Türkiye Veri Merkezi Sektörü Bir Daha Eskisi Gibi Olmayacak

Enteprise Next olarak Equinix’in İstanbulOne veri merkezini 93 milyon dolar karşılığında aldığını bir basın bülteni ile sizlere duyurmuştuk. Sorumlu habercilik ilkelerimiz gereği ulaştığımız Equinix yetkilileri sorularımıza verdikleri cevaplarla satın almayla birlikte yaşanacak tüm süreçleri açıkladı. Kısacası biz sorduk Equinix İrlanda ve Gelişmekte Olan Piyasalar Genel Müdürü Maurice Mortell cevapladı. Keyifli okumalar.

EquinixZenium’un İstanbul’daki İstanbul One veri merkezi faaliyetlerini tamamı nakit 93 milyon dolar karşılığında Soros’tan satın aldığını açıkladı. Satın alma anlaşması 6 Ekim 2017 tarihinde imzalandı ve tamamlandı. Equinix IS2 olarak ismi değiştirilecek olan Zenium veri merkezi, Equinix’in Avrupa’daki konumunu daha da güçlendirecek.

Bu satın almayla Equinix’in Türkiye üzerinden Doğu Avrupa ya da Ortadoğu’daki hedefleri neler olacak?

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da dijital ekonominin hızlı büyümesi ve önemi artan artan bağlanabilirliğin sonucu oluşan yeni talepleri karşılamaya devam etmek istiyoruz. Bölgedeki birleşme ve satın almalar konusunda proaktif ancak son derece seçici kararlar almayı sürdüreceğiz. Türkiye’deki en geniş metro ethernet ağına sahip olan İstanbul, Avrupa ve Asya arasında stratejik bir köprü rolü görmesi dolayısıyla kritik ekonomik ve jeopolitik öneme sahip. İstanbul, Avrupa, Asya ve Afrika arasındaki sualtı kabloları için kilit bir trafik alanı. Bu kablo sistemleri trafiğin küreselleşmesini ve veri tüketimini hızlandırırken bulut ve çevrimiçi hizmetlerin hızla büyümesini sağlıyor. Aynı zamanda sistemlerin halihazırda İstanbul’u bölgesel merkezi olarak kullanan düşük gecikmeli bağlantıya dayanan çevrimiçi oyunlar ve içerik dağıtım ağları gibi sektörler açısından önemi her geçen gün artmaya devam ediyor.

Veri merkezi tarafında 93 milyon dolarlık bir satın alma içinde bulunduğumuz dönem için çok önemli. Bu maliyeti karşılamak için Equinix’in iş ve pazarlama stratejileri nasıl olacak?

Satın alma öncesinde Equinix İstanbul’da IS1 adında tek bir veri merkezi işletiyordu ve pazarda bizi Zenium’un satın alınmasına yönlendiren bir talep artışı yaşandı. Türk pazarına bağlılığı olan bir şirketiz. IS2’nin satın alınması, şirketin büyüme beklentisi olan ve Equinix’in mevcut müşterilerinin Digital Edge sistemine doğru yapılandığı bölgelerdeki ekosistemlere yatırım yapma stratejisi ile aynı doğrultuda. IS2 tesisi Equinix’e Türkiye’de ek kapasite ve bağlanabilirlik olanakları sunarken aynı zamanda arazide yer alan iki ek bina sayesinde gelecekte daha fazla büyüme fırsatı da sağlıyor. Şu an satın almanın tamamlanmasıyla birlikte odağımız mevcut işlerin Platform Equinix’e entegre edilmesi olacak.

Bu satın alma ile İstanbul One’daki mevcut organizasyon yapısı değişecek mi?

IS2 veri merkezi Equinix bünyesinde yeniden markalaşacak ancak çalışanlar faaliyetlerini normal olarak sürdürecekler. IS2 şu anda işlemeye devam eden ve halihazırda müşterileri olan bir tesis. Bu nedenle tesis bünyesindeki insanların günlük faaliyetlerine devam etmesini istiyoruz. Her satın almada olduğu gibi, IS2’yi, çalışanlarını ve yüklenicilerini Equinix grubuna entegre edeceğiz. Bu fazlasıyla aşina olduğumuz bir süreç.

Satın alınan veri merkezinden hizmet alan müşteriler için süreç nasıl işleyecek? (İstanbul One’dan veri merkezi hizmeti alan ya da alan kiralayan şirketlerin sözleşmeleri Equinix tarafına mı geçirilecek? Süreç tam olarak nasıl işleyecek?)

Zenium’un İstanbul’daki veri merkezini satın alarak, finansal hizmetler, girişimler, bulut teknolojileri ve ağlar başta olmak üzere çoklu alanda 13 müşteri kazandık. Bilişim teknolojileri ve bulut teknolojisi hizmetlerini dışarıdan temin eden ve pazara giriş yapmayı düşünen bilişim devlerinin de dahil olduğu girişimlerin oluşturduğu pazarda talebin artmakta olduğuna inanıyoruz. Satın alma yoluyla Zenium müşterileri artık Equinix müşterileri oldu.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?