Türk Teknoloji Şirketleri Innogate ile İngiltere’ye Açılacak

2014 yılından bu yana globale açılmak isteyen firmalara destek sağlayan Innogate programının 17. dönem başvuruları başladı. 15 ABD programından sonra, ikinci kez İngiltere odağında başlatılan program kapsamında teknoloji firmalarına globalde 4 kat, ABD’de 14 kat ihracat artışı sağlandı. İngiltere üzerinden Avrupa pazarına açılmak isteyen firmalar 12 Şubat 2023 tarihine kadar programa başvuru yapabilecek.

Türkiye’nin inovasyon üssü İTÜ ARI Teknokent’in öncülüğünde ve NBT Digital partnerliğinde ve Ticaret Bakanlığı Tekno-Hızlandırıcı destek alınması planlanan Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nın 17. dönem başvuruları, İngiltere pazarı odağında başladı. Program başvuruları 12 Şubat 2023 tarihine kadar yapılabiliyor.

2014 yılından beri tüm Türkiye’den katılan ve programı tamamlayan 211 teknoloji firmasından 118’i ABD ve İngiltere pazarına açılarak ihracatlarını globalde 4 kat, ABD’de 14 kat artırmayı başardı. Innogate programı kapsamında teknoloji firmalarının hedef pazara açılma sürecinde ilk olarak pazara giriş hikayesi oluşturması ve bu hikaye çerçevesinde satış ve pazarlama stratejilerini planlaması sağlanıyor. Hem planlama hem de uygulama sürecinde dijital pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinden potansiyel satış/iş birliği toplantılarının planlanmasına kadar firmaların sıkı bir şekilde birebir takibi yapılarak başarılı bir pazar keşfi süreci geçirmeleri sağlanıyor. Bu sırada süreç içerisinde ihtiyaç duyulan eğitimler, mentorluklar ve koçluklar firmalara esnek ve çevik bir yaklaşımla alanında uzman ve hedef pazarda deneyimli uzmanlar tarafından sağlanıyor.

Innogate’in ve İTÜ ARI Teknokent’in çalışmalarının önemine vurgu yapan İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Attila Dikbaş, “Innogate Uluslararası Hızlandırma Programımız kapsamında 2014 yılından bu yana, Türk teknoloji firmalarımızın yerel pazarda yakaladıkları başarılarını global pazarlara taşımalarına yönelik firmalarımızın uluslararası bağlantılara erişim, yeni pazarlara açılma, iş modeli ve stratejisi geliştirme fırsatlarını dedike bir ekip kolaylaştırıcılığında 360 derece bir içerik ile sunuyoruz. Böylelikle, teknolojilerini ihraç eden firmalarımızın da ülke ekonomisine katkı sunmalarına aracılık ediyoruz. Tüm Türk teknoloji şirketlerini, yerel pazarda yakaladıkları başarıyı globale tanışmaları için Innogate programımıza başvurmaya davet ediyoruz.” dedi.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?