Veri Depolamanın Geleceği Huawei IDI Forum’da Konuşuldu

Huawei tarafından dijital dönüşümün geleceğini keşfetmek üzere, küresel fikir liderlerini, iş dünyasının önemli isimlerini, teknoloji sektörünün lider şirketlerini ve ekosistem iş ortaklarını bir araya getiren IDI Forum, 23-24 Mayıs tarihlerinde Almanya’nın Münih kentinde düzenlendi. Enterprise Next olarak yerinde takip ettiğimiz bu yılki etkinliğin teması ‘Yeni Veri, Yeni Uygulamalar ve Yeni Esneklik’ olarak belirlendi.

IDI Day 2023, yotabayt çağına doğru dijital altyapının geleceğini keşfetmek üzere, küresel endüstri uzmanlarını ve ortaklarını bir araya getirdi. Huawei etkinlik kapsamında; veri depolama endüstrisinin evrimine doğru yol alınırken, verinin değerini ortaya çıkarmak için gelişmekte olan uygulama ekosistemini anlamak, yapılandırılmamış veri yığınlarını verimli bir şekilde ele almak ve veri esnekliğini kapsamlı bir şekilde iyileştirmek gibi bir dizi farklı konuyu ele aldı.

Şirketin dijital dönüşümün geleceğini ele aldığı küresel etkinliklerden biri olan ‘2023 Innovative Data Infrastructure Forum (IDI Day)’, Huawei Avrupa Bölge Başkanı ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Jim Lu’nun açılış konuşmasıyla başladı.

Dijital dönüşümün en önemli gerekliliklerinden biri olan Ar-Ge yatırımlarına vurgu yapan Lu, “Huawei, Ar-Ge’ye yönelik güçlü yatırımlarını sürdürüyor. Huawei’in Ar-Ge yatırımı, 2022 yılında yıllık gelirinin yüzde 25’inden fazlasını oluşturdu. Bu da muhtemelen tüm endüstriler içinde en yüksek Ar-Ge yatırım oranıdır. Huawei, Ar-Ge ve inovasyonla tüm sektörlerin dijitalleşmesine katkı sağlamak için, çevreci ve akıllı bir bilişim altyapısı oluşturmaya devam ediyor” dedi.

Huawei Dijital İstihdama Katkı Sağlıyor

Huawei’in Avrupa’da istihdama önemli oranda katkı sağladığını belirten Lu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Copenhagen Economics tarafından yapılan araştırmaya göre Huawei, 2021 yılında Avrupa ekonomisine 12,3 milyar avro katkı sağladı ve Avrupa’da 140 binden fazla kişinin istihdam edilmesine yardımcı oldu. Avrupa, ileri görüşlü bakış açısıyla, çevreci ve dijital yaklaşımı temel bir strateji olarak görüyor. Sıfır karbon ve dijital dönüşüm için de Avrupa’nın önemli hedefleri söz konusu. Huawei’nin vizyonu da Avrupa’nın bu stratejisiyle uyum içinde. Avrupa özelinde çevreci ve dijital dönüşümü gerçekleştirmek için müşterilerimiz ve iş ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Avrupa’daki üç OpenLab tesisimizde, 100’den fazla çözüm ortağımızla birlikte, ortak inovasyon projeleri üzerinde çalışıyoruz. Huawei, bu ortaklıklar sayesinde, dijital dönüşümü sağlamak için eğitim, perakende ve lojistik gibi sektörlerindeki müşterilerine özel senaryolarla, yenilikçi ürün ve çözümler sunuyor.”

Gezegenimiz İçin Daha Yeşil Bir Dijital Gelecek

Konuşmasının sonunda Huawei’in veri depolama çözümlerine de değinen Lu, “Veri depolama, Huawei’in bilişim hizmetlerinin temel ürünü ve dijital altyapının önemli bir bileşenidir. Bugünkü forumumuzun ana teması, ‘Yeni Veri, Yeni Uygulamalar ve Yeni Esneklik’. Müşterilerimize yüksek performanslı, güvenilir ve çevreci bir veri depolama altyapısı sağlamak amacıyla; verilerin depolanabilmesi, taşınabilmesi ve verimli bir şekilde kullanılabilmesinin yollarını tartışmak için bir aradayız. Gezegenimiz için daha yeşil ve dijital bir geleceği birlikte yaratalım” dedi.

Huawei BT Ürün Grubu Başkanı ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Peter Zhou ise konuşmasında Huawei Veri Depolama sistemlerinin, müşterilerin ve iş ortaklarının gelişen gereksinimlerini karşılamak için geniş bir ürün ve çözüm yelpazesi sunduğunu belirtti. Zhou, “OceanStor Dorado All-Flash Storage ve OceanStor Pacific Scale-Out Storage ürünleri, Gartner Peer Insights değerlendirmesinde, ‘Müşterilerin Seçimi’ olarak kabul edildi” dedi.

Dijital Dönüşüm Veri Depolama Anlayışını Değiştiriyor

Huawei, dijital dönüşüm derinleştikçe veri depolama sistemlerinin önemli bir değişim geçireceğini vurguluyor. Bu değişim aynı zamanda önemli fırsatları da beraberinde getiriyor. İşletmelerin yüzde 56’sı yapay zeka uygulamalarını kullanırken, yüzde 96’sı ise sürekli değişen veri uygulamalarıyla başa çıkmak için buluta uygulamaları geliştirmeyi planlıyor. Veriler ise her geçen gün katlanarak büyüyor. Yeni verilerin yüzde 80’i ise yapılandırılmamış içeriklerden oluşuyor. Bu verilerin yıllık bileşik büyüme oranı, yüzde 38 olarak açıklanıyor.

Veri esnekliği konusunda ise birçok önemli risk söz konusu. Fidye yazılımları sürekli gelişirken, fidye yazılım saldırılarının sayısı yıl bazında %98 oranında artıyor. İşletmelerin %14’ünden fazlası ise fidye yazılımı saldırılarından sonra verilerini geri yükleyemiyor.

İki gün boyunca devam eden IDI Forum 2023, 800’den fazla sektör profesyonelinin katılımıyla hayata geçirilirken, etkinlik boyunca dijital dönüşümün geleceğine yönelik on ayrı oturum gerçekleştirildi.

Son olarak, Huawei Global IT Ürün Grubu Başkan Yardımcısı Alex Zhang ile gerçekleştirdiğimiz özel görüşmeyi aşağıdan  izleyebilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?