KOBİ’ler İçin CRM, Sadakat ve Gelir Artışı Demek

Müşteri İlişkileri Yönetimi‘nin kısaltması olarak kullanılan CRM, KOBİ’ler için müşteriyi elde tutmaktan, artan üretkenliğe kadar çok sayıda avantaj sağlıyor.

CRM kullanmanın KOBİ’ler için müşteriyi elde tutmaktan, artan üretkenliğe kadar çok sayıda avantajı olduğunu belirten DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay, “CRM, işletmelerin müşterilerle olan ilişkilerini yönetmelerine, izlemelerine ve düzenlemelerine yardımcı olan bir yazılım türü. CRM yazılımları, müşteri deneyimini ve memnuniyetini iyileştirmek için müşteri etkileşimlerini tek bir merkezi yerde toplamak için kullanılır. CRM kullanımının 2027 yılına kadar yüzde 14,27 oranında artacağı öngörülüyor. CRM’in faydaları arasında müşteri sadakatini artırma, müşteriyi elde tutma, satışları artırma ve ayrıntılı analizler alabilme yer alıyor” dedi.

KOBİ’ler için CRM yazılımlarının yararları hakkında bilgiler veren Onay, “CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), hemen hemen her büyüklükteki işletme için neredeyse hayati bir araç haline gelmiş durumda. CRM yazılımları, çalışanları organize etmekten, önemli işleri otomatikleştirmeye kadar çok sayıda özelliğiyle herhangi bir işletmeye çeşitli faydalar sağlayabilmektedir. Öte yandan, hem müşterilerle hem de kuruluş içerisinde tutarlı iletişimi sağlayan merkezi ve organize bir programdır. Bu faydalar bütünü, özellikle kuruluşların uzaktan çalışmaya geçişinin hızlandığı bu dönemde çok daha önemli bir noktaya geldi.

Bir CRM yazılımı, işletmenin ve müşterilerin kendi aralarındaki iletişimi kolaylaştırmanın yanı sıra, çalışanların kendi aralarındaki iletişimi de daha kolay hale getirebilir. Örneğin diğer çalışanların potansiyel müşterilerle nasıl iletişim kurduğunun görülebilir olması, ortak bir marka dili oluşturmaya yardımcı olabilir. Ayrıca ekibin kendi içerisinde birbirlerine uyarılar ve notlar gönderebilmesini sağlayarak, üzerinde çalıştıkları projeleri bölmeden şirket içi iletişim kurulabilmesini de sağlar” şeklinde konuştu.

DİA olarak tüm muhasebe, mobil saha satış, sipariş, görev takibi gibi çözümleri birbirleriyle entegre olarak sunduklarını ve bu sayede satış ve müşteri memnuniyeti anlamında büyük fayda sağladıklarını ifade eden Onay, “CRM, son zamanların en popüler satış stratejileri arasında yer alıyor. Ofisinizden ve evinizden online yönetim imkanı sunan yazılımlar, call-center uygulamalarını kolaylaştıran ve web sitenizle bağlantılı çalışmasını sağlayan teknolojiler yani hepsi CRM’nin bir parçası. Bir şirketin yaptığı bütün işleri kapsayan CRM, tedarik zincirinden, stok programına, hatta eleman ihtiyaçlarına kadar tam bir entegrasyon sağlamaktadır” diyerek sözlerini tamamladı.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?