SES’in O3b mPOWER Sistemiyle Devlet İstihbarat, Gözetleme ve Keşif Hizmetlerini Tam Potansiyeline Ulaştırmak Mümkün

Düşük gecikmeli, yüksek verimli yetenekleri ve herhangi bir konumdaki uygulamaları ile orta dünya yörüngesi (MEO) takımyıldızının avantajları dünyanın dört bir yanındaki devletler tarafından kabul ediliyor. Güvenli yüksek iş yükü bağlantısına yönelik artan taleple birlikteyse ikinci nesil MEO, O3b mPOWER, pazar tarafından merakla bekleniyor. Yeni iletişim sistemi kapasitesi ve esnekliği sayesinde askeri ve savunma müşterilerini egemen ağlar oluşturma, hareket halindeyken iletişim yeteneklerini dönüştürme ve çok daha fazlası konusunda destekleyecek.

SES, 40 yılı aşkın bir süredir uydu tabanlı hizmetler sağlıyor ve dünya çapında hükümetlerle birlikte çalışıyor. SES’in veri işinin çekirdeğini oluşturan devlet müşterileri, SES’in çok yörüngeli GEO ve MEO filosu aracılığıyla sağlanan güvenli açık mimari ağ tasarımları üzerinden C-, Ku-, Ka-, X-bandı ve güvenli askeri frekans hizmetlerini destekleme yeteneğini takdir ediyor. SES, herhangi bir konumdaki devlet uygulamaları için erişim, kapasite ve güvenilirliğin ideal kombinasyonunu sunuyor.

Savunma ve güvenlik açısından SES’in çözümleri, İstihbarat, Gözetleme ve Keşif (ISR), donanma gemileri ve diğer hareket halindeki araçlar ve duraklama halindeki iletişim için uygulamaları destekliyor. SES, geri erişim de dahil olmak üzere ihtiyaç duyulan her yerde ve her zaman bağlantı ile sahada görevlendirilen personele sınırsız olanak tanıyor. Uydu ağlarının performansından, erişiminden ve güvenliğinden yararlanan SES, aynı zamanda saha içi operasyonlar için bulutu uca sunabiliyor ve Makine Öğrenimi (ML) ve Yapay Zekanın (AI) avantajlarını karasal internet ve diğer herkesin erişebileceği ağlardan bağımsız olarak son kullanıcıya getiriyor.

Dünya genelindeki devletler için, çeşitli İnsanlı ISR ve Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) varlıklarını kullanan ISR misyonları, istihbarat toplamanın, operasyonları izlemenin ve yönetmenin ve sahada harekete geçmenin kritik bir yoludur. Bu bağlamda, devletlerin robotik süreç otomasyonlarını tercih etmesinde ciddi bir artış görülürken ulusal güvenlik araştırmacısı NSR tarafından açıklanan tahminlerde hizmet içi SATCOM birimlerine sahip uçak sayısının 2030 yılına kadar 8.000’in üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

Günümüz görevlerinde, kritik bilgileri toplayıp dünya çapındaki saha komutanlarının yanı sıra analistlere ve üst düzey personele ileten birden fazla sensör bulunurken veriler gerçek zamanlı olarak analiz edilebilir ve bunlara göre hareket edilebilir. Buradaki zorluk, bugün bu tür hava araçlarının çoğunun maksimum 2 Mbps bağlantı sağlayan 30 cm antenler kullanması, bazılarının ise 71 cm antenlere sahip olması ve 10 Mbps alabilmesidir. Her iki durumda da sınırlı bağlantı, kullanıcıları sensörleri kapatmaya veya yalnızca kısmi verileri geri göndermek için döngüye sokmaya zorlayarak ekipmanın tam ISR yeteneklerini sınırlar. O3b mPOWER ile SES, sensörlerin tam yükünün gerçek zamanlı olarak gönderilip alınmasını sağlamak ve kullanıcılara sahada daha iyi haberalma, operasyonel çeviklik ve durumsal farkındalık sağlamak için 10 kata kadar performans artışı sunabilir. Daha da önemlisi, yeni nesil ISR, daha küçük, 15 ila 22 cm antenleri olan hava araçlarından oluşur ve MEO yörüngesindeki NGSO takımyıldızları, onları bulmak ve bunlara bağlanmak için ideal bir şekilde konumlandırılmıştır.

Tamamen finanse edilmiş O3b mPOWER takımyıldızı, 2023’ün üçüncü çeyreğinde hizmet vermeye başlayacak. O3b mPOWER, SES’in ticari olarak kanıtlanmış O3b takımyıldızı üzerine kurulu ikinci nesil Orta Dünya Yörüngesi (MEO) uydu iletişim sistemidir. O3b mPOWER bağlantısıyla, kullanıcılar yalnızca tam sensör ve veri paketinden yararlanmakla kalmayacak, aynı zamanda operasyonel verimlilik, güvenlik ve dayanıklılık için optimize edilmiş bir ağ üzerinden uçuş sırasında görev gereksinimlerini alabilecek, işleyebilecek ve potansiyel olarak ayarlayabilecek. Bulut uygulamalarının artan kullanımı tarafından yönlendirilen araç “hareket halindeki iletişim”ve deniz alanlarında devlet mobilite gereksinimlerine yönelik artan bir talebin söz konusu olduğu bugünlerde O3b mPOWER sistemi, bu görevlerde tamamen yeni bir durumsal farkındalık düzeyi sağlayarak, görevin erişimini ve etkinliğini artıracaktır.

O3b mPOWER, güvenli, bulut özellikli devlet uydu iletişim çözümleri için tamamen yeni iş hacmi ve esneklik seviyeleri sağlar. Geleneksel SATCOM hizmetleri genellikle gereken performansı sağlamaz, bu nedenle uygulamaların kısıtlanması gerekir. Ek olarak, iletişimin hassas doğası nedeniyle, bazı devlet müşterileri, özel ağ geçitlerine ve korumalı dalga biçimlerinin yanı sıra siber güvenlik ve sıkışma önleme özelliklerine ihtiyaç duyar. SES’in hizmetleri, tüm bu ihtiyaçları karşılar ve O3b mPOWER bunu bir sonraki seviyeye taşır. O3b mPOWER, çoklu alan operasyonlarını desteklerken kullanıcılar için esnek, güvenli bir bağlantı sağlamayı garanti eden yüksek verimli tahsisli bilgi oranına (CIR) sahip müşteri tarafından belirlenen bir ağ geçidinde, kullanıcıların kendi özel sinyal inişlerine sahip olmalarına olanak sağlamak amacıyla güvenli yönlendirilebilir sinyal yetenekleri sağlayacaktır.

Etiketler: ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?