Intel, vRAN İşlemcisini Piyasaya Sürüyor

Intel vRAN Boost özellikli 4. Nesil Intel Xeon Scalable İşlemciler, ticari dağıtım için kullanıma sunuldu.

Yazan: Intel Kablosuz Erişim Ağı Bölümü Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Cristina Rodriguez

Geçtiğimiz on yılda Intel, genel amaçlı işlemcilerde sanallaştırılmış radyo erişim ağlarının (vRAN’ler) geleneksel ağ mimarisine kıyasla güç ve performans açısından rekabetçi olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Bugün, şimdiye kadarki en yeni ve en entegre vRAN çözümümüz olan Intel vRAN Boost özellikli 4. Nesil Intel Xeon Scalable işlemcilerin ticari kullanılabilirliğini duyurarak yeni bir kilometre taşına ulaşıyoruz.

İlk olarak MWC 2023’te lansmanı yapılan bu işlemciler, yüksek performanslı ve enerji tasarruflu vRAN’lara güç sağlamak için tasarlandı. Intel, vRAN hızlandırmayı doğrudan CPU’ya tamamen entegre ederek harici bir hızlandırma kartına duyulan ihtiyacı ortadan kaldırdı. Bu benzersiz tasarım inovasyonu -Intel vRAN Boost-, vRAN pazarı için bir ilki temsil ediyor.

Hızlandırma kartının ortadan kaldırılması sistem karmaşıklığını azaltmanın yanı sıra, önemli ölçüde enerji tasarrufu da sağlıyor. Aslına bakılırsa, Intel vRAN Boost özellikli 4. Nesil Intel Xeon Scalable işlemciler, önceki nesle kıyasla iki kata kadar daha fazla kapasite ve ilave olarak ~yüzde 20 işlem gücü tasarrufu sağlıyor1. Bu, ağ operatörleri için watt başına performansta İKİ KATTAN daha fazla bir kazanım anlamına geliyor. Ayrıca bu yeni işlemciler paket ve sinyal işleme için iş yükü performansını optimize eden güçlü özelliklere ilave olarak yapay zekâ ve makine öğrenmesi uygulamaları için entegre hızlandırmayı da içeriyor.

Intel vRAN Boost özellikli 4. Nesil Intel Xeon Scalable işlemcilerin, işlemci inovasyonu ve özellik entegrasyonunu bir arada sunarak, piyasadaki en iyi Katman 1 SoC’lerin watt başına performansına ulaşmasını yahut daha yüksek performans göstermesini bekliyoruz.

Bugünkü ticari tanıtım, pazara hazır olmayı sağlamak için ekosistemde işbirliği yaptığımız çok sayıda kuruluşla bir yılı aşkın süredir yürüttüğümüz mühendislik çalışmasının tamamlanmasını temsil ediyor. AWS, Canonical, Capgemini, Dell Technologies, Ericsson, Google Cloud, Hewlett Packard Enterprise, Mavenir, Microsoft Azure, Quanta Cloud Technology, Radisys, Rakuten Symphony, Red Hat, Samsung, Supermicro, Wind River ve VMware bu kuruluşlar arasında.

Ayrıca Intel, birinci sınıf mobil operatörlerden gelen geri bildirimlere dayanarak çok sayıda ürün tasarım özelliğini entegre etti. Operatörlerin coşkulu tepkisi bizim için mutluluk vericiydi.

“Deutsche Telekom olarak kısa süre önce Intel vRAN Boost ile Intel’in 4. Nesil Intel Xeon Scalable işlemcinin performans değerlendirmesini kendi laboratuvarlarımızda gerçekleştirdik ve sonuçlar son derece umut vericiydi” diye belirten Deutsche Telekom AG Ağ Denemeleri ve Entegrasyon Laboratuvarı Başkan Yardımcısı ve Erişim Ayrıştırma Baş Mimarı Petr Ledl, sözlerine şöyle devam ediyor:
“Seçilen senaryolar altında yapılan testler sonucunda, 3. Nesil Intel Xeon işlemciye kıyasla yaklaşık yüzde 20 daha az güç kullanarak 2 kat kapasite artışı görüldü. Bu kapasite artışının diğer faydalara ilave olarak ağ altyapısı ayak izinin azaltılmasını da sağlayacağını umut ediyoruz. Nesilsel işlem iyileştirmeleri, vRAN ve Open RAN’ın uzun vadeli büyümesi için kritik bir önem taşıyor. Bu pazarı daha ileriye taşımak için Intel ve ekosistemle birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

“Japonya’da Rakuten Mobile ağının lansmanından bu yana Intel ile işbirliği yapıyoruz” diye konuşan Rakuten Mobile Eş CEO’su ve CTO’su ve Rakuten Symphony Başkan Vekili Sharad Sriwastawa ise, şöyle ekledi:
“Intel vRAN Boost özellikli 4. Nesil Intel Xeon Scalable işlemcinin piyasaya sürülmesi, entegre hızlandırma ve artan enerji verimliliğiyle telekomünikasyon operasyonlarını basitleştirmeyi ve maliyetleri düşürmeyi amaçladığımız işbirliğimizin bir sonraki aşamasını temsil ediyor.”

Küresel operatörlerin çok çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için, büyük MIMO’dan küçük hücrelere kadar çok çeşitli spektrum bantlarını ve dağıtım yapılandırmalarını destekleyen ölçeklenebilir bir SKU portföyü ve iç ve dış mekân için genişletilmiş sıcaklıklar sunuyoruz. Zamanlama açısından geliştirilmiş Intel Ethernet 800 Serisi Ağ Adaptörleri, ana akım bir adaptörde kritik vRAN ağ senkronizasyonu özellikleri sunarak çözüm karmaşıklığını ve toplam sahip olma maliyetini daha da azaltıyor.

Sanallaştırılmış RAN’a dönüşüm, gerçek bir yolculuğu -Donanım tabanlı ağlardan tamamen yazılımla programlanabilir mimarilere geçiş süreci devam ederken, geri dönüşü de olmayan bir yolculuğu- teşkil ediyor.

Intel’in yakın zamanda Ericsson ve Samsung ile yaptığı işbirliği duyurularının da gösterdiği üzere, ağ operatörlerinin benzersiz ağ gereksinimlerini karşılayacak pazara hazır çözümlere sahip olmalarını sağlamak için endüstri lideri RAN sağlayıcılarıyla birlikte çabalıyoruz. Ayrıca her zamankinden daha yüksek seviyede vRAN performansı, güç verimliliği ve özellik entegrasyonu sunmaya odaklanan çok nesilli bir işlemci yol haritası üzerinde çalışmaya da devam ediyoruz.

Intel vRAN Boost özellikli işlemcilerimiz ve Intel’in, ağ operatörlerinin vRAN ve Açık RAN hizmetlerini bugün, yarın ve gelecek ağ nesillerine doğru ölçeklendirmelerine yardımcı olacak ekosistem işbirlikleri hakkında önümüzdeki aylarda çok daha fazla haber alacaksınız.

Etiketler: ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?