rezervasyon yaptırırken ve seyahat esnasında ortalama 25 farklı dijital hizmet ve uygulama kullanıyor.
– Katılımcıların yüzde 55’i çıkacakları ilk tatilde kâğıda basılı bilet kullanmayı düşünmediğini, bunun yerine seyahatleri boyunca yalnızca havayolu ve seyahat uygulamalarından, dijital cüzdandan ve e-postadan yararlanacaklarını söyledi.
– Covid salgını seyahat edenler için yeni gerçeklikler yarattı. Katılımcıların yüzde 80’inin Covid-19 ya da aşı bilgilerini göstermek için uygulama kullanacağını söylemesi şaşırtıcı değil.
– Araştırma, dijital uygulamalarda kusursuz bir müşteri deneyiminin de önemini ortaya koydu. Buna göre katılımcıların yüzde 70’i havayolu, demiryolu ya da otel rezervasyonu gibi amaçlarla kullanılan uygulamaların çalışmaması durumunda, tatillerinin kesintiye uğrayacağını, yüzde 41’i ise bu durumun seyahatlerini alt üst edeceğini söyledi.
– Ankete katılanların yüzde 37’si seyahat ayarlamaları sırasında sorun yaşarlarsa hemen alternatif bir uygulamaya geçeceğini belirtirken, yalnızca %6’sı dijital bir hizmetin iyi çalışmaması durumunda, bu hizmeti sağlayan şirketle iletişime geçmek için zaman ayıracağını dile getirdi.

Müşterinin beklentisi: Kusursuz deneyim

Cisco araştırması, uygulamaların yeniden tasarlanmasının işletmeler için önemini ve dijital çözüm sağlayıcıların, müşterilerine sorunsuz bir dijital deneyim sunulmasını garantilemek için çalışması gerektiğini ortaya koydu. Kullanıcılar, yeterince verimli çalışmayan uygulamaların yerine hızla alternatiflere yönelecek, bu yüzden de şirketlerin BT performansını çok daha etkili bir şekilde yönetmesi ve optimize etmesi gerekiyor. Bu da bütün BT ortamında tek ve birleşik bir BT performansı ve kullanılabilirlik görüntüsüne erişim gerektiriyor. Yöneticiler, BT performans verilerini gerçek zamanlı iş ölçümlerine bağlayarak sorun yaşanan noktaları son kullanıcı deneyimini kesintiye uğratmadan hızla tanımlayabilir ve çözebilir. Günümüzde tüketiciler hangi platformda olursa olsun her zaman sorunsuz dijital deneyimler talep ediyor. Bunu sağlayabilen işletmeler de kârlılığı arttırırken aynı zamanda sadık bir müşteri tabanı oluşturuyor.

Etiketler:

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?