Bilişim Vadisi’ne Sağlıkçı Genel Müdür

Bilişim Vadisi’nin yeni Genel Müdürü Erkam Tüzgen oldu. 01.06.2020 tarihinden bu yana İSTKA Genel Sekreterliği görevini yürüten Tüzgen, 30 Kasım 2023 tarihi itibarıyla Bilişim Vadisi Genel Müdürlüğü görevini üstlendi.

Bilişim Vadisi’nde yeni bir atama gerçekleşti. Haziran 2020’den bu yana İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) Genel Sekreterliği görevini yürüten Erkam Tüzgen, Bilişim Vadisi Genel Müdürü olarak atandı.

10 yılı aşkın tecrübeye sahip olan Erkam Tüzgen, sektördeki uzmanlığı ile girişimcilik, yenilikçilik ve Ar-Ge ekosistemine yönelik sektör tecrübesini aktaracağı yeni görevinde, Bilişim Vadisi’nin Türkiye’nin ekonomik ve teknolojik olarak tam bağımsızlığını sağlama hedefleri doğrultusunda büyüme stratejilerini şekillendirecek.

Özellikle startup tipi girişimciliğin güçlendirilmesine yönelik gerçekleştirdiği çalışmalarla dikkat çeken Tüzgen; sanayinin dönüşümü, yaratıcı endüstriler ve sosyal kalkınmaya yönelik birçok başarılı projeye imza attı. Tüzgen, İSTKA’daki görevi boyunca birçok girişimcilik merkezinin kurulmasını destekledi. Ayrıca hızlandırma, ticarileşme ve globalleşme programlarını destekleyerek Türk girişimlerinin uluslararasılaşması ve dış pazarlara açılmasına katkı sağlayacak çalışmalar yürüttü.

Erkam Tüzgen Kimdir?

Erkam Tüzgen, lisans eğitimini 2012 yılında Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Aralık 2012 ve Mayıs 2014 tarihleri arasında, Hakkari’de sırasıyla Toplum Sağlığı Merkezi hekimliği, İl Sağlık Müdür Yardımcılığı, İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürlüğü görevlerini yürüttü. Hakkari’de bulunduğu dönemde uyguladığı pek çok yenilik dışında, bugün yaygın olarak kullanılan uzaktan aday memurluk eğitimini, Türkiye’de ilk kez hayata geçirdi. Sonrasında Beşiktaş ve Üsküdar’da İlçe Sağlık Müdürü olarak görev yaptı. Nisan 2015 – Kasım 2016 döneminde İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcılığı ve İstanbul Organ Nakli Etik Komisyonu Başkanı görevlerini yürüttü.

Aralık 2016 – Mayıs 2020 tarihleri arasında İbn Haldun Üniversitesi’nin kurucu Genel Sekreterliği, Mayıs 2020 – Kasım 2023 tarihleri arasında İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği görevlerini yürüttü. Kalkınma Ajansı bünyesinde 200’ün üzerinde proje başlattı. Türkiye’nin ilk Sosyal Etki Tahvili sözleşmesini hayata geçirdi. Yine kalkınma ajansları arasında bir ilk olan Bölgesel Girişim Sermayesi programı ile 4 ülkede kurulu 10 ayrı fona kamu adına yatırım yapılmasına öncülük etti. 2021-2023 yılları arasında Avrupa Kalkınma Ajansları Birliği Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?