Yapay Zeka Ambalaj Tasarımlarında Fark Yaratıyor

Son 3 yıldır yapay zeka destekli görsel dikkat testleri ile hizmet verdiği markalara ölçümlenebilir tasarımlar sunan Tasarist, 2023 yılı itibarıyla tüm projelerin görsel tasarımlarını yapay zeka destekli hale getirdi. Tasarist, marka isminden ambalaj tasarımına kadar yüzde 90’ı yapay zeka tarafından tasarlanan ilk markayı da hayata geçirdi. Attığı teknolojik adımlar ve sunduğu hizmetlerle fark yaratan Tasarist’in Yaratıcı Direktörü Musa Çelik, yapay zekanın yaratıcı süreçlere sağladığı faydalara değiniyor.

Ambalaj tasarımı, ürün satışından marka bilinirliğine kadar birçok değişkeni etkileyen önemli bir faktördür. Bu faktör tasarlanırken ise beklenen etkiyi yaratabilmesi için ürün satış yerlerinden rakip tasarımlara, hedef kitle tercihlerinden dönem trendlerine kadar oldukça kırılımlı araştırmalar yapmak gerekiyor. Yapay zeka teknolojileri, ambalaj tasarım süreçlerinde ihtiyaç duyulan tüm süreçleri çok daha hızlı ve doğru analiz ederek daha etkili ambalajlar tasarlayabilir. Tasarist’te de bu teknolojileri 3 yıldır kullandıklarını belirten Yaratıcı Direktörü Musa Çelik, “Yapay zekanın farklı araçlarını tasarım süreçlerimizde farklı yetkinlikleri için kullandık ancak 2023 yılı itibarıyla tüm markalarımızın projelerinde görsel tasarım için yapay zekayı standart olarak kullanmaya başlayarak dünyada bir ilke daha imza attık. Bize sağladığı birçok avantajdan bahsedebilirim ama en önemlisi, hepimize kazandırdığı ekstra zaman ve yaratıcı işlere daha çok odaklanma imkanı diye düşünüyorum.” yorumlarında bulunuyor.

Yüzde 300 Satış Sıçraması Yaratan Teknoloji

Bir ürün üzerinde rafı gözleriyle tarayan tüketicinin öncelikli baktığı noktaları gözlemleyebilmek markalar için oldukça önemli bir veri. Özellikle de yeniden markalama çalışmalarında, eski ambalajları analiz etmek için kullanılan bu yöntem, artık yapay zeka teknolojileri sayesinde yüzde 95 doğruluk payıyla raporlanıyor. Markalara ürün ambalajlarını rakipleriyle karşılaştırma fırsatı da sunan bu teknolojinin satışları düşüren denemeleri önleyeceğini ve en iyi sonuçları ortaya koyacağını vurgulayan Tasarist Yaratıcı Direktörü Musa Çelik, göz izleme testlerinde yapay zekayı 3 yıldır tasarım süreçlerinde kullandıklarını belirtiyor. Çelik, “Çok yönlü araştırmalar ambalaj tasarımlarında hep ciddi önem arz etti. Yapay zeka bize bu yön imkanını fazlasıyla sağlıyor. Binlerce veriyi analiz ederek raporlar sunuyor, dolayısıyla da yanılma payı yalnızca yüzde 5. Belki tasarımcıların aylarca üzerine çalışıp erişemeyeceği verilere saniyeler içerisinde erişiyor, her birini analiz ederek de markaya en uygun çalışmayı ortaya koyuyor. Çalıştığımız markalarımıza geçmişte yüzde 300 satış sıçraması yaşatan teknoloji işte buydu” açıklamalarında bulunuyor.

Tüm Projelerinde Yapay Zekayı Standardı Haline Getirdi

2022 yılında gerçekleştirdiği yüzde 90’ı yapay zeka tarafından tasarlanan marka projesi ile dünyada bir ilke imza atan Tasarist, 2023 yılına da bir ilkle giriş yapıyor. Görsel tasarım süreçlerinin tamamında ve tüm projelerinde yapay zekadan faydalanmayı ajans standardı haline getiriyor. Ambalaj tasarımlarının tüm gerekliliklerini, hedef kitlenin beklentilerinden mağaza koşullarına kadar tüm değişkenleri insanlardan daha hızlı ve doğru şekilde sunan, en uygun tasarımları önerebilen yapay zeka teknolojilerine geçiş yapıyor. Yüzde 90’ını yapay zekanın tasarladığı Endemic Verse markasının online satışta kısa bir sürede tükenme noktasına ulaşması da Tasarist’in yapay zeka destekli tasarım yolculuğunda başarılı olacağının bir göstergesi niteliğinde.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?