Türkiye’nin Dijital Lastikçisi Yenilendi

Lastikcim.com, yenilenen teknolojik altyapısı ile müşteri deneyimine extra hız ve konfor getiriyor

Teknoloji ve yenilikçilik rüzgarını lastik sektörüne taşıyan Türkiye’nin dijital lastikçisi Lastikcim.com, müşterilerine bir tıkla ulaşabildikleri web sitesini kapsamlı ve profesyonel çözümler sunmak için yeniledi. Türkiye genelindeki servis noktaları ve uzman hizmet ağı ile lastik servisi ve 81 ilde montaj gibi çok sayıda hizmeti benzersiz müşteri deneyimi ile sunan Lastikcim.com, yenilenen web sitesi ile ziyaretçilerine hızlı ve kesintisiz bir alışveriş deneyimi ile geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

Lastikcim.com sitesinin tasarımında geniş ürün çeşitliliği göz önünde bulundurularak öncelikle kolay filtreleme üzerinden yapılacak seçimlerle kullanıcı deneyimini en iyi seviyeye getirmek hedeflendi. Uzun vadeli stratejisi doğrultusunda sürdürülebilir ve yüksek performanslı bir hizmet vermek isteyen Lastikcim.com, yenilenmenin ilk adımını bulut teknolojisine geçmekle atmıştı. Lastikcim.com, çok daha güçlü altyapısı ile kullanıcılarına güvenilir ve hızlı bir alışveriş deneyimini kolay, anlaşılır ve ergonomik tasarımı ile yaşatırken, gelişmiş filtreleme sistemi sayesinde alışveriş deneyimini pratik ve inovatif çözümlerle buluşturuyor.

Lastikcim.com’a yeni eklenen tool’lardan biri olan Aracım ile araç ve marka model bilgileri kişiselleştirilerek müşteri deneyimi hızla ve en kapsamlı şekilde sunuluyor. Masaüstü bilgisayarların yanı sıra değişen tüketici trendleri nedeniyle mobil deneyim uyumlu ve kolay erişim için arayüz ‘responsive’ olarak kodlanan sitede kullanıcı dostu UI/UX tasarımı yapıldı. Dijital içerik üretiminde ve kullanıcı deneyiminde yapay zekanın otomasyon gücünden yararlanan, kalite ve operasyonel verimlilikle iş akışını önemli ölçüde hızlandıran Lastikcim.com, geniş bir ürün yelpazesi sunmanın yanı sıra özgün dijital içerik yönetimi ile sektöre katma değer sunmaya devam ediyor. AI ve Web3 gibi yeni dünya teknolojilerini iş modeline entegre ederek lastik sektörüne yön veren Lastikcim.com’un teknolojik çözümlerine ek olarak kullanıcılarına otomotiv ve lastik dünyasından en güncel haberleri ve gelişmeleri sunduğu bir blog alanı ile kullanıcıların Lastikcim.com deneyimlerini ve görüşlerini içeren kapsamlı müşteri yorumları da bulunuyor.

Canlı destek hattı, chatbot ve destek talep yönetim sistemi gibi geleneksel iletişim yöntemlerini de sürdürülebilir şekilde devam ettiren Lastikcim.com, tüketiciyi merkeze alan yaklaşımı ile, tüketicinin alışveriş deneyimi boyunca rahatça iletişim kurabilmesine ve Lastikcim.com uzmanlarından destek alabilmesine odaklanıyor.

Lastik endüstrisinin dijitalleşen oyuncusu Lastikcim.com, lastik satışı ve montaj hizmeti gibi değerli hizmetlerle müşteri deneyimini çok kapsamlı bir boyuta taşıyor. Dünyanın en prestijli lastik markaları ile her bütçeye uygun 50’den fazla lastik markasına ait lastik, jant, motor yağı ve oto aksesuarlarını tüketiciyle buluşturan Lastikcim.com’un yenilenen web sitesinde, Türkiye’nin 81 ilinde Yetkili Montaj Servis ağı hizmeti ve tüm ürünlerde ücretsiz kargo seçeneği de devam ediyor.Peşin fiyatına 6 taksit seçeneği, kredi kartı puan avantajı, Migros dijital alışveriş kartı ve lastik sigortası gibi çok sayıda kampanya seçeneğinin sunulduğu yeni sitede lastik konusunda merak edilen tüm soruların yanıtları da kullanıcılarla buluşuyor.

Kullanıcılarına dijital ortamda en iyi, en güvenli ve en konforlu hizmeti sunmak için web sitesini son teknoloji ve güncel trendler ışığında yenilediklerini belirten

Lastikcim.com Kurucu Ortak ve Genel Müdürü Ahmet Erkan

‘’Dijitalleşme ve müşteri odaklı yaklaşımımızla, sektördeki liderliğimizi pekiştirmeyi ve müşterilerimizin karşısına sürekli yeni ve geliştirilmiş hizmetlerle çıkmayı hedefliyoruz. Daha hızlı ve konforlu deneyim için yenilediğimiz sitede, dijitalleşen dünyada öncelikle kullanıcıların talep ve önceliklerini dikkate aldık. Elimizde otomotiv endüstrisine ve lastik sektörüne dair çok önemli bir knowhow ve yıllardır edindiğimiz deneyim var. Dünya artık kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetlerin etrafında dönerken, hep daha hızlı, daha konforlu, daha pratik ve inovatif olmayı en başından beri odağımıza almıştık. Her geçen gün sistem altyapımızı geliştirecek yeni formüllerle tüketicilerin güvenini ve sevgisini kazanıyoruz. Biz bu endüstride, teknolojiyi merkeze alarak geliştirdiğimiz ürünler ve stratejik çözümlerle farklılaşırken lastik sektöründe dijitalleşmeyi çok daha ileri taşıyacağız.’’ dedi.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?