Sparkle, Princess Máxima Pediatrik Onkoloji Merkezi ile İş Birliği Yaptı

GÉANT tarafından OCRE Bulut Çerçeve servis sağlayıcısı ve Türkiye dahil olmak üzere 27 Avrupa ülkesinde Google Cloud Entegratörü olarak tanınan Sparkle, Princess Máxima Pediatrik Onkoloji Merkezi ile Google Cloud teknolojilerini kullanarak alandaki araştırmaları hızlandırmak için iş birliği yaptı.

Avrupa’nın en büyük çocukluk çağı kanser merkezi olan Princess Máxima Pediatrik Onkoloji Merkezi, olası tümör mutasyonlarının kapsamlı bir tablosuna erişmek amacıyla, çocukluk çağı kanser mutasyonlarına yönelik araştırmalar yürütmek için Google Cloud teknolojisinden yararlanacak. Bu çalışma, dünya genelindeki araştırmacılar için son teknoloji bir veri kaynağının yolunu açacak. Proje, Araştırma Ortamları için Açık Bulutlar’ın (OCRE) Avrupa ihalesi kapsamında Sparkle’a verildi ve bu geçişin gerçekleşebilmesi için yarım milyon avroya yakın bir meblağ hibe edildi. Google Cloud ortağı Omnigen ile yakın işbirliği içinde olan Google Cloud entegratörü Sparkle, önümüzdeki iki yılda platformun oluşturulmasına yardımcı olacak.

Çocukluk çağı kanseri, çocuklarda hastalıktan ölümlerin yaygın bir nedenidir. Türkiye’de her yıl 3.500 ila 4.000 çocuğa kanser teşhisi konuyor. Söz konusu rakam nükslerle birlikte 5.000’e kadar çıkabiliyor. Bu, kabaca Türkiye’de bir çocuğa her üç saatte bir kanser teşhisi konulduğu anlamına geliyor. Lösemi, tüm tanıların yaklaşık 1/3’ü ile Türk çocuklarında en çok teşhis edilen kanser türü olarak öne çıkıyor ve bunu merkezi sinir sistemi tümörleri ve lenfoma izliyor. Bilim insanları, çocukluk çağı kanseri genomlarındaki genetik anormallikleri araştırarak tümörlerin gelişimlerini veya ilerlemelerini daha iyi anlayabilirler.

Ölçeklenebilirlik, hız, veri güvenliği ve benzersiz bir son teknoloji analiz çerçevesi sunan Google Cloud teknolojisi sayesinde, bu yılın Ekim ayında başlayacak olan iki yıllık projenin üç araştırma amacı hedefi bulunuyor:
• Karmaşık mutasyonları tespit etmek ve tümör gelişimi üzerindeki etkisini yorumlamak
• Kodlamayan DNA mutasyonlarının haritalandırılması ve bu mutasyonların DNA’nın kodlayan kısmı üzerindeki etkisi
• Diğer araştırmacılar için yeniden kullanılabilir ve güvenilir bir çocukluk kanseri genomik veri kaynağı sağlamak

Sparkle Enterprise Başkan Yardımcısı Maria Teresa Ferrigno; “Dijital teknolojileri bilimsel araştırma hizmetine sunan bu projede ortaklarımızla birlikte yer almaktan gurur duyuyoruz. Bu proje ve OCRE Bulut Çerçevesi aracılığıyla, buluta geçişin maliyetini ve karmaşıklığını azaltarak Avrupa eğitim ve araştırma sektörüne en iyi bulut çözümlerini sunma taahhüdümüzü teyit ediyoruz” dedi.

Araştırma grubuna liderlik eden Dr. Patrick Kemmeren, proje ile ilgili şunları söyledi:
“Bulutu kullanarak daha fazla genom verisi ile daha yüksek bir hızda büyük ölçekli bir yeniden analiz yapabiliriz. Yerel bir bilgi işlem kümesindeki bir analizin yaklaşık altı ay sürebildiği durumlarda, bulutu kullanarak bunu birkaç hafta içinde gerçekleştirebiliriz. Ayrıca bulutta çok sayıda standartlaştırılmış verinin bulunması, birlikte çalıştığımız kişilere analizlerini gerçekleştirmeleri için güvenli ve kontrollü bir veri erişimi sağlayacak ve araştırmacılar arasındaki işbirliğini teşvik edecektir. Çocukluk çağı kanserleri nadir olarak görüldüğünden, araştırmayı hızlandırmak ve sonunda hedefe yönelik tedaviler geliştirebilmek için bu tür verilere erişim sahibi olmak büyük önem arz eder.”

Princess Máxima Pediatrik Onkoloji Merkezi Bilgi Teknolojileri Yöneticisi Paul van Dijk şunları söyledi:
“Bu projeyle birlikte Princess Máxima Merkezi’nde araştırma için iyi tasarlanmış bir Google Cloud ortamının temelini atmayı umuyoruz. Bu, OCRE hibesi ile de mükemmel uyum sağlıyor: bireysel araştırmacı düzeyinde olduğu kadar kurumsal düzeyde de bulutun benimsenmesini kolaylaştırmak.”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?