Samsung Galaxy Note 7 Sahipleri İçin Uyarı: “Dikkat Edin Yüzünüzde Patlamasın!”

Oculus, Samsung Galaxy Note 7 kullanıcılarına “cihazınız yenilenen kadar gözünüze takmayın” çağrısında bulundu. Ayrıca cihazın değişim ve geri iade prosedürünün nasıl gerçekleşeceğiyle ilgili bir takım soru işaretleri ve şikayetler de sosyal medyada dile getiriliyor.

Tam da iPhone 7’nin duyurulacağı şu günlerde Samsung’a büyük nazar değdi. Şirketin şimdiye kadar tasarım ve fonksiyon bakımından ürettiği en iyi model olan Galaxy Note 7, pilindeki bir sorun nedeniyle şarj sırasında alev almaya başlayınca ve durum ciddiye binince Samsung cihazları toplatma kararı aldı.

Bu karar farklı bölgelerde farklı şekillerde uygulanıyor. Örneğin Amerika’da yeni Note 7 ile değişim veya S7 ile değişim üzerine para iadesi uygulanırken, T-Mobile gibi operatörler inisiyatif kullanarak yüzde yüz para iadesini bir seçenek olarak sunacaklarını açıkladılar. Türkiye’de ise problemsiz ürünle bire bir değişimin yanı sıra eksiksiz para iadesinin seçenek olarak sunulması olumlu bir gelişme. Samsung Türkiye’nin konuya dair yaptığı resmi açıklamanın tam metni için sayfanın aşağısına bakabilirsiniz.

Ancak tüm bu hengamede konunun genel olarak gözden kaçan önemli bir tarafı var: Gear VR sanal gerçeklik gözlüğü.

galaxy note 7

Samsung, Galaxy Note 7 ön siparişleriyle ile birlikte Gear VR sanal gerçeklik gözlüklerini tüm müşterilerine hediye olarak dağıttı. Bu gözlükleri kullanmak için telefonu içine takmanız ve gözlüğü başınızın üzerine geçirmeniz gerekiyor. Bunu yaptığınızda ise telefonla gözleriniz arasındaki mesafe 5 santim civarına kadar iniyor. Üstelik sanal gerçeklik cihazı yoran bir süreç olduğu için cihazın şarjı bitmesin diye gözlüğün üzerinde telefonu çıkarmadan şarj etmenizi sağlayacak bir giriş de var.

Böyle bir pozisyonda telefonun pilinin parçalanmasının veya alev almasının neden olabileceği sonuçları düşünebiliyor musunuz?

Bu nedenle gözlüğün lisansörü olan Oculus da Twitter hesabından konuya dikkat çekti ve mevcut Galaxy Note 7 sahiplerine cihazları yenilenene kadar sanal gerçeklik gözlüklerini kullanmama çağrısında bulundu.

Değişim Süreci Kafalarda Soru İşareti Yaratıyor

Bu arada 3 Eylül’de başlayan değişim sürecinin nasıl uygulanacağı konusunda müşterilerden da bir takım serzenişler geliyor. Samsung Türkiye’nin yaptığı resmi açıklamada cihazların satın alındığı noktaya iade edileceğini belirtiliyor. Ancak bazı müşteriler satın alınan noktanın kendilerini teknik servise, teknik servisin satın alma noktasına yönlendirerek pinpon topu gibi çevirdiğinden şikayetçi. Ayrıca ürünü e-ticaret yoluyla başka bir şehirdeki mağazadan satın alanların bu prosedürü nasıl uygulayacağı da merak konusu.

İade durumunda cihazla birlikte promosyon olarak dağıtılan Gear VR gözlüklerin akıbetinin ne olacağı da belli değil. Kişisel tahminim, Samsung muhtemelen bunların müşteride kalmasına izin verecek. Eğer böyle olursa Sahibinden.com gibi platformlarda küçük bir coşma yaşayabiliriz.

Samsung tarafından konuyu netleştiren ek bir bilgi gelmesi durumunda sizlerle paylaşacağız. Sizi şimdilik Samsung Türkiye’nin yaptığı resmi açıklamayla baş başa bırakıyoruz.

Galaxy Note7 Basın Açıklaması

İstanbul – 2 Eylül 2016 Samsung her zaman en yüksek kalitede ürünler tasarlamayı ve kullanıcılarına sunmayı hedeflemektedir. Yüksek kalitedeki hizmet anlayışımızı sürdürebilmek için, değerli kullanıcılarımızdan gelen her türlü arıza bildirimini çok ciddiye alıyoruz. Galaxy Note7’ye ilişkin bildirilen vakaları takiben, kapsamlı bir inceleme yürüttük ve bu sınırlı sayıdaki vakaların pilden kaynaklanan bir sorun nedeniyle oluştuğunu tespit ettik.

1 Eylül 2016 itibariyle dünya çapında milyonlarca adet satılmış olan Galaxy Note7’ler içerisinde sadece 35 adet vaka bildirilmiştir. Piyasada bu durumdan etkilenmiş olabilecek bataryaları tespit etmek adına tedarikçilerimizle beraber titiz bir inceleme gerçekleştiriyoruz. Belirtmek isteriz ki, ürünlerimiz yürürlükteki tüm mevzuata uygun olarak ithal edilerek satışa sunulmuştur ve BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) ile yürütülen ortak çalışma sonucuna göre ülkemizde şu ana kadar bilgimiz dahilinde hiçbir vaka olmamıştır.

Samsung için mutlak öncelik kullanıcılarımızın güvenliğidir. Bu nedenle Samsung Electronics Türkiye olarak ülkemizde Galaxy Note7 satışlarını geçici olarak durdurma kararı aldık. Halihazırdaki Galaxy Note7 kullanıcılarımız mevcut cihazlarını en kısa zamanda yenileriyle değiştirebilecekler veya satın almış oldukları noktaya ürünü iade ederek ödemiş oldukları ücretin tamamını geri alabilecekler.

Kullanıcılarımız için bu durumu en hızlı şekilde çözmek ve en yüksek kalitede ürünleri sunmaya devam etmek amacıyla çalışıyoruz.

 

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?