Mobileye’ın Yenilikçi Çözümleri Otonom Araçlar Hayal Değil

Mobileye’ın otonom araçlar için otomatik haritalama özelliği Mobileye’a otonom test araç filosunu genişletme fırsatı sunuyor; yeni araçların bu senenin ilk aylarında Detroit, Tokyo, Şangay, Paris ve New York’ta kullanılmaya başlanacağı öngörülüyor.

Mobileye’nin otonom test filosundan otonom bir araç, Detroit sokaklarında.

Bir Intel şirketi olan Mobileye, otonom araçların (AV) hayat kurtarıcı vaatlerini tüm dünyada yerine getirmesini sağlayacak stratejisini ve teknolojisini tanıttı. Bu hafta gerçekleşen CES 2021 (Tüketici Elektronikleri Fuarı) kapsamında düzenlenen iki oturumda Mobileye Başkanı ve CEO’su Ammon Shashua, Mobileye’ın AV sektöründe tüm dünyada nasıl lider konuma geleceğini anlattı. Shashua, “Intel’in desteği ve üç yönlü yaklaşımımız Mobileye’ın eşi benzeri görülmemiş bir şekilde büyüyeceği anlamına geliyor. En başından beri, planımızın her bölümü hızlı coğrafi ve ekonomik büyümeyi hedefliyordu ve bugünkü duyurular yeniliklerimizin bu stratejimizi hayata nasıl geçirmemizi sağlayacağını gösteriyor” dedi.

Mobileye’ın üç yönlü yaklaşımını açıklayan Shashua, insan sürücülerden kat kat daha yetenekli olan algılama çözümünü sunmanın önemini anlattı. Mobileye’ın Yol Deneyim Yönetimi-Road Experience Management (REM) haritalama teknolojisinin, kurallara dayalı Sorumluluk-Hassas Güvenlik (RSS) sürüş politikasının ve dünyanın öncü kamera, radar ve lidar teknolojilerine dayalı iki ayrı yedek algılama alt sistemlerinin bir arada nasıl böyle bir çözüm sunduğunu aktardı.

Mobileye’ın yaklaşımı ölçekleme sorununu hem teknoloji hem de iş açısından çözüyor. Teknolojinin maliyetini gelecek AV’ler için piyasa koşullarına uygun şekilde ekonomik bir seviyeye indirmek dünyada otonom araçların yaygınlaşması için çok önemli. Mobileye’ın çözümünde ana sensör görevi gören pahalı olmayan bir kamera bulunuyor, bu kameraya ek olarak ikinci bir sensör de eşlik ediyor. Bu yedekli algılama sistemi güvenlik açısından kritik önem taşıyan bir performansı mümkün kılıyor. Bu da insanların güvenlik performansından en az üç kat daha fazla. True Redundancy’yi kullanarak, Mobileye bu düzeyde bir performansı birleştirilmiş bir sistemden daha hızlı ve daha düşük maliyette sunuyor.

Toplantıda Shashua, şirketin AV’lerin yol güvenliği için çıtayı daha da yükseltmenin anahtarı olan gelişmiş radyo ve ışık tabanlı algılama ve değişen algılamayı gerçekleştirebildiği bir gelecek öngördüğünü açıkladı. Mobileye ve Intel AV’ler için radar ve lidar konusunda yenilikçi çözümler sunarken, bilgi-işlemi ve maliyetleri optimize etmeye devam edecek.

Shashua’nın “Kaputun Altında” isimli oturumda anlattığı gibi Mobileye’ın 2304 kanallı, 100DB dinamik menzilli ve 40 DBc yan lob seviyeli yazılım tanımlı görüntüleme radar teknolojisi, radarın otonom sürüşü destekleyen sürüş politikasına uygun bir algılama kapasitesi oluşturmasını mümkün kılıyor. Intel ayrıca Mobileye’ın kitle kaynak kullanımı yoluyla çalışan haritalama teknolojisinin arkasında yatan düşünceyi de açıkladı. Mobileye’ın eşsiz ve benzersiz teknolojisi artık tüm dünyayı otomatik olarak günde yaklaşık 8 milyon kilometre izleyerek haritalayabiliyor. Bugüne kadar bu teknolojiyle 1 milyar kilometrenin haritalanması tamamlandı. Bu haritalama süreci diğer yaklaşımlardan semantik (anlamsal) ayrıntılara dikkat edilmiş olmasından dolayı farklı. Bu ayrıntılar AV’nin bulunduğu ortamı anlaması ve bir bağlam içinde kavramsallaştırması açısından çok önemli.