Karel ve Plan-S’ten IoT Odaklı İş Birliği

Karel uydu ve uzay teknolojileri geliştiren Plan-S ile iş birliği yapmak üzere iyi niyet anlaşması imzaladı. İmza töreninde Karel Genel Müdürü Yaman Tunaoğlu ve Plan-S Genel Müdürü Tugay Güzel yer aldı.

Karel uydu haberleşmeli IoT ürünlerinin geliştirilmesi amacıyla Plan-S ile anlaşma imzaladı. 2021’de kurulan ve “Yeni Uzay” hareketinin girişimci ruhunu yansıtan özel bir girişim olan Plan-S özellikle Nesnelerin İnterneti cihazlarının bağlantısı ve dünya gözlemi konularında öncü olmayı hedefliyor.

Karel ve Plan-S arasında yapılacak iş birliği kapsamında Karel tarafından geliştirilen IoT ürünleri ile Plan-S tarafından geliştirilen uydu haberleşme sistemlerinin entegrasyonu ile uydu haberleşmeli IoT ürünlerinin geliştirilmesi planlanıyor. İlk aşamada tarımsal üretim amaçlı kullanılacak IoT temelli teknolojilerde çalışma yapılacak.

Karel’in Ankara’da bulunan merkezinde gerçekleşen imza törenine Karel Genel Müdürü Yaman Tunaoğlu ve Plan-S CEO’su Tugay Güzel katıldı.

Karel Genel Müdürü Yaman Tunaoğlu Plan-S ile iş birliği yapmak tan duydukları mutluluğu dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Karel olarak her zaman teknolojide öncü olmayı hedefledik. Son yıllarda özellikle IoT teknolojilerinde çözümler sunmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu anlamda Plan-S ile yaptığımız anlaşma bizim için de çok önemli. Birlikte uydu tabanlı IoT haberleşme servislerini kullanan ürünler geliştirmeyi hedefliyoruz. İlk aşamada tarımsal üretim amaçlı kullanılacak IoT temelli teknolojiler için bir çalışma yapacağız. Hepimizi heyecanlandıran bu anlaşmanın iki taraf için de hayırlı olmasını dilerim.”

Plan-S Genel Müdürü Tugay Güzel de imza töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Uydu ve uzay teknolojilerini geliştirerek uzayı bir çözüm olarak sunan Plan-S olarak elektronik haberleşme sistemleri alanında Türkiye’nin öncü ve teknoloji lideri Karel ile iş birliği yapmak üzere mutabakat anlaşması imzalamaktan dolayı çok mutluyuz. Birlikte nice güzel ve ülkemiz için faydalı çalışmalara imza atacağımıza inanıyorum. İlk ürünümüzün tarımsal üretim amaçlı kullanılacak IoT temelli teknolojiler olmasını hedefliyoruz. Gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz. Hepimizin için hayırlı olsun.”

Etiketler: , ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?