Girişimcilik Dünya Kupası İçin Geri Sayım Başladı

Girişimcilik Dünya Kupası başvuruları 5 Eylül’e kadar uzatıldı. Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen yarışmada startup’lar Türkiye finalinde maddi ve ayni ödüllerin yanı sıra globalde toplam 11 milyon dolarlık ödül için yarışacak.

Global Girişimcilik Network’ü (GEN) ile Monsha’at ortaklığında düzenlenen Girişimcilik Dünya Kupası’nın (Entrepreneurship World Cup-EWC) başvuruları uzatıldı. Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen ve 200 ülkeden girişimcilerin kıyasıya yarışacağı yarışma için son başvuru tarihi 5 Eylül. Habitat Derneği’nin ve Türkiye’nin girişimcilik ekosistemini güçlendirmek amacıyla çalışmalarına devam eden GEN Türkiye’nin yerel organizasyonunu üstlendiği EWC Türkiye 2022 yarışmasında ulusal final 27 Eylül’de, global final ise kasım ayında gerçekleşecek.

Her ölçekteki girişimcinin katılabileceği yarışmada katılımcıları para ödülünün yanı sıra online eğitimler ve mentorluk gibi çok sayıda fırsat bekliyor. Coca Cola, Google, Trendyol ulusal finalistler için maddi sponsorluk desteği sağlarken; Kavlak Avukatlık Bürosu, Kolektif House ve Meta da EWC Türkiye’nin ayni sponsorları arasında yer alıyor. Yarışmaya katılan girişimler global ölçekte network’ünü genişletme imkânı yakalarken, aynı zamanda globalde toplam 1 milyon dolar tutarındaki nakit ödül ve 10 milyon dolar değerinde ayni hizmet ödülünü kazanmak için yarışacak.

“Girişimlerin sürdürülebilirliği, Türkiye ekonomisinin sürdürülebilirliğidir”

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Aydın şöyle konuştu:
“178 ülkede aktif çalışmalar yapan global girişimcilik ağı GEN’in Türkiye’deki uzantısı olarak çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Girişimciliğin değer fabrikası GEN Türkiye, ülkemizdeki girişimcilik ekosistemiyle küresel girişimcilik ekosistemini birleştiren bir köprü olarak konumlanıyor. Biliyoruz ve inanıyoruz ki girişimlerin sürdürülebilirliği, Türkiye ekonomisinin sürdürülebilirliğidir. Bu bağlamda EWC Türkiye 2022’nin de girişimcilik dünyasına çok önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz.”

Girişimcilik Dünya Kupası Nedir? 

Girişimcilik Dünya Kupası, fikir aşamasından ölçek büyütmeye kadar her seviyedeki girişimciyi, yolculuklarındaki bir sonraki aşamaya ulaşmalarına yardımcı olan bir programdır. EWC; potansiyel yatırımları yatırımcı sunumu, online eğitim kaynakları, mentorluk ve para ödülü gibi fırsatlarla birlikte global bir platforma erişimle birleştirir.

Girişimcilik Dünya Kupası Kriterleri Nelerdir?
• Giriş ücreti yoktur.
• Tüm dünyadaki herhangi bir girişim başvuruda bulunabilir ve başvuru sahibi olabilir.
• Başvuru sahipleri, ikamet ettikleri ülkede yasal olarak kayıtlı olmalı veya kayıt yaptırmayı planlamalıdır.
• Başvurusu yapılacak girişimlerin, global final itibariyle 7 yıldan daha kısa süreli faaliyette olması bekleniyor.
• EWC 2021 finalistleri, EWC 2022’e tekrar katılamaz.
• Organizatörlerin çalışanları, iştirakleri, yan kuruluşları, reklam, tanıtım ajansları, tedarikçiler ve yakın aile üyeleri yarışmaya katılamaz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?