Yaz Aylarında Artan Haşere Sorununa Teknolojik Çözüm

Son birkaç yılda, droneların popülaritesinin arttığını ve kullanımlarının sadece hobi olmaktan çıktığını biliyoruz. Enerjiden inşaata, tarımdan eğlence sektörüne kadar birçok alanda drone teknolojilerinden faydalanılıyor. Drone’lar son olarak artan haşere ve sivrisinek sorunu ile mücadele için de kullanılmaya başladı.

Dronmarket Tarım Teknolojileri Müdürü Fatih Başoğlu; “ Tarım alanında da ilaçlama çalışmaları artık zirai ilaçlama droneları ile yapılıyor. Drone tanklarına koyulan sıvı ilaç ve gübre ile tarlalar ilaçlanıyor. Bu dronelar artık sadece tarım alanlarını ilaçlamakla da kalmıyor artan haşere ve sivrisinek sorunu ile mücadele için de kullanılıyor. Haşere kontrol endüstrisinde, günlük çalışmalarda da drone teknolojisini kullanmanın faydalarını her geçen gün daha fazla görüyoruz. Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış biyosidal ilaçları havadan bırakarak, suda çözüldüklerinde geniş bir alanda diğer canlılara zarar vermeden larvaları yok ediyor. Bu yeni nesil teknoloji, geniş bir görüş alanı ve özellikle araçlarla ulaşmakta zorluk çekilen, ilaçlanması kolay olmayan bölgelerde, zamandan ve maliyetten büyük oranda tasarruf ederek ilaçlama imkanı sunuyor” dedi.

Başoğlu; “ Bataklık sazlık ve araç ile ulaşım imkanı bulunmayan noktalar için zirai drone ile sivrisinek larva mücadele ediliyor. Özellikle su sıcaklıklarının 15’in üzerinde seyretmesi ile birlikte sivrisinek lavra mücadelesine başlanılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?