​Halil Aksu Oxford’ta Yapay Zekâ Anlatacak

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI) ve GelecekHane’nin kurucusu Halil Aksu, yeni teknolojiler ve uluslararası kalkınma konularının global otoriteler tarafından detaylıca ele alınacağı Oxford Teknoloji ve Kalkınma Toplantısı’na konuşmacı olarak katılacak.

Geleceği şekillendirecek tüm dijital dönüşüm süreçlerine bugünden hazırlanmak isteyen şirketlere danışmanlık veren Halil Aksu, 14 Haziran 2019’da İngiltere’deki Oxford Üniversitesi bünyesindeki Corpus Christi Kolejinde düzenlenecek konferansta, yapay zekanın toplum ve ekonomi üzerindeki etkileri hakkında görüşlerini paylaşacak.

Oxford Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü bünyesindeki Teknoloji ve Küresel Politika Araştırma Merkezi’yle (CTGA) Birleşik Krallık Uluslararası Kalkınma Bakanlığı (DFID) tarafından ortak organize edilen konferansta; gelişmekte olan ülkelerde yoksullukla mücadele, eğitim ve sağlık hizmetlerini geliştirme ve mültecilere, göçmenlere, insani krizlere müdahale konusunda son teknolojilerden nasıl yararlanılacağı üzerinde durulacak.

Uluslararası Kalkınma Bölümü’nde öğretim üyesi olan ve CTGA’da araştırmacı olarak çalışan Dr. Emre Eren Korkmaz’ın düzenlediği konferansın açılışını Uluslararası Kalkınma Bakanı Matthew Rycroft yapacak. Etkinlikte DFID’nin önümüzdeki döneme yönelik yeni politikaları ve tartışma başlıkları da paylaşılacak.

Etkinlikte ayrıca Birleşmiş Milletler, STK’lar ve özel kurumlar tarafından hayata geçirilen; blok zincir temelli dijital kimlik üzerinden finansal katılımı sağlamak, yapay zeka algoritmasıyla mültecilere psikolojik destek vermek, drone ile insani yardım iletmek, büyük veri ya da cep telefonu verisi üzerinden göç hareketliliklerini veya salgın hastalıkları takip etmek gibi çok çeşitli projelerin sosyal ve siyasal sonuçları incelenecek.