Yeni DE-CIX İnternet Değişim Noktaları artık Malezya’da

DE-CIX, Güneydoğu Asya pazarına giriş yaparak, birbirine bağlılık konusunda tüm dünyada uyguladığı başarılı iş modelini yeni bir aşamaya taşıyor. Bu kapsamda işbirliklerini duyuran DE-CIX ve yerel Malezya İnternet Değişim Sağlayıcısı JBIX, sonradan farklı bölgelere genişletmek üzere öncelikle Kuala Lumpur ve Johor Bahru bölgelerinde iki Internet Değişim Noktası’nı birlikte yönetecek.

DE-CIX böylelikle birbirine bağlı dünyasını bugüne kadarki en güney noktasına taşımış oldu. DE-CIX, yerel olarak hizmet veren internet değişim noktası avantajları sağlamanın yanı sıra, aynı zamanda her iki internet değişim noktasının katılımcılarının birbirine bağlanabileceği ortak bir bağlantı platformu da sunacak. Ödüllü DE-CIX Apollon bağlantı çözümlerini tüm noktalarda hizmete sunacak olan DE-CIX, eşleştirme ve bulut gibi bağlantı hizmetlerinin ön tedariğini de sağlayacak.

DE-CIX International CEO’su Ivo Ivanov konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Avrupa, Kuzey Amerika, Hindistan ve Ortadoğu’da başarılı bir şekilde kurduğumuz İnternet Değişim Noktaları sonrasında DE-CIX olarak 25 yıllık deneyimimizi Güneydoğu Asya’ya taşıyoruz. DE-CIX, müşterilerin kolay erişilebilir bağlantı hizmetleri talep ettiği bölgelerde bağlantı üsleri yaratmadaki başarısını kanıtladı. Singapur, son on yılda bu anlamda bölgede önemli bir içerik merkezi olsa da ana içerik ve bulut bilişim şirketleri, ayak izlerini Malezya’nın da dahil olduğu Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği olan ASEAN ülkelerine genişletmeye başladı.”
DE-CIX ile Starwing Technologies Sdn. Bhd grubu arasında gerçekleştirilen yeni ortak girişim neticesinde kurulan şirketin adı DE-CIX

Malezya olacak ve genel merkezi ülkenin başkenti olan Kuala Lumpur’da yer alacak. Yeni ortak girişim şirketi DE-CIX Malezya, Malezya’daki ikinci İnternet Değişim Noktası olan Johor Bahru Internet Değişim’i (JBIX) ortaklaşa devralacak. 2018 yılından beri faaliyette olan ve 50’nin üzerinden bölgesel ağa hizmet veren JBIX, deneyimli ağ uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından yönetilen açık ve operatör sınıfında bir İnternet Değişim Noktası olarak öne çıkıyor.

JBIX’in Yönetici Direktörü Weng Yew Wong konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bir yıl önce faaliyete başlamasından bu yana JBIX; yerel, bölgesel ve global ağlardan büyük destek aldı. Bu destek, JBIX’in sadece bölgedeki en hızlı büyüyen Internet Değişim Noktası olmasını sağlamakla kalmadı aynı zamanda JBIX’in katılımcılarına sunduğu stratejik avantajların önemine de dikkat çekti. DE-CIX ile olan işbirliğimiz, Malezya hükümetinin 5G, Nesnelerin İnterneti ve dijital hizmetleri teşvik eden hamleleriyle sinerji oluşturan bir adım olarak gördüğümüz ülkedeki bağlantı üssünün gelişmesini hızlandıracak”.

Ivanov konuyla ilgili sözlerini şöyle tamamladı: “Almanya Frankfurt’ta dünyanın lider İnternet Değişim Noktası’nı kurmanın ötesine geçerek, DE-CIX’in uluslararası varlığını da rakipsiz hale getirdik. DE-CIX, DE-CIX New York ile Kuzey Amerika’nın doğu kıyısında lider ve bağımsız bir İnternet Değişim Noktası yarattı; DE-CIX Madrid’in 2016 yılında faaliyete başlaması ile dünyanın en hızlı büyüyen İnternet Değişim Noktası’na imza attı, 2018 yılında başarılı bir şekilde Hindistan pazarına girerek Mumbai, Chennai, Kalküta ve Delhi’de bağlantı üsleri kurdu.

Şimdi Güneydoğu Asya zamanı

Malezya Dijital Ekonomi Kurumu (MDEC – Malaysia Digital Economy Corporation) CEO’su Surina Shukri ise şunları söyledi: “Son yirmi yılda, dünya, tüketici ve iş dünyasının teknoloji sayesinde nasıl birbiri ile bağlandığına dair devrimsel değişimlere tanıklık etti. Bahsettiğimiz bu yeni girişim, Malezya’nın 4’üncü Sanayi Devrimi çağında bölgenin dijital güç noktası olma yolundaki hedefi ile birebir örtüşüyor. Ayrıca bu girişim, dijital ekonominin herkes için paylaşılan refahını da en iyi şekilde mümkün kılacak”.

DE-CIX, dünya genelinde 18 ana lokasyonda Internet Değişim Noktaları’nı yönetiyor. DE-CIX Frankfurt, en yoğun trafikte saniyede 7.5 terabit’ten fazla internet tarfiği ve 900’den fazla bağlı ağ ile dünyanın lider İnternet Değişim Noktası. Her lokasyonda, veri paketlerinin en hızlı ve en uygun maliyetle alıcısına ulaşmasını ulaşmasını sağlamak üzere Internet Servis Sağlayıcıları, ağ operatörleri, içerik dağıtım ağları ve kurumlar eşleştirme yaparak veri trafiğini dönüştürebiliyor.

Etiketler: ,