Yeni Yılın İlk Yatırımı Yerli Girişim Roltek’e

ŞirketOrtağım melek yatırımcı ağı IoT uygulamaları geliştiren Roltek Teknoloji’ye yatırım yaptı.
ŞirketOrtağım Melek Yatırımcı Ağı, evler, ofisler, hastaneler, alışveriş merkezleri, fabrikalar, enerji santralleri ve tarım arazilerinin çalışma verimliliğini artıran çözümler sunan Roltek Teknoloji’ye yatırım yaptı. ŞirketOrtağım Melek Yatırımcı Ağı öncülüğünde iş dünyasının önde gelen toplam 8 Melek Yatırımcısından 10 Milyon TL şirket değerlemesi üzerinden ilk yatırımını alan Roltek Teknoloji’ye, ŞirketOrtağım Yönetim Kurulu Üyesi Adem Duman Lider Yatırımcı olarak bilgi birikimi ve tecrübelerini aktarıyor.

Yüzde 600 büyüdü

Roltek Teknoloji’nin 2014 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Tekno Girişim Sermaye Desteği kapsamında yerli olarak RF ve GSM tabanlı Modem, Gateway ve Remote I/O donanımlarının üretilmesi amacıyla kurulduğunu söyleyen Kurucu Ortak Buğra Demiriz, “Çalışmalarını sürdürdüğümüz Lorawan, NB-IoT, 4G, 5G destekli donanım ürünleri ve IoT Platform’u ile kamu ve özel sektörde birçok IoT uygulamasını başarıyla tamamladık. Günümüzde ise ürünlerimizi yurtdışına ihraç eder hale geldik. Böylelikle 2021 yılında ciro bazında yüzde 600 oranında büyüme gerçekleştirdik” diye açıklamalarda bulundu.

Tüm şartlara uygun

“Geliştirdiğimiz donanım ve yazılım çözümleriyle bir çok alanda kullanıcılara konforlu bir hayat sunuyoruz” diye konuşmasını sürdüren Buğra Demiriz, “Bizi rakiplerimizden ayıran en önemli özelliğimiz, yenilikçi teknoloji ve hızlı entegre edilebilir çözümlerimizle iş ortaklarımızın dijital dönüşüm yolculuklarında tüm saha şartlarına uygun uçtan uca IoT deneyimi sunmamızdır” dedi.

Dijital dönüşümün anahtarı

Günümüzde rekabetçi olmanın, müşteri deneyimini iyileştirmenin, çalışan verimliliğini artırmanın ve kaynakları verimli kullanmanın hayati öneme sahip olduğunu söyleyen Roltek Teknoloji Kurucu Ortağı Buğra Demiriz, “Şirketler iş yapma şekillerini ve stratejilerini değiştirmek zorunda. Dijital dönüşüm şirketler için daha sonra karar alabilecekleri bir konfor alanı değil, hemen yarın adım atmaları gereken bir zorunluluktur. Roltek Teknoloji, üretim sahalarında verimliliği artırır, kaliteyi yükseltir, zamandan ve kaynaklardan tasarruf yapmayı sağlar” dedi.

Daha akıllı hayat

Kurucu Ortak Serhat Evcim ise Roltek Teknoloji’nin dijital dönüşüm ve nesnelerin interneti (IoT) yoluyla; üretim verisi, süreç ve enerji takibi, makinelerin çalışma verilerinin kontrolünü sağladığını ifade ederek şöyle konuştu:
“Örneğin tarım alanında kullanılan IoT tabanlı akıllı tarım sistemleri, bağlı sensörleri kullanarak ekin tarlalarının ışık, sıcaklık, nem ve toprak nemi vb. gibi verileri izlemeye yardımcı oluyor. IoT, doğru sulama için, sulama sistemlerinin otomasyona bağlanmasında kullanılıyor. Akıllı şehirlerde kullanılan akıllı sokak lambaları ve akıllı sayaçlar gibi IoT sensörleri, enerji tasarrufuna, çevresel göstergeleri izlemeye ve kamu güvenliğini tahsis etmeye yardımcı oluyor. Akıllı bina uygulamaları için ortam hava kalitesi ve sıcaklık verilerine göre havalandırma kontrolü yapılıyor.”

Farklı olan kazanır

Roltek Teknoloji’nin otomasyon sistemlerine yönelik kablosuz çözümler ürettiğini ve ŞirketOrtağım Melek Yatırımcı Ağı olarak bu hikayeden etkilendiklerini ifade eden Lider Yatırımcı Adem Duman “Ağ olarak sektör farkı ayırt etmeksizin potansiyeli yüksek ve gelişime açık çözümler sunan girişimlere sıcak bakıyoruz. Tüm sektörlere sürdürülebilir ve güvenilir çözümler sunan Roltek’in IoT uygulamaları ile kısa zamanda adından daha fazla söz ettireceğine inanıyoruz” diye konuştu.