Mobil Aksesuvarda Yılın Trendleri

Gün geçtikçe artan akıllı telefon kullanımı ve dijitalleşme, mobil aksesuvar pazarını hızla büyütmeye devam ediyor. Geçen yıla göre yüzde 25 artışla, 30 milyon adet ve 15 milyar TL’lik satışa ulaşan mobil aksesuar pazarı; yeni teknolojilerle büyürken, 2022’nin en çok tercih edilen mobil aksesuarları hızlı şarj adaptörleri, dayanıklı ve dijital göstergeli kablolar ve MagSafe destekli ürünler oldu

Teknolojik gelişmeler ve uzaktan çalışmanın giderek artmasıyla birlikte her geçen gün büyüyen ‘mobil aksesuar pazarı’, Türkiye’de 30 milyon adet ve 15 milyar TL’lik rakama ulaştı. Uzaktan çalışmayla birlikte evde geçirilen vaktin artması ve gittikçe dijitalleşen hayatımız; evde kalanların mobil cihazlarına yönelmesi ve oyun/video gibi aktivitelerin artması kullanıcıları gaming kablolara, kablosuz şarjlara, Type-C bağlantı, hızlı şarj adaptörleri ve powerbank’lara yöneltti.

Bu büyümenin 2023 yılında da katlanarak devam edeceğini söyleyen dünyanın en önemli mobil aksesuar üreticilerinden Mcdodo’nun Türkiye Genel Müdürü Mehmet Uçurum, “Aksesuar satışlarında 2022’de de trend yukarı yönlüydü. Salgına ve ekonomilerdeki durgunluğa rağmen aksesuar pazarı, 2022 yılında önceki yıla göre %25 büyüdü. Pazar yeni teknolojilerle büyümeye devam ederken, 2023’nin en çok tercih edilecek mobil aksesuarları yine hızlı şarj adaptörleri, dayanıklı ve dijital göstergeli kablolar ve MagSafe destekli ürünler olacak diye öngörüyoruz” dedi.

Mcdodo olarak en büyük hedeflerinin; Türkiye’deki mobil aksesuar tüketicisine, bu kadar seçenek arasında gerçekten kaliteli ürünleri, ulaşılabilir fiyatlarla sunmak olduğunu söyleyen Uçurum, mobil aksesuar pazarının 2022’de öne çıkan ve ilginin devam etmesi beklenen trendlerini anlattı:

Telefon başına 5 aksesuvar satılıyor

Türkiye’de kullanıcılar, telefon başına 5 aksesuar alıyor. Bu aksesuarlar kablo, adaptör, kılıf, kırılmaz cam ve kulaklık oluyor. Çeşit olarak artmasa da seçenekler çoğaldıkça tercih edilen ürün sayısı artıyor. Ama bu sene bu gruba MagSafe destekli powerbank’ler de eklendi ki yılın en çok satan ürünleri arasına girdi. 2023’te de MagSafe ürünler, kullanıcılardan yoğun ilgi görmeye devam edecek.

Hızlı şarj ‘çok hızlı’ büyüyor

Cep telefonlarının özellikleri artarken bataryaları bu hıza yetişemiyor. Bu durumda hızlı şarj aletleri kurtarıcı oluyor. Yarım saatte yüzde 50 dolum yapabilen ‘GaN’ teknolojili adaptörler, bu sene olduğu gibi 2023’te de kullanıcıların gözdesi olacak.

Oyuncular dayanıklı ve hızlı kablo istiyor

Mobil oyuna olan ilgi arttıkça tüketicilerin ihtiyacı da değişiyor. Yüksek kaliteyle üretilen ışıklı şarj ve data kabloları akıllı cihazları aşırı yüklemeden koruyor. Yüzde 40 daha hızlı şarj için 2.4A’yı destekleyen kabloların dayanıklılığı için örgülü yumuşak naylon materyaller kullanılıyor. Şarj olduğunda otomatik bağlantı kesme gibi güvenli şarj özelliği bulunan ürünler, mobil oyun meraklıları için büyük avantaj sağlıyor. Yüksek teknolojiyle üretilen kablolar, bu 2023’ün de en çok satan ürünlerinden olacak.

Yeni yılın favorisi de MagSafe kılıflar

Kullanıcılar telefonları için artık daha renkli desenlere sahip kılıflar kullanıyor. Çünkü artık akıllı telefon ve bilgisayarları hayatlarının büyük bir parçası ve burada kullandıkları aksesuarlar da yaşam tarzlarının ve stillerinin bir yansıması! Tabii ki bu kılıflarla birlikte ekranlarını da kırılmaz cam korumalarla kaplıyorlar. Ama bu kişiselleştirilmiş aksesuarların arasında MagSafe kılıflar, kullanım kolaylıklarıyla bu yıl da ön plana çıkacak.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen mobil aksesuar markası Mcdodo, her yaşa ve zevke hitap eden geniş ürün gamıyla, ihtiyaca uygun teknolojik aksesuarlar üretmeye devam ediyor. Günümüzün dijitalleşen mobil dünyasında, teknolojik aletlerin artık olmazsa olmazımız olduğunun bilinciyle hareket eden Mcdodo; USB-C hub’lar, LED ışıklı hızlı şarj kabloları, hızlı GaN şarjlar, bluetooth kulaklıklar ve kablosuz şarjlı araç tutacağı gibi pek çok inovatif ürünün de içinde olduğu 350’nin üzerinde aksesuar seçeneği sunuyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?