Decathlon Türkiye’yi Spora Davet Ediyor

Marka imajını yenileyen global spor markası Decathlon, yeni dönem stratejilerini ve hedeflerini Gaziantep’de düzenlediği basın toplantısında paylaştı. Toplantıda 10 ile 14 yaş arası çocuklara yönelik, Türkiye’nin 79 ilinde düzenlenen “Türkiye’nin En Hızlısı” projesi hakkında detaylar da paylaşıldı.

Global spor markası Decathlon, insanları harekete geçirme ve herkesin kendi yetenekleri ve isteği doğrultusunda sporu sahiplenmesine destek olmak amacı doğrultusunda yeni dönem projelerini duyurdu.

Gaziantep’te düzenlenen etkinlikte konuşan Decathlon Türkiye Pazarlama ve İletişim Direktörü Öykü Pamuk Dolanbay, “Decathlon tüm dünyada 1.749 mağaza ve 101 bin çalışanıyla faaliyet gösteriyor. 2023 itibariyle globaldeki net satışlarımız 15,6 milyar Euro olarak gerçekleşti. 2023, finansal performansımız açısından olduğu kadar, marka stratejimizi yeniden inşa ettiğimiz ve geleceğe dönük birçok sürece zemin oluşturduğumuz bir sene oldu. 2024’te ise daha geniş kitlelere ulaşarak ‘herkesin kendi dilinde, yetenekleri ve isteği doğrultusunda sporu sahiplenmesine olanak sağlamak’ amacımız doğrultusunda faaliyetlerimize hız verdiğimiz bir döneme girdik” dedi.

Teknolojiyi Odağında Tutuyor, 900’den Fazla Patente Sahip

Decathlon Türkiye Pazarlama ve İletişim Direktörü Öykü Pamuk Dolanbay

Decathlon’un teknoloji odaklı yatırımları hakkında bilgi veren Dolanbay, şunları kaydetti:

“Hem çevresel etkilerimizi minimize etmek hem de müşterilerimize daha yüksek kalitede ve fonksiyonellikte ürünler sunmak için sürdürülebilir üretim teknikleri ve yenilikçi ürün tasarımları üzerinde çalışıyoruz. Decathlon SportsLab aracılığıyla, insan vücudunun hareketlerini ve spor performansını sürekli olarak inceleyerek ürünlerimizin ergonomisini ve kullanıcı deneyimini iyileştiriyoruz. Bu bilimsel yaklaşım, ürünlerimizin tasarım ve işlevsellik açısından sürekli gelişimini sağlıyor ve müşteri memnuniyetini de artırıyor. Ayrıca, 900’den fazla patentle desteklenen yeniliklerimizle, spor malzemeleri sektöründe teknolojik olarak da öncü bir roldeyiz” dedi.

Yerel Ekonomiye Doğrudan Destek Veriyor

Açıklamasında Decathlon Türkiye’nin üretim ve ihracat faaliyetlerine değinen Dolanbay, “Decathlon olarak 2006’da Türkiye pazarındaki faaliyetlerimize başladığımızdan beri Türkiye istihdam piyasasına ve yerel ekonomiye ciddi katkılarda bulunuyoruz. Bursa’dan Van’a, Çankırı’dan Gaziantep’e kadar ülkemizin birçok farklı yerinde bulunan fabrikalarda aktif olarak üretim yapıyoruz. Mağazalarımızdaki ürünlerimizin yüzde 21,4’ünü yerel fabrikalarda üreterek, yerel ekonomiye doğrudan destek sağlıyoruz” dedi.

Ayrıca, üretilen bu ürünlerin bir kısmını diğer Decathlon ülkelerine ihraç ederek, Türkiye’nin dış ticaret dengesine de katkılarda bulunduklarını söyleyen Dolanbay, “Sektörümüze yönelik pozitif katkılarımızın önemli bir bölümü ise sürdürülebilirlik ekseninde. 2023 yılında, ürünlerimizin yüzde 39’unda çevresel ayak izimizi oldukça azalttık. Ayrıca, ‘İkinci şans’ ürünlerin onarımını kolaylaştırmak ve geri dönüştürülebilir materyaller kullanmak gibi inisiyatiflerle, döngüsel ekonomiye önemli katkılarda bulunuyoruz” dedi.

Enterprise Next Genel Yayın Yönetmeni Fatih Sarı‘nın Decathlon Türkiye Pazarlama ve İletişim Direktörü Öykü Pamuk Dolanbay ile etkinlik sırasında gerçekleştirdiği röportajı aşağıdan izleyebilirsiniz.

2023 Yılında Türkiye’de 34 Milyon Ürün Satıldı

1976 yılında Fransa’da kurulan Decathlon, bugün dünya genelinde 70 ülkede sporseverlere 80 farklı spor branşına yönelik ekipman, giyim ve aksesuarlar sunan küresel bir spor markası olarak faaliyet gösteriyor. Türkiye pazarına 2006’da üretim faaliyetleriyle adım atan marka şu an Türkiye genelinde 2200’ü aşkın çalışanıyla, 47 mağazada ve online kanallarda hizmet veriyor.

Decathlon, 2023 yılında Türkiye’de toplam 34 milyon ürün satışı gerçekleştirdi. Yenilikçi ürün stratejileri ve müşteri odaklı yaklaşımı sayesinde her yaştan sporseverler tarafından tercih edilen Decathlon, son yıllarda gösterdiği büyüme performansını 2024 yılında da sürdürmeyi hedefliyor.

1 Milyon 250 Bin Çocuk “Türkiye’nin En Hızlısı” Olmak İçin Yarıştı

Decathlon’un isim sponsorluğunda, Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) destekleriyle hayata geçirilen “Decathlon Türkiye’nin En Hızlısı” atletizm yarışları, çocukları spora teşvik etmek, spor kültürünü yaygınlaştırmak, atletizmde yeni yeteneklerin keşfedilmesine ve yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla düzenleniyor. 79 ilde düzenlenen yarışlara toplamda 10-14 yaş aralığında 2 milyon çocuğun katılması hedefleniyor.

Mayıs ayında şehir elemeleriyle başlayan ve bölge finalleriyle devam eden yarışlara bugüne dek 1 milyon 250 bin çocuk katıldı.

“Decathlon Türkiye’nin En Hızlısı” yarışlarının Çanakkale, İzmir, Ankara ve Antalya Bölge Finallerin ardından Gaziantep Bölge Finalleri de tamamlandı. Gaziantep Akkent Atletizm Pisti’nde gerçekleşen yarışlara Gaziantep, Adana, Mersin, Şanlıurfa, Hatay ve Kahramanmaraş illerinden 1350 çocuk katıldı. Gaziantep Bölge Finalleri’nde dereceye giren genç atletler, 13 Haziran’da İstanbul’da gerçekleşecek “Decathlon Türkiye’nin En Hızlısı” Türkiye Finalleri’nde mücadele etmeye hak kazandılar. Türkiye Finali’nde, kendi kategorisinde birinci sırayı elde eden 5 kız ve 5 erkek sporcu, onları keşfeden beden eğitimi öğretmenleriyle birlikte ağustos ayında 4 günlük Fransa seyahatine hak kazanacak.

Decathlon’un sporu toplumun her kesimine yayma ve genç nesilleri aktif yaşam biçimleri konusunda teşvik etme vizyonu doğrultusunda düzenlediği “Decathlon Türkiye’nin En Hızlısı” hakkında detaylı bilgi için etkinliğin https://turkiyeninenhizlisi.com/ adresindeki resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?