Oracle, Kendi Kendini Yöneten Operasyonel Veritabanının Kullanıma Sunulduğunu Açıkladı

Yeni kendi kendini yöneten bulut veritabanı, alanında çığır açan makine öğrenimini ve otomasyonu kullanarak eşi görülmemiş miktarda maliyet tasarrufu, güvenlik, kullanılabilirlik ve verimlilik sunuyor.

oracle

Oracle Yönetim Kurulu Başkanı ve CTO’su Larry Ellison, Oracle’ın kendi kendini yöneten çözümler stratejisi dahilinde, en yeni Kendi Kendini Yöneten Bulut Veritabanı Hizmeti olan Oracle Kendi Kendini Yöneten Operasyonel Veritabanı’nın kullanıma sunulduğunu açıkladı. Oracle Kendi Kendini Yöneten Operasyonel Veritabanı, işlemlerin gerçekleştirildiği iş yükleri ve işlemlerin gerçekleştirildiği, raporlandığı ve analitik çalışmalarının yapıldığı karma iş yükleri için idealdir. İşlemlerin yürütülmesi, veri yönetiminin en önemli bölümü olup ticaret, finans, iletişim, perakende, üretim ve kamu sektörlerinin gerçek zamanlı verilerle yönlendirilmesine imkan sağlar. Oracle’ın Kendi Kendini Yöneten Çözümleri, sektörde, kuruluşların veri yönetimi ihtiyaçlarını karşılayabilecek bütünleşik ve ileri düzey yetkinliklere sahip.

“Oracle Veritabanı, dünyanın en popüler veritabanı,” diyor Ellison. “Kendi Kendini Yöneten Veritabanımız ise o kadar gelişmiş ki, rakiplerimizin önümüzdeki 10 yıl boyunca piyasaya sürebilecekleri her çözümden çok daha ileride. Diğer bulut sağlayıcılarının bizim Kendi Kendini Yöneten Veritabanımızın sahip olduğu özelliklerin yanına dahi yaklaşabilecek bir veritabanı teknolojisleri yok.”

Klasik olarak bir veritabanı yönetim sistemi oluştururken karmaşık donanım ve yazılım yığınlarını özel bir şekilde tasarlamak ve manüel olarak da bakımlarını yapmak için uzmanlara ihtiyaç duyulur. Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı ise bulutun ölçek ekonomisi ve esnekliği ile kendi kendini yönlendiren, kendi kendini güvenli kılan ve kendi kendini onaran veritabanı servisleri için makine öğrenimini kullanarak veri yönetiminde devrim yapıyor. Bu servisler sayesinde kullanıcılar yeni kendi kendini yöneten veritabanlarını anında oluşturarak ve mevcut veritabanlarını da kolayca dönüştürerek maliyetlerini ve piyasaya çıkış sürelerini önemli ölçüde kısaltabiliyor.

Var olan Oracle Kendi Kendini Yöneten Veri Ambarı servisini tamamlayıcı nitelikteki Oracle Kendi Kendini Yöneten Operasyonel Veritabanı, yüksek performanslı işlemlerden, raporlamadan, toplu işlemlerden, Nesnelerin İnterneti’nden ve makine öğreniminden oluşan karmaşık bir yapıyı tek bir veritabanında destekleyerek hem uygulama geliştirme ve kurulum süreçlerini daha da basit hale getiriyor hem de gerçek zamanlı analitik, kişiselleştirme ve dolandırıcılık tespiti işlemlerine imkan sağlıyor. Bu veritabanı ile kullanıcılar:

Maliyetleri Azaltabiliyor: Veritabanı ve altyapı işlemlerinin tamamen otomatik hale getirilmesi, idari maliyetleri yüzde 80’e varan bir oranda azaltmaktadır. Kendi kendini yeniyleyen bir veritabanının verimliliği ile birlikte esnek ‘kullandıkça öde’ yapısı ise çalıştırma maliyetlerini yüzde 90’a kadar azaltmaktadır.

Riskleri Azaltabiliyor: Herhangi bir atıl süre olmadan en yeni güvenlik güncellemelerinin otomatik olarak uygulanması siber saldırılara karşı savunmasız kalma ihtimalini ortadan kaldırıyor. Sistem arızaları, bölgesel güç kesintileri ve kullanıcı hataları da dahil olmak üzere her tür arızaya karşı sağlanan koruma sayesinde bakım dahil ayda sadece 2,5 dakika atıl süreye karşılık gelen yüzde 99,995 oranında kullanılabilirlik oranı elde edilebiliyor. “Database Vault” özelliği güvenlik tedbiri de yöneticilerin kullanıcı verilerine merakla göz atmalarını engelliyor.

İnovasyonu Hızlandırabiliyor: Veritabanı bakımının ortadan kalkması sayesinde veritabanı yöneticileri, çalışmalarını verilerden daha fazla değer elde edilmesine yoğunlaştırabiliyor. Geliştiriciler de herhangi bir manüel ayar ihtiyacı duymadan veritabanlarını anında oluşturarak ve çaba sarf etmeden kullanarak daha çevik bir hal alabiliyor. Entegre Makine Öğrenimi algoritmaları ise kişiye özel alışveriş ve dolandırıcılık tespiti gibi gerçek zamanlı öngörülerde bulunabilen uygulamaların geliştirilmesine imkan sağlıyor. Mevcut veritabanlarının basit bir şekilde kendi kendini yöneten veritabanlarına yükseltilmesi sayesinde BT bölümü de modern ve çevik bir bulut modeline dönüşebiliyor.
Kendi Kendini Yöneten Veritabanı, Oracle’ın dünyanın en talepkar uygulamalarının birçoğunu 40 yıldır desteklerken edindiği deneyime dayanmaktadır. Başarısı kanıtlanmış Oracle Veritabanı’nın aynısını aynı fonksiyonlar ve arayüzler ile birlikte kullandığından müşteriler bu veritabanını da kolayca benimsemektedirler. Kendi Kendini Yöneten Veritabanı, yüksek performansa sahip “Exadata” altyapısı, şeffaf ölçeklendirme ve hata toleransı için “Real Application Clusters”, “Active Data Guard” felaket anında geri kurtarma özelliği ve Çevrimiçi Veri Evrimi gibi başka herhangi bir üründe eşi benzeri olmayan Oracle Veritabanı teknolojilerini esas aldığından misyon açısından kritik birçok iş yükünü destekleyebilmektedir.

“Bir veritabanı yöneticisinin en zorlu işi, misyon açısından kritik öneme sahip bir Operasyonel Veritabanının ayarlarını ve bakımını yapmaktır” diyor IDC Veri Yönetimi Yazılımı Araştırmaları Bölümünden Sorumlu Başkan Yardımcısı Carl Olofson. “İstatistikleri araştırmasına ve ayarlar için gereken düzenlemeleri uygulamasına ek olarak veritabanı yöneticisi ayrıca güvenlik yamaları da dahil olmak üzere her tür yamayı sık sık uygulamalıdır ve bu da hatalara açık bir süreç olduğu kadar normal faaliyetleri de sekteye uğratmaktadır. Oracle Kendi Kendini Yöneten Operasyonel Veritabanı ile Oracle tüm bu sorunlu görevleri ortadan kaldırarak veritabanı yöneticilerine, faaliyetlere daha uygun uygulamalar geliştirerek, işletmelerinin verilerinin bilinen savunmasızlıklar nedeniyle tehlike altında kalmasını engelleyerek daha fazla değer yaratan faaliyetlere odaklanma şansı vermektedir.”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?