Para Artık Elde Değil Dijitalde

Ödüyo Finansal Teknolojiler Genel Müdürü Erman Yapıcı, tüm dünyanın hızla dijitalleştiğini açıklayarak, “Para artık elde değil, para artık dijitalde” dedi.

KOBİ’ler için dijitalleşme zamanı olduğunu belirten Ödüyo Finansal Teknolojiler Genel Müdürü Erman Yapıcı, “Para artık elde değil para artık dijitalde, para dijitalde olduğu için KOBİ’lerin de artık kendi süreçleri var. KOBİ’ler bankaya ihtiyaç duymadan işlerini çözebilecek çözümler arıyorlar. Arka planda bankalar çok değerli, çok değerli ürünler, poslar, mobil uygulamalar çıkartıyor ama bir şekilde işletmenin kendi ödemesini almasını ve finansını yönetmesini sağlayamıyor. Öte yandan KOBİ’lerin içerisinde bir finans departmanı ve tüm yöneticilerin finansal okur yazarlığı olamayabiliyor. Bu yüzden KOBİ’lere çözüm üretmek gerekiyor.” şeklinde konuştu.

KOBİ kendi finansmanını kendi kurallarıyla oluşturuyor

Paranın günlük değeri artık çok daha büyük olduğunu da vurgulayan Yapıcı, “Açıkta kalan her paranın maalesef değerinin düştüğü bir dönem yaşıyoruz. Günümüzde tahsilat yapamayan işletmeler, sattığı ürünü de yerine koyamıyor. Bankalarla ilişki yürütmek de bambaşka bir durum. Elektronik para kuruluşlarıyla anlaşıp tek bir kuruluşla işi yürütmek işletmelere büyük kolaylık sağlıyor. İşletmeler kendi finansmanlarını çok yukarı taşıyabiliyor. Vadeli alacaklar tarafında ise konunun takibi zor, biz bunu otomatikleştirebiliyoruz, kuralları KOBİ belirleyebiliyor. Vadeyi şu günde, şu saatte hatırlat kuralları eklenebiliyor. KOBİ kendi finansmanını kendi kurallarıyla oluşturuyor.

Kartlar WhatsApp gruplarında paylaşılmamalı

KOBİ’ler mail orderı son teknoloji sanıyor. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) satış, finans ve muhasebe ekiplerinin iletişimi için oluşturulan WhatsApp gruplarında kredi kartı fotoğraflarını paylaşmak gibi bir hataya sıklıkla düşüyor. Kredi kartının POS cihazının yanında bulunmaması durumunda tercih edilen bu yöntem, işletmelerin kredi kartı bilgilerini tehlikeye atıyor.

İade ve iptal süreçlerini zaman kaybetmeden tamamlayabiliyor

Ödüyo olarak, 2020’den bu yana B2B ödeme ve sistemleri alanında faaliyet gösteren, öz kaynaklarla kurulmuş bir girişim olarak işletmelerin finansal bütünlüklerini korumaları için teknolojiyi kullanıyoruz. Müşterilerimizin e-tahsilat ile ilgili tüm ihtiyaçlarına farklı paketlerimizle yanıt veriyor, nakit akışlarının ve ödemelerin kurumsal kaynak planlama (ERP) platformlarıyla entegre çalışmasına olanak tanıyoruz. Bu sayede işletmeler, SMS veya e-posta müşterilerine gönderdikleri ödeme bağlantıları üzerinden tek tıkla taksitli veya tek çekim ödeme alabiliyor. İşletmeler, Ödüyor platformunu kullanarak nakit akışlarını grafik tabanlı gösterimlerle takip edebiliyor, iade ve iptal süreçlerini zaman kaybetmeden tamamlayabiliyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?