İnceleme: Huawei MatePad Pro 13.2

Enterprise Next test merkezimizin yeni konuğu üstün ekran teknolojisiyle Huawei MatePad Pro 13.2 oldu.

Teknoloji dünyasında yeni ürünlere olan rağbet arttıkça üreticiler de mevcut teknolojilerini bir o kadar ileri taşıma gayretiyle çalışıyor. Bunun içinse milyonlarca dolarlık Ar-Ge yatırımı yapan Huawei gibi üreticiler kullanıcılarından gelen talepler doğrultusunda ürünlerini her yeni nesilde bir adım daha ileriye götürmeyi başarıyor.

Huawei’nin tablet serisi de alsında tam bu hikayeye uygun ürünleri başında geliyor. Tablet alanında ilk nesilden bu yana rakiplerinin gözünü korkutmayı başaran Huawei, Matepad serisinin son kahramanı Huawei MatePad Pro 13.2 ile de çıtayı arşa taşımış vaziyette. Gelin şimdi kısa da olsa kullanım sürecimizi ve ürünü teknik özelliklerine birlikte göz atalım.

İlk neslinden bu yana inceleme ve kullanma şansı bulduğum MatePad serisi özellikle çizim yapmaktan hoşlanan hem amatör hem de profesyonel kullanıcılar için ideal bir ürün ailesi. Esnek OLED ekranlı ilk tablet olarak karşımıza çıkan Huawei MatePad Pro 13.2, aynı zamanda yüzde 94 ekran–gövde oranına da sahip. Adından da anlaşılacağı üzere 13,2 inç boyutundaki cihaz, 2880×1092 piksel çözünürlükte, 3:2 oranlı, 144 Hz, 1.000 nit parlaklık değerinde, 1.000.000:1 kontrast oranında 10 bit, 1,07 milyar renk, P3 gamutunda gelişmiş ekrana sahip.

Çöp adamdan tasarımcılığa uzanan yol

Cihazla birlikte gelen dokunmatik yüzeyli akıllı manyetik klavye bir bilgisayara ihtiyaç duymadan bu cihazla tüm işlerinizi görmenizi sağlıyor. Yine cihaz sahip olduğu ve aynı dört uygulamayı kullanmaya olanak sağlayan çoklu pencereli arayüz ile bilgisayar kullanıcılarını kolayca cezbedebiliyor.

Gelelim çizim için ihtiyacınız olan sihirli değneğe. Tabii ben sihirli değnek diyorum ama bu aracın gerçek adı M-Pencil ve şu anda üçüncü nesli sahnede. NearLink destekli 3. Nesil M-Pencil ile 10 bin dereceli basınç hassasiyeti ve çok düşük gecikme hissiyle harika çizimler yapmak mümkün. Huawei, kullanıcıların yaratıcılığını ortaya çıkarmak için küresel kullanıcılar için çok çeşitli boyama uygulamaları da sağlıyor ki bu da önünüzde çizim için çok geniş bir dünya olduğunun göstergesi. Öte yandan benim bu kaleme sihirli değnek deme sebebim de çok belli. Zira benim gibi çizim yeteneği çöp adamdan ileri gitmeyen birisine bile bir şeyler çizdirecek kadar da başarılı bir ürün var karşımızda.

Yaz-çiz, videolarını montajla

Tabii her şey çizim yapmak değil. Huawei MatePad Pro 13.2, sahip olduğu geliştirilmiş Huawei Notes uygulaması ile de tüm notlarınızı kolayca tutmanızı, bunları depolamanızı, dilerseniz el yazınızla yazılmış halini dilerseniz de dijital harflere dökülmüş halini ilgilerle kolayca paylaşmanızı da sağlıyor.

Huawei’nin X-TRUE teknolojisi ve yüksek kaliteli ses efekti, sürükleyici mobil videolar oluşturmaya da yardımcı oluyor. Huawei telefonunuzla çektiğiniz klipleri sadece Huawei cihazların sahip olduğu Superhub teknolojisiyle saniyeler içinde Huawei MatePad Pro 13.2’ye gönderebilir ve bunları, ses-görsel efekt ekleyip montajlayarak kendinize göre videolar oluşturabilirsiniz.

Cihazın altın siyahı ve yeşil olmak üzere iki rengi mevcut. Cihazın arka kapağı ise darbe ve çizilmeye karşı dayanıklı yüksek mukavemetli cam elyaftan üretilmiş. 512 GB depolama alanına sahip modelin 26 Ocak 2024 tarihi itibariyle fiyatı Huawei Online Mağaza’da 32.999 TL. 256 GB depolama alanına sahip altın siyah renkli ürün ise ise 29.999 TL’den satışa sunulmuş durumda ve bu fiyatlara 6 ay ekran hasarı garantisi de hediye olarak veriliyor.

Sonuç olarak ben siyah renkli ürünü test etme şansı buldum ve bir önceki seri ile karşılaştırdığımda artan ekran kalitesi, uzatılmış pil ömrü, daha hafif ve taşınabilir yapısıyla Huawei MatePad Pro 13.2’nin tablet dünyasında kendine en üst sıralarda yer bulacağını düşünüyorum.

Kısa Kısa Huawei MatePad Pro 13.2
• TÜV Rheinland Göz Konforu 3.0 sertifikası
• 580 gram ağırlık, 5,5 milimetre kalınlık
• Çift UHD arka kamera.
• Geliştirilmiş Huawei Notes uygulaması.
• Yüksek voltajlı, çift hücreli 10.100 mAh kapasiteli pil. 88 Watt hızlı şarj desteği. Tamamen şarj olması 65 dakika. 12 saate kadar kesintisiz video oynatma kapasitesi.

Huawei MatePad Pro 13.2 hakkındaki ayrıntılı incelememizi aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?