Equinix, İstanbul One Veri Merkezi’ni Satın Aldı

Son teknoloji ürünü tesis, Equinix’e Türkiye’de ek kapasite ve bağlanabilirlik sağlayacak.

Küresel bağlanabilirlik ve veri merkezi şirketi Equinix, Inc., Zenium’un İstanbul’daki İstanbul One veri merkezi faaliyetlerini tamamı nakit 93 milyon dolar karşılığında Soros’tan satın aldığını açıkladı. Satın alma anlaşması 6 Ekim 2017 tarihinde imzalandı ve tamamlandı.

Equinix IS2 olarak ismi değiştirilecek olan Zenium veri merkezi, Equinix’in Avrupa’daki konumunu daha da güçlendirecek. Türkiye’deki en geniş metro ethernet ağına sahip olan İstanbul, Avrupa ve Asya arasında stratejik bir köprü rolü görmesi dolayısıyla kritik ekonomik ve jeopolitik öneme sahip. IS2, Equinix’e kilit kapasite ve büyüme yolu sunarak şirketin colocation ve ara bağlantı hizmetleri için Türkiye’de hızla artan talebi karşılamasına olanak sağlayacak.

 Equinix EMEA Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkan Eric Schwartz konu hakkında şunları söyledi:
“Dijital teknolojinin dinamik evrimi, şirketlerin yeni ve veri-merkezli iş modelleri keşfetmesini sağlayarak tüm sektörlerde iş yapış şekillerini değiştiriyor. Bu iş modelleri, bağlanabilirliğe ve yayılmış bilişim altyapısına dayanıyor. Türkiye ekonomisinin büyümesi sürdükçe İstanbul’un bağlanabilirlik ve teknoloji altyapısı için bölgesel merkez olma önemi artıyor. Yeni kampüs, Equinix’in bu artan talebi küresel müşterilerimiz için karşılamasına yardımcı olacak.”

Zenium CEO ve Kurucusu Franek Sodzawiczny ise bu satın alma ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:
“Zenium’un Batı Avrupa’daki işine odaklanmasını sağlayan bu satın alma işlemi için Equinix’i tebrik ediyoruz. Türkiye hızla gelişiyor ve bu yüzden işletmeler rekabet edilebilirliklerini artırmak için daha fazla bağlanabilirliğe ihtiyaç duyuyor. Bu durum harika bir fırsat sunuyor ve Equinix bu önemli veri merkezi faaliyetini geleceğe taşımak için iyi konumlanmış oluyor.”