Red Hat’ten Apache Kafka Atağı

Dünyanın dört bir yanındaki şirketler, etraflarında meydana gelen değişikliklere daha hızlı yanıt vermek için şirketlerini yeniden şekillendiriyor. Olaya dayalı mimariler (EDA), süreçleri ve uygulamaları verimli bir modele geçirme çalışmalarının merkezinde yer alıyor. EDA çözümlerini uygulamak için birçok şirket, Apache Kafka’ya yöneliyor.

Apache Kafka gibi dağıtılmış bir veri akışı platformu Red Hat OpenShift gibi bir Kubernetes ortamında devreye alındığında müşteriler ihtiyaç duydukları performansı, verimliliği ve ölçeği elde edebiliyor. Red Hat, Red Hat Integration’ın en son sürümünde müşterilerin, şirketlerinin her yönüyle entegre olan olaya dayalı uygulamalar oluşturmasına yardımcı olmak için Apache Kafka bağlantısını genişletmeye odaklandı.

Eksiksiz Apache Camel K Desteği

Gelişmiş Apache Kafka bağlantısı sunmak için Red Hat Integration’ın bu sürümünde önceden teknoloji öngösterimi olarak erişilebilen Apache Camel K için eksiksiz destek yer alıyor. Apache Camel K, uzun süredir açık kaynak entegrasyonunun dönüm noktası olan Apache Camel topluluğunun başarısından güç alıyor. Red Hat müşterileri, Camel K’nin özelliklerini kendi kendini yöneten Red Hat Integration ve tamamen yönetilen Red Hat OpenShift Streams for Apache Kafka (geliştirici önizlemesi) ile kullanabiliyor.

Red Hat, Camel K ile müşterilere SaaS uygulamalarından geleneksel sistemlere ve Kafka tabanlı uygulamalara kadar her şeyi entegre etme imkanı vererek Red Hat portföyüne açık kaynaklı Camel kaynaklarının ve sink connector’ların esnekliğini sunuyor. Bunların tamamı özel iş gereksinimlerine en uygun şekilde olaya dayalı mimarilerinin bir parçası olarak veri akışı işlemeyi kullanmak ve ölçeklendirmek için daha fazla esnekliğe de sahip. Red Hat, Camel K’yi Red Hat Integration portföyüne ekleyerek, müşterilerine sektörün önde gelen kurumsal Kubernetes platformu Red Hat OpenShift üzerinde yerel olarak çalışan, sunucusuz ve mikroservis mimarileri için özel olarak tasarlanmış hafif bir entegrasyon yapısı sunuyor.

Red Hat Integration ile geliştiriciler Apache Kafka olaylarıyla etkileşime girebilen ve gelişmiş entegrasyon mantığını uygulayabilen bulut yerlisi hizmetler yazabiliyor. Ayrıca Camel K, Kubernetes ve sunucusuz ortamlar için önde gelen Java yapısı olan Quarkus üzerine kuruluyor. Quarkus’un daha küçük ayak izi ve daha hızlı başlatma süreleri, entegrasyon mantığının talebe göre dinamik olarak artmasını veya azalmasını sağlıyor.

Kamelets’e Yeni Erişim

Şirket genelinde bağlantılı uygulamaları verimli bir şekilde oluşturmak ve dağıtmak için kullanılabilecek ortak kurumsal entegrasyon modellerini (EIP’ler) ve yüzlerce bağlayıcıyı kod haline getiren Apache Camel, aynı zamanda Red Hat Fuse’un temel aldığı temel açık kaynak projelerinden birisi. Bu temel üzerine kurulu olan Camel K projesi şirket içinde ve dışında uygulamaları birbirine bağlamak isteyen Kafka ve Java geliştiricileri için daha iyi ve daha basit bir deneyim sağlıyor.

Bu deneyim, Camel K’da geliştiricilerin bağlayıcılarla etkileşimleri yapılandırmasına olanak tanıyan yeni bir bileşen olan Kamelets aracılığıyla sunuluyor. Kamelets, bağlantı mantığının kodlama karmaşıklığını ortadan kaldırıyor ve bunu konum ve güvenlik parametreleri gibi gerekli bilgileri toplayan görsel formlarla değiştiriyor. Tanımlar YAML gibi standartlaştırılmış formlarda kodlandığı için formlar görsel araçlarla açılıyor ve yapılandırılabiliyor. Bağlantılar yapılandırıldıktan sonra Camel rotalarında grafik olarak veya alana özgü bir dilde (DSL) kullanılabiliyor.

Camel K kullanıcıları, birçok veritabanı, uygulama ve SaaS kaynağı için bağlayıcılar içeren Kamelet kataloğundaki sürekli genişleyen Kamelets listesinden yararlanabiliyor.

Red Hat Integration’ın en son sürümü Camel K ve Kamelets’e ek olarak aşağıdaki bileşenlerde de güncellemeler sunuyor:
Red Hat AMQ Interconnect 2.0: Apache Qpid projesini temel alan AMQ Interconnect, ölçeklenebilir, kullanılabilir ve performanslı mesajlaşma ağları oluşturmak için kullanılan hafif bir AMQP mesaj yönlendiricisi olarak öne çıkıyor. AMQ Interconnect’in bu sürümü, hizmetleri hibrit bulut ortamları arasında birbirine bağlayan bir hizmet ağı özelliğinin geliştirme önizlemesini sunuyor. Bir hizmet ağı, özel kümeler de dahil olmak üzere farklı ağ konumlarında çalışan Red Hat OpenShift kümeleri arasında iletişimi sağlıyor. Böylece coğrafi olarak dağıtılmış hizmetlerin hepsi aynı sitede çalışıyormuş gibi bağlanabiliyor. Hizmet ağları, Skupper komut satırı arabirimi (CLI) kullanılarak dağıtılabiliyor ve yönetilebiliyor.
Debezium 1.5: Debezium projesi, uygulamaların hemen yanıt verebilmesi için satır düzeyinde veritabanı değişikliklerini yakalayan dağıtılmış bir değişiklik veri platformu (change data platform). Debezium’un bu sürümü, mySQL veritabanlarına işlem meta verileri için destek eklemenin yanı sıra Red Hat Integration Service Registry desteğini de genişletiyor. Meta veri desteği, Debezium tarafından sunulan olayların işlem başlatmaları, tamamlamaları ve geri almaları içerebiliyor (bu meta veriler, Debezium’lu diğer veritabanı platformları için hazihazırda mevcut).

Etiketler: ,