Huawei: “Daha İyi Bir Gelecek İçin Sorumlulukları Paylaşmalıyız”

HUAWEI Yönetim Kurulu Başkanı ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Catherine Chen, HUAWEI Better World zirvesinin üçüncü ve son gününde gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, “Dünya genelindeki telekomünikasyon regülatörleri, COVID-19 ile ortaya çıkan ortak sorunları çözmek ve herkes için daha iyi gelecek yaratmak için birlikte çalışmalıdır” dedi.

Endüstri politikalarının dijital ekonominin gelişimini ne şekilde destekleyebileceğini, ekonomik düzelmeye nasıl katkı sağlayabileceğini ve nasıl herkes için daha iyi bir gelecek inşa edebileceğini keşfetmek üzere 80’den fazla ülkeden binlerce çevrimiçi katılımcı eşliğinde gerçekleştirilen HUAWEI Better World zirvesinin üçüncü gününde, açılış konuşmasını, HUAWEI Yönetim Kurulu Başkanı ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Catherine Chen gerçekleştirdi. Chen şunları söyledi:

“Geçtiğimiz 30 yıl içinde bilgi teknolojileri hızla gelişti ve insanların yaşamlarını kolaylaştırdı. COVID-19 salgını ise dijital altyapının teknolojik gelişmelere yeterince ayak uyduramadığını ortaya koydu. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) raporlarına göre, dünya nüfusunun yaklaşık yarısı halen internet erişimine veya birçok teknolojik imkana sahip değil. Ülkeler genelinde ekonomiler küçüldükçe, hükümetler dijitalleşme ile ilgili stratejilere daha fazla ağırlık vermektedir. Bizler daha bağlantılı, akıllı ve yenilikçi bir gelecek öngörüyoruz. Bu geleceğin herkes için; kapsayıcı, sürdürülebilir ve daha iyi olmasını sağlamalıyız.

Birçok ülke, COVID-19 sürecinde kritik önlemleri başarıyla aldığı için, bazı ülkelerdeki ekonomik durum normale dönmeye başladı. Yine bazı ülkeler, bilgi teknolojilerinin de ön planda olduğu farklı teşvik planlarını devreye aldı. Çin’deki yeni altyapı planı kapsamında, önümüzdeki 5 yılda kullanılmak üzere, sadece 5G yatırımı olarak, 140 milyar ABD dolarından fazla kaynak ayrıldı. Bu planlamanın, Çin’in dijital ekonomisine 2 trilyon dolardan fazla katkı sağlaması ve genel ekonomik durumu da olumlu yönde etkilemesi bekleniyor. Bunun yanı sıra, Avrupa Birliği de ekonomik düzelmeye katkıda bulunmak amacıyla, 1,1 trilyon Euro’luk bir paket açıkladı.”

“Ekonomiyi canlandırmak için tepeden tırnağa yenilenmeye ve daha yaratıcı olmaya ihtiyacımız var” diyen Catherine Chen, sektördeki aktif dijital dönüşümle birlikte, bu yöndeki hükümet politikalarını desteklemenin tüm sektörlere fayda sağlayacağını ve verimliliği artıracağını da sözlerine ekledi.

HUAWEI Better World zirvesinin üçüncü gününde; Uluslararası Telekomünikasyon Birliği, GSMA, Avrupa Telekomünikasyon Rekabet Birliği (ECTA), Güney Afrika İletişim ve Dijital Teknolojiler Birimi, Ulusal Dijital Ekonomi ve Toplum Komisyonu, Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi, Almanya İnternet Endüstrisi Birliği ile Tayland Ofisi temsilcileri de konuşmacı olarak yer aldı.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?